Банки почали продавати «проблемку» юросіб, найчастіше це роблять іноземці

Голова Наглядової Ради «Банку Національний кредит» Андрій Оністрат розповів про покупки банками проблемних портфелів юросіб:

– Андрій, в ЗМІ почала з’являтися інформація про перші покупках банками «проблемки» юридичних осіб. Скільки таких угод вже було укладено?

– Якщо говорити про наш банк, то ми завершили дві такі угоди. Крупний портфель викупили у ВТБ Банку – номіналом 120 млн. грн. Повністю профінансували угоду: частково актив залишився в нашому банку, частково – перепроданий. Вона була непростою: на актив неодноразово накладався арешт, існував конфлікт між акціонерами. Тим не менш, це був цікавий проект. Крім того, ми профінансували операцію з викупу активу у Сведбанку з подальшою його перепродажем. Сума операції була менше, проте ризики за цим проектом довше.

– Чи продовжує банк брати участь у тендерах?

– Ми працюємо над кількома портфелями. Кожен з них становить близько 100 млн. грн. Також розглядаємо можливість викупу роздрібного портфеля, який вже викуплений у «первинного» банку. Там дуже великий дисконт, але ми хочемо максимально точно оцінити свої ризики. Втім, основний акцент в цій роботі робимо все ж на корпоративні портфелі. Це більш зрозумілі проекти.

– Наскільки активний ринок юридичної «проблемки»?

– Його обсяги оцінити досить складно. Думаю, сумарно мова може йти про кілька десятків кейсів, виставлених на продажу. Прозорість цього ринку досить висока, однак далеко не всі угоди оприлюднюються, частина з них зв’язуються угодами про нерозголошення. Це політика кожного конкретного банку. У грошовому вираженні, вважаю, обсяг пропозицій можна оцінити в кілька мільярдів гривень.

– Хто зазвичай виступає продавцем?

– Банки нерезиденти, хоча в тій чи іншій мірі на цьому ринку беруть участь всі великі банки, окрім «Форуму». Деякі з них діють в рамках стратегії виходу з українського ринку, але більшість просто чистять баланси, розформовують резерви.

– З яким дисконтом найчастіше перекуповуються проблемні кредити?

– Найбільшим попитом користуються кредити із заставами. На такі кейси дисконти становлять від 60-70% від номіналу. Причому в номінал включаються крім тіла ще й відсотки, які часто нараховувалися кілька років в «порожнечу». Якщо говорити про роздрібні портфелях, то дисконти по них коливаються в діапазоні 85-97%. Менші цифри використовуються стосовно до заставними кредитами – проблемна іпотека, яка не обслуговується декілька років. Основні продавці на цьому ринку – це великі українські фінустанови і банки з іноземним капіталом. За моїми оцінками, близько 75-80% пропозицій припадає на нерезидентів.

– З якою премією / дисконтом вже купили або планують купувати портфелі?

– Кожна угода індивідуальна. Тут складно вивести якийсь середній показник. У нас була угода, коли ми викуповували борг з премією $ 200 тис. і відразу його продавали. Це складні операції, проблемний актив.

– Які борги найбільш привабливі сьогодні для покупки?

– Як це не дивно, саме хороше покриття сьогодні у девелопменту, особливо, по завершених об’єктах.

– Як перекуп боргів сприймають самі компанії-боржники?

– Ми займаємося тими активами, які можна швидко продати. На довгі терміни ми в проблему не входимо. Нас цікавить successful fee.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *