Невгамовні земельні рейдери або атаки на землі Бориспільщини продовжуються

Сьогодні, на теренах України, тема рейдерства є невичерпною і нескінченою. Особливу увагу слід звернути на такий прояв цього явища, як захоплення земель.

Яскравим прикладом діяльності сучасних українських рейдерів є ситуація, що склалася навколо земель, розташованих у селах Щасливе та Гора Бориспільського району Київської області.

Як відомо, приватизація майна державних сільськогосподарських підприємств здійснювалась шляхом перетворення їх у відкриті акціонерні товариства на умовах і в порядку, визначеному Законом України від 10.07.1996 року «Про особливості приватизації майна в агропромисловому комплексі».

Паювання земель сільськогосподарських акціонерних товариств відбувалося згідно з вимогами Земельного кодексу України, Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв).

Отже, власники земельних часток (паїв) сіл Щасливе та Гора Бориспільського району відповідно до зазначених нормативно-правових актів набули права власності на земельні ділянки сільськогосподарських угідь.

Проте, у березні цього року, а саме 5 та 22 березня за позовами двох акціонерів Відкритого акціонерного товариства «Племінний завод «Бортничі» Пастухової В.Т. та Березанської Л.Т., які володіють акціями на суму відповідно 125грн. та 20грн., до Бориспільського районного відділу земельних ресурсів Київської області та Бориспільського районного відділу Київської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Держкомземі України» про визнання протиправними дії суб’єктів владних повноважень, суддя Бориспільського міськрайонного суду Корнієць М.І. скасував реєстрацію державних актів на землю. Внаслідок цих дій 541 мешканець сіл Гора та Щасливе були позбавлені права власності на неї, навіть не будучи залученими до суду. А це майже 2 000 га землі сільськогосподарського призначення! Позивачки мотивували свої вимоги тим, що після розпаювання землі вони, як акціонери, почали отримувати менше дивідендів, оскільки землі, які раніше належали ВАТ «ПЗБ», були передані у власність селян – колишніх працівників ВАТ. На це посилався і суддя у своїх рішеннях. 

Про зазначені судові  рішення мешканці сіл дізналися лише після того, як на їх землях розпочалося будівництво. Рішуче налаштовані селяни розгорнули наметове містечко уздовж відрізку траси «Київ-Харків», яке привернуло увагу суспільства та керівників вищих органів державної влади.

Зокрема, на допомогу селянам прийшли місцева влада Бориспільського району, Прокуратура Київської області, а також кандидат у народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради України 30.09.07 від БЮТ С. Міщенко, який особисто представляв інтереси мешканців сіл під час перегляду зазначених адміністративних справ.

Вивченням справ встановлено, що для прийняття відповідних рішень судді Бориспільського міськрайонного суду у кожній справі знадобилося не більше 45 хвилин для того, щоб провести судове засідання, побувати у нарадчій кімнаті  та винести рішення, кожне обсягом від 11 до 31 сторінок. А це свідчить про те, що вказані рішення суддею були підготовлені завчасно, чим порушувалася таємниця нарадчої кімнати.

У порушення законодавства суд своє рішення мотивував на підставі доказів, які ним не витребовувалися у відповідних державних органах та не перевірялися на достовірність. Зазначені справи розглядалися у повній таємничості від усіх: власників земельних ділянок, представників Щасливської та Гірської сільських рад, Бориспільської районної державної адміністрації, керівництва ВАТ «ПЗБ».  Як наслідок, у переліку осіб, перерахованих у судовому рішенні, яким  були скасовані державні акти на право власності на земельні ділянки, є й ті, які ще не отримали їх у власність, а мають лише сертифікати на право на земельну частку (пай). Своїми діями суддя порушив основні принципи судочинства, такі як змагальність сторін, диспозитивність та безпосереднє з’ясування  всіх обставин справи.

Після поновлення 16 серпня 2007р. Київським апеляційним адміністративним судом строку на оскарження рішень судді Корнійця М.І., усіх зацікавлених осіб нарешті було допущено до участі у справі та надано право внести апеляційні скарги.

31 серпня 2007р. Київській апеляційний адміністративний суд прийняв рішення у трьох із чотирьох справ, скасувавши незаконні рішення Бориспільського міськрайонного суду Київської області та закривши провадження у цих справах. Підставою для такого рішення стало те, що зазначену категорію справ не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.

Хоча рішення апеляційного суду є першими ластівками довгоочікуваної перемоги, але фінальну крапку у цій справі ставити ще зарано.

Зокрема, як стало відомо з виступу С. Міщенко 04.08.2007р. біля Київського апеляційного адміністративного суду, наприкінці липня цього року суддя Краснодонського міськрайонного суду Луганської області Афанасьєвський Ю.М. виніс ухвалу, якою заборонив Бориспільській районній державній адміністрації передавати у власність мешканцям сіл Щасливе та Гора земельні ділянки, змінювати цільове призначення земель та вчиняти будь-які дії щодо вищезазначених земель!

«Аналізуючи цей факт, в черговий раз постає питання, чому «скривджені» рейдери йдуть шукати справедливість у судові інстанції далеко за межі тої місцевості, де мають інтереси? Відповідь на це питання дуже проста: це корумпованість певних суддів, у яких вирішення будь-якого питання має свою ціну, незважаючи на принципи, за якими повинно відправлятися судочинство», — підкреслив у своєму виступі С. Міщенко.

Нагадаємо, що згідно з інформацією, оприлюдненою Міжвідомчою комісією з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств 25.07.2007р., Міністром юстиції України до відповідної кваліфікаційної комісії суддів було внесено подання про дисциплінарну відповідальність судді Краснодонського міськрайонного суду Луганської області Афанасьєвського Ю.М. Результати розгляду цього подання наразі невідомі.

В. Боровик, Е. Хачатурян

ТОВ «Адвокатська група України»

Інша інформація по темі:

— Трасу Київ-Бориспіль намагалися перекрити 500 жителів сіла Щасливе, http://master.rbc.ua/ukr/newsline/2006/03/04/10639.shtml;

— Візит Володимира Литвина до села Щасливе Бориспільського району Київської області, http://narodna.org.ua/news/2007/08/09/4354/;

— Ющенко пообіцяв повернути землю селянам, http://ua.proua.com/news/2007/08/31/080158.html.Хотите быть в курсе последних важных событий? Подписывайтесь на телеграмм-канал АНТИРЕЙД t.me/antiraid