Система виконання судових рішень в Україні не відповідає стандартам ЄС

Існуюча в Україні система виконання судових рішень не відповідає стандартам, прийнятим у державах-членах ЄС. Такі висновки українських та міжнародних експертів були оприлюднені сьогодні в Міністерстві юстиції України у ході «круглого столу» з питань запровадження в Україні недержавних форм виконання судових рішень. Дослідження здійснювалося за участю експертів Агентства Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку (USAID), TACIS, Світового банку, МВФ, Ради Європи та інших фахових та експертних організацій. 

Як зазначається в оприлюднених у ході «круглого столу» висновках, в Україні необхідно провести системну реформу органів, що здійснюють примусове виконання судових рішень.

При цьому, однією з причин незадовільного функціонування системи виконання судових рішень експерти називають дефектність системи права в Україні. Серед недоліків, зокрема, відзначається недосконала система законотворення, коли закони розробляються особами, які представляють інтереси політичного чи економічного сектору і не є професійними розробниками правових норм.

Крім того, експерти відзначають суперечності та колізії правових норм. В тому числі, коли підзаконні акти виходять за межі ідей, закладених у Конституції та законах. Незадовільним, на думку експертів, є також судове тлумачення правових норм, коли судді обмежуються буквальною передачею змісту, уникаючи з’ясувати «дух закону», а також відсутність єдності у правозастосуванні.

Ці причини, на думку експертів, заважають здійснити докорінне реформування системи виконання рішень судів в Україні вже сьогодні.

Разом з тим, у коротко- та середньотерміновій перспективі Україні рекомендується вжити низку заходів у 9 напрямках. Зокрема:

 

  • щодо принципів відбору кандидатур на посади державних виконавців;
  • щодо впорядкування повноважень державних виконавців;
  • щодо механізмів контролю за діяльністю державних виконавців;
  • щодо доступу державних виконавців до інформації про банківські рахунки боржника;
  • щодо забезпечення можливості звернення стягнення на рухоме і нерухоме майно боржників, зокрема, державних підприємств;
  • щодо усунення правових можливостей для боржника уникнути виконання судових рішень;
  • щодо розмежування процедур виконання судових рішень у порядку виконавчого провадження та провадження у справах про банкрутство;
  • щодо процедури проведення публічних торгів з продажу арештованого та конфіскованого майна;
  • щодо створення Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.

У ході «круглого столу» відбувся також обмін думками щодо запровадження в Україні приватних форм виконання судових рішень, що, на думку експертів, може підняти виконання рішень судів на якісно новий рівень.

Джерело: Прес-служба Міністерства юстиції України 

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *