Чи зіграє Коломойський "Приватбанком" ва-банк

Вiд мiльярдера Коломойського чекають неординарних ходiв у протистояннi з Президентом Уся країна iз зацiкавленням спостерiгає за закулiсною сутичкою мiж двома важковаговиками.

Спочатку усунення з посади керiвника Днiпропетровщини, потiм спроба держави вiдновити контроль над Укрнафтою, звiльнення Iгоря Палицi на Одещинi… Здається, Коломойський зазнає поразки, але мало хто вiрить, що вiн просто i легко капiтулює. Коломойський не приховує, що є бiзнесменом, i захищає свої позицiї усiма доступними методами.

А ще вiн — дуже ерудована людина, здатна на нестандартнi вчинки. Ось, мабуть, тому в експертiв з’явилося побоювання, що в боротьбi з Порошенком Коломойський може використати як таран свiй чи не найбiльший актив — Приватбанк. Враховуючи, що в Приватбанку лежать грошi сотень тисяч громадян України, тисяч пiдприємств, навiть важко уявити, що може статися, якщо у цьому банку виникнуть штучно створенi проблеми. Звiсно, важко повiрити, що Коломойський здатен на те, щоб використовувати банк у полiтичних iнтересах.

Але все ж, що може статися, якщо вiн наважиться на це? Чи реалiстичний такий сценарiй? — У Коломойського цiлком реальна можливiсть погрожувати державi завдяки впливу свого банку на банкiвську систему й загалом на економiку, — вважає економiст Борис Кушнiрук.

— Адже власник такої потужної фiнансової установи, як Приватбанк, може спровокувати його неплатежi й таким чином створити паралiч у країнi на певний час. I в цьому — велика небезпека. Уявiть собi, що банк оголошує себе неплатоспроможним.

При цьому в ньому кредитуються тисячi пiдприємств, мiльйони людей тримають там депозити. Наслiдки можливої панiки навiть важко уявити — дестабiлiзацiя країни, включно з глибоким падiнням гривнi. Отож ризик нинi є, бо Коломойський — людина доволi авантюрна й може спробувати шантажувати Порошенка створенням проблем у ‘Приватi’ для того, щоб поставити пiд загрозу стабiлiзацiю всiєї економiки країни. — Я не згоден з цiєю точкою зору, — каже Олександр Савченко, екс-заступник голови НБУ.

— Теоретично все можливо, але практично — майже неможливо. Це закiнчилося б погано для всiх — i для України, i для ‘Привату’, i для групи, пов’язаної з ним. Тому найоптимальнiша стратегiя i Порошенка, i Коломойського, а точнiше — системи ‘Приват’ та української держави — тримати лояльнiсть, нейтральнiсть одне до одного i не втягуватися в затяжнi економiчнi чи полiтичнi вiйни.

А всiм iншим у будь-якому разi треба враховувати ризики. — Яка ймовiрнiсть того, що Коломойський ризикне використати банк у полiтичнiй грi? — Банк i полiтика — несумiснi речi. Якщо банк ув’язується в полiтику, то закiнчує банкрутством. З iншого боку, i держава не може воювати з ‘Приватом’, тому що вiн дуже великий. Саме його стосується вiдомий вислiв ‘to big to fail’, який приписують економiсту Хайману Мiнскi i який означає, що фiнансовий заклад такий великий i має таку велику кiлькiсть економiчних зв’язкiв, що його банкрутство призведе до катастрофiчних наслiдкiв для економiки.

Приватбанк має бiльш як 10% банкiвських активiв. Якщо вiн збанкрутує, то збанкрутує вся банкiвська i загалом фiнансова система країни. Тому держава також не може воювати з ‘Приватом’. — Усi побачили (в тому числi й сам пан Коломойський), що без спiвпрацi з державою олiгархи дуже швидко втрачають свою потугу — економiчну, фiнансову, — додає Володимир Лановий, президент Центру ринкових реформ. — Вони значно зменшують доходи, адже втрачають допуск до джерел збагачення.

Тому всi олiгархи, як i ранiше, будуть загравати з владою. Вони не можуть iснувати самi собою. Олiгархи, як правило, дуже практичнi люди. Вони хочуть сьогоднi взяти своє, а не через кiлька рокiв. Вони не мрiйники. Тому я чомусь думаю, що всi дiї Коломойського, вся критика Президента — лише для того, щоб повернути Порошенка за стiл переговорiв iз собою. — Яким чином усунути можливiсть тиску банку, олiгархiв на економiку? О. Савченко: — Наразi мiж Порошенком i Ко

ломойським, думаю, дiє взаємовигiдний пакт про ненапад. Потiм треба приймати закон, яким буде заборонено iснування банкiв з активами, що становлять бiльш як 8% усiєї банкiвської системи. Але це можливо зробити пiсля того, як закiнчиться криза. — Чим саме активи понад 8% небезпечнi?

— Тому що є така економiчна теорiя, економiчна практика й статистика, якi доводять, що якщо банкрутує банк або кiлька банкiв, сукупнiсть активiв яких перевищує 8%, це призводить до зупинки функцiонування банкiвської системи. Тому треба привести свою дiяльнiсть у вiдповiднiсть до цього закону за 3 — 4 роки. Частину активiв можна продати з прибутком. I в цьому разi залежнiсть держави вiд одного банку зменшиться.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *