"Податок на народження дитини": зарплати в конвертах і звільнення вагітних

Пам’ятаєте вираз обличчя свого шефа, коли Ви йому повідомили про свою вагітність і неминучу декретну відпустку?

А тепер помножте його реакцію на два – усе через чергове покращення для вагітних жінок і їх роботодавців. Адже з 1 липня вони мають сплачувати внески розміром у 33% від суми допомоги жінці, яка перебуває у відпустці у зв’язку із вагітністю і пологами.

Але тепер цей період зараховуватиметься до її стажу. Такі зміни до пенсійного законодавства ще у травні підтримала більшість депутатів, зокрема, і фракція Партії регіонів, у якій роботодавців найбільше.

Та попри начебто шляхетні наміри ця ініціатива вже здобула масу критики і не зовсім привабливу назву ‘податок на народження дітей’ в соціальних мережах.

За і проти

Киянка Олена працює продавцем в одному з магазинів. Мамою стане за кілька місяців. Та замість того, щоби думати про майбутнє дитини отримала новий клопіт. Бідкається, що через новий закон не те що не отримає додаткові переваги, але й позбавиться тих, що є.

‘Мій господар був не в захваті, коли я сказала йому про декрет. Але трохи заспокоївся, коли пообіцяла, що вийду на роботу за кілька місяців. Що скаже тепер, боюся навіть уявити. Не думаю, що платитиме за мене. Хоч би взагалі не звільнив’, – розповідає жінка.

А от кримчанка Наталя планує дитину у найближчому майбутньому, але вже розмірковує, чи варто народжувати в Україні. Сумнівів в неї додалося після того, як почула про нововведення від депутатів.

‘Чому 350 людей (саме стільки народних депутатів підтримали законопроект, – авт.), чиї діти навчаються і відпочивають закордоном, вирішили, що оскільки держава забезпечила їх нащадків, грошей на решту – в неї немає?’, – каже вона.

У шляхетні наміри влади жінка не вірить. Як і в дотримання закону роботодавцями. Наталя переконана, що тягар виплати внесків впаде на жінок.

‘Шкода, що людям, які тут платять податки, тепер фактично не дозволяють народжувати людей, які будуть робити те саме. Ми із чоловіком вже думаємо про переїзд закордон’, – розповіла ‘Реальній економіці’ ще одна майбутня мати.

Та в парламенті із таким скептицизмом не погоджуються. Запевняють – від нововведень жінкам буде тільки краще. Вже хоча б тому, що завдяки змінам до стажу вагітної додаються іще чотири місяці (70 днів до пологів та 56 після, – авт.)

‘З одного боку це начебто небагато. Але з іншого – коли йдеться про жінок, які народжують двох, трьох, чотирьох дітей, для них накопичується певна цифра зменшення страхового стажу. Закон дозволяє зробити так, щоб цей час для неї не пропадав і враховувався при виплаті пенсій. Це крок на користь нашим жінкам’, – вважає заступник голови парламентського Комітету з питань соціальної політики і праці Павло Розенко.

Про користь кажуть і в Міністерстві соцполітики. На сайті відомства розмістили заяву директора Департаменту пенсійного забезпечення та соціального захисту інвалідів Миколи Шамбіра. У ній чиновник повідомив, що про запровадження цієї норми дискутували майже десять років.

А справедливість вдалося встановити лише зараз. Адже до запровадження цих змін роботодавець сплачував відрахування тільки за працівників, які перебували на лікарняному через хворобу, що дозволяло зараховувати їм цей період до страхового стажу. А от жінки, які народжували дітей, такої можливості не мали.

‘Існувала ситуація: той, хто, наприклад, катаючись на лижах, отримував важкий перелом, що потребував довгого лікування та відновлення, і йшов у лікарняну відпустку на декілька місяців, при виході на пенсію був у більш вигідних умовах, ніж жінка, яка народила дитину’, – зазначив Микола Шамбір.

Втім експерти налаштовані менш оптимістично. На їх думку, соціальні внески роботодавці платити не будуть. Натомість через таке нововведення зарплат у конвертах побільшає. А молодих жінок підприємці братимуть на роботу – все більше неофіційно.

‘Скоріше за все, роботодавці будуть зменшувати офіційні зарплати – за згодою із жінками – напередодні їх відпустки аби сплачувати менше офіційно, а решту – неофіційно’, – вважає старший економіст СASE Україна, консультант Київської школи економіки Володимир Дубровський.

На його думку, великого зиску, на який так розраховує влада, від нововведень очікувати не варто. І уряду слід було би подумати не про збільшення надходжень, а про зменшення витрат.

‘Уряд замість того, щоб робити великі кроки, які дійсно можуть принести великі суми, намагається дріб’язково збирати. Це викликає тільки спротив та невдоволення. І приносить мізерні надходження’, – вважає економіст.

Втім, в парламенті – непохитні. Кажуть, ринок праці в Україні тінізований давно, і нововведення на це не надто впливають.

‘Говорити про те, що сплата страхових внесків за чотири місяці щось там тінізує, погіршить, чи дуже сильно вдарить по чийомусь бізнесу, це – дуже і дуже велике перебільшення’, – переконаний Павло Розенко.

Не в захваті від нововведення і юристи

‘Проблему врегулювали, але за рахунок не держави, а працедавців. Це дуже сильний удар як по ним, так і по жінкам, які планують мати дітей. Роботодавець повинен буде сплачувати страхові внески, коли жінка буде у декретній відпустці. На нього, фактично, переклали проблеми держави і Пенсійного фонду, які дуже вправно розкрадаються чиновниками’, – каже адвокат Ростислав Кравець.

Не жадібні, але заощадливі

Роботодавці мають сплачувати страхові внески за своїх працівників, переконані у Верховній раді. А в те, що підприємці постраждають – там не вірять.

‘Має бути якась соціальна відповідальність бізнесу, щоб роботодавці думали не лише про власні прибутки, але й про долю своїх працівників. Нічого страшного не станеться, якщо протягом чотирьох місяців вони будуть сплачувати страхові внески. Не думаю, що це дуже сильно вдарить по середньому, малому чи великому бізнесу’, – каже Павло Розенко.

Парламентарій переконаний – підприємці не наважаться порушувати права вагітних, аби не мати справу із контролюючими органами і не ставити під сумнів свою репутацію.

Та самі працедавці – іншої думки. Кажуть, ініціатива згубна не лише для жінок, які тепер будуть думати, чи народжувати дітей, але й для них самих, тому що змушує їх йти в тінь і ухилятися від сплати податків.

Киянка Тетяна, яка працює в сфері IT, заявляє відверто – жінок в її колективі небагато, але внески, якщо хтось із них збереться народжувати, все одно платити не буде. Хіба що співробітниця буде особливою.

‘Не хочу здатися жадібною, але це бізнес, і ми працюємо для того, аби заробити, я не якнайбільше витратити. Тому нічого не платитиму. А буду намагатися домовитися із співробітницею і пояснити їй, що фактично маю платити за людину, яка не приносить користі підприємству’, – каже жінка.

Вона переконана – те саме робитимуть більшість підприємців, тож жінкам доведеться погоджуватися на їх умови. А от у те, що знайдуться охочі платити чесно, Тетяна – не вірить.

Про намагання підприємців обійти новий закон попереджають і економісти, і юристи.

‘Вони будуть робити усе можливе, щоб жінка звільнилась з роботи до декретної відпустки. Звільнятимуть навіть за найменші порушення, під будь-яким приводом. Або ж взагалі не будуть брати на роботу молодих жінок’, – каже юрист Ростислав Кравець.

Готується до звільнень вагітних жінок і власниця кількох магазинів, донечанка Оксана. Каже, готова навіть на такі радикальні кроки, аби не платити внески.

‘Я теж жінка. Але це закони ринку, ніхто не хоче працювати собі в збиток. Якщо не вдасться домовитись із підлеглими полюбовно, звільнятиму. А причина завжди знайдеться’, – каже Оксана.

Втім жінки можуть не лише втратити роботу, але й не отримати її взагалі. Оскільки підприємці вже замислюються, чи брати на роботу потенційних мам.

Аргумент проти – за них доведеться платити, але гарантії, що після декретної відпустки жінка захоче повернутися на попереднє місце чи стати до роботи взагалі – дати ніхто не може.

‘Порівняно із чоловіком це іще один пункт, про який варто замислитися. І тепер якщо за професійними якостями кандидати – чоловік і жінка – будуть на рівних, я буду брати на роботу чоловіків’, – додає підприємець Тетяна..

Ольга Войтович, для РЕ

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *