Половина звернень до Омбудсмена стосуються порушення соціальних та трудових прав
Як інформує офіційний сайт Омбудсмена, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська під час свого виступу на засіданні колегії Міністерства соціальної політики акцентувала увагу на найбільш гострих проблемах у сфері дотримання соціально-трудових прав – заборгованості з виплати заробітної плати, а також на боргових зобов’язаннях держави з виплати пенсій та інших соціальних розрахунків і виплат за судовими рішеннями.
«З початку поточного року до Уповноваженого з прав людини надійшло понад 38 тисяч звернень громадян щодо захисту прав і свобод. Майже половина з них стосувалася повідомлень про порушення соціальних і трудових прав. Чимало системних проблем спостерігаємо у сфері забезпечення конституційних прав на соціальний захист. Однією з найбільш гострих є невиплата пенсій у розмірах, визначених за судовими рішеннями, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Більшість судових рішень у цих справах є чинними, тому має місце порушення норм частини 5 статті 124 Конституції України щодо обов’язковості виконання судових рішень на всій території України», – зазначила Омбудсмен.
Враховуючи поширеність порушень трудових прав працівників, Уповноважений з прав людини привернула увагу міністра соціальної політики Н. Королевської на необхідність посилення ролі й ефективності роботи Державної інспекції України з питань праці у захисті трудових прав людини.
Окремо Омбудсмен України зупинилася на проблемі, пов’язаній з виплатою допомоги на дітей одиноким матерям: «Актуальності набуває питання припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям у випадку зарахування дитини, яка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи, до дошкільного навчального закладу, оскільки, за роз’ясненням Мінсоцполітики, дитина вважається такою, що перебуває на повному державному забезпеченні. По-перше, це суперечить Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а по-друге, в дошкільному навчальному закладі дитина знаходиться на денному перебуванні, що не може вважатися повним державним забезпеченням, оскільки дитина у такому закладі забезпечується лише харчуванням», – повідомила Валерія Лутковська.
Нагадаємо, раніше Уповноважений з прав людини повідомляла, що більшість судових рішень в Україні, що не виконуються, – це так звані «соціальні справи», в рамках яких громадяни намагаються отримати соціальні виплати, передбачені законодавством. За даними Міністерства соціальної політики, в цілому недофінансування соціальних виплат в державному бюджеті становить кілька десятків мільярдів гривень.
Протягом минулого року українські суди винесли майже 2 млн. рішень стосовно соціальних виплат дітям війни, понад 0, 5 млн. рішень щодо виплат інвалідам війни та чорнобильцям. Однак всі рішення судів, що прийняті на користь громадян та набули законної сили, залишаються невиконаними через відсутність необхідних коштів у державному бюджеті.
За офіційними даними Міністерства юстиції України, наразі виконується лише близько 30% рішень національних судів. Отже, решта 70% – це порушення прав громадян на судовий захист, які мають перспективу стати предметом розгляду Європейського суду з прав людини – наголосила Уповноважений з прав людини.
Юрій Чумак
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!