Відбулось засідання Міжвідомчої робочої групи з питань протидії корупції
11 листопада ц.р. на виконання Указів Президента України та рішення Ради Національної безпеки і оборони України від 31.10.08 р. у Службі безпеки України відбулось засідання Міжвідомчої робочої групи з питань протидії корупції, співголовами якої є керівники СБУ та Генеральної прокуратури України.
Як повідомили Антирейду у прес-ценртрі СБ України у засіданні взяли участь представники Генеральної прокуратури України, Міністерства внутрішніх справ, Міністерства юстиції, Державної податкової адміністрації, Державного комітету фінансового моніторингу, Головної служби з питань діяльності правоохоронних органів Секретаріату Президента України, Управління проблем боротьби з корупцією Апарату РНБОУ, керівники проекту Ради Європи «Підтримка незалежного урядування: проект проти корупції в Україні – UPAC», представники недержавних громадських організацій, засобів масової інформації.
На засіданні обговорено гострі проблемні питання боротьби з корупцією, яка створює загрози для стабільності й безпеки суспільства, підриває демократичні інститути, етичні цінності та чинить перешкоди реалізації принципу верховенства права.
Заступник Голови СБ України Тиберій Дурдинець навів викриті Службою безпеки України факти розкрадання високопосадовцями значних сум бюджетних коштів, отримання ними так званих «відкатів», сприяння контрабанді та функціонуванню корупційних схем, до яких причетні народні депутати України. Наразі законодавець забороняє здійснювати оперативно-розшукові заходи щодо народних депутатів до надання на це згоди Верховною Радою України. «У боротьбі з корупцією в державі першочерговим є на порядку денному унеможливлення втручання представників депутатського корпусу у діяльність правоохоронних, судових та інших державних органів в особистих інтересах або в інтересах третіх осіб», – підкреслив Т.Дурдинець.
Як наголосив співголова Міжвідомчої робочої групи Валентин Наливайченко: «Обов’язком Служби безпеки України, як визначає закон, є припинення та документування цих злочинів. Далі ми будемо шукати можливість дати законний шлях цим матеріалам. Ці справи мають судову перспективу, і у співпраці з Генеральною прокуратурою, при розумінні цієї проблеми керівництвом Верховної Ради України, винні у корупційних діяннях будуть притягнені до відповідальності».
Присутній на засіданні заступник Генпрокурора України Микола Голомша зауважив: «Я вітаю такий відкритий діалог з громадськістю. Сьогодні йде жива розмова про серйозні речі державної ваги. Це дещо новий формат. Проте я щиро сподіваюся, що у законний спосіб на основі повної доказової бази буде знайдено об’єктивну істину у цих справах».
На думку членів Міжвідомчої робочої групи наразі є недосконалим законодавче забезпечення діяльності органів, що протидіють корупції та організованій злочинності. Так законодавче визначення статусу суддів без урахування суспільно-політичних та економічних чинників у державі фактично призвело до унеможливлення протидії корупції у суддівському корпусі, що підтверджується конкретними прикладами у практиці правоохоронних органів.
У 2007-2008 роках судами було скасовано 153 постанови про порушення кримінальних справ, що розслідувались слідчими органами СБ України. З них тільки у 28 випадках вдалось продовжити слідство. Найбільше таких постанов (понад 30 %) скасовано судами Одеської області. Так було скасовано постанови стосовно 20 осіб, щодо яких СБУ зібрано та надано повну доказову базу, пред’явлено обвинувачення та судами обрано запобіжні заходи, у тому числі й у вигляді взяття під варту. Правопорушникам повернуто товарно-матеріальних цінностей на суму понад 120 млн. гривень, які за рішенням суду та згідно з законодавством мали б бути звернуті у дохід держави.
Під час засідання зазначалось, що СБУ та МВС України, згідно з чинним законодавством, не мають права провадити дізнання і досудове слідство у справах про корупційні злочини і змушені передавати матеріали оперативно-розшукової діяльності до прокуратури, що порушує послідовність заходів у процесі виявлення та припинення корупції і призводить до уникнення винними кримінальної відповідальності.
Учасники засідання ухвалили рішення щодо розробки пропозицій, спрямованих на удосконалення пакету антикорупційних законів. Зокрема, пропонується чітко визначити підсудність справ у цивільному, господарському та адміністративному судочинстві за принципом адміністративно-територіального поділу. Як підкреслив член Громадської ради при СБ України Сергій Козьяков: «Корупційні схеми можна раз і назавжди закрити на основі дуже простих законодавчих рішень. Звідси й припущення, чому вони тривалий час не приймаються».
На думку фахівців, доцільним є внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу, якими виключити повноваження судів щодо зупинення проведення слідчих дій та відмови у порушенні кримінальних справ. Пропонується також розглянути можливість зняття депутатської та суддівської недоторканності у тому вигляді, як вона існує на сьогоднішній день.
З метою усунення факторів сприяння розвитку корупції в органах державної влади потрібно внести зміни до Конституції України, законів України «Про судоустрій України», «Про статус суддів» тощо щодо обмеження недоторканності суддів, перегляду норм про призначення їх на посади достроково.
Особливу увагу присутні звертали на те, що головним чинником ефективності протидії корупції у державі є контроль за діяльністю державних органів з боку громадянського суспільства. Валентин Наливайченко звернувся до громадських організацій, діяльність яких пов’язано з протидією корупції, повідомляти про відомі їм протиправні дії державних службовців та установ, надавати Міжвідомчій робочій групі конструктивні пропозиції у цій сфері, здійснювати в регіонах моніторинг щодо ефективності антикорпуційних заходів. Ці пропозиції були підтримані представниками неурядових організацій, в результаті чого прийнято рішення ініціювати створення громадських організацій спротиву корупції при центральному та регіональних органах Служби безпеки України.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!