«Очистити банк»: кого залишили без активів

Учора прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк нагадав про те, що Фонду гарантування вкладів фізосіб потрібно ще 20 млрд грн на виплати вкладникам неплатоспроможних банків.

Враховуючи амбіції уряду щодо підвищення соціальних стандартів, на яке потрібно приблизно 10 млрд гривень, новина про рекордні залишки на коррахунках уряду фактично нівелюється.

Падіння 56 банків з початку 2014 року призвело до того, що Фонду гарантування вкладів уже довелося виплатити за цей час 47 млрд грн і ще потрібно виплатити близько 15 млрд.

На момент початку фінансової кризи таких коштів у ФГВ не було, тому виплати довелося здійснювати за рахунок позик. Гроші Фонду виділялися з бюджету, а іноді від МФО. Наприклад, ще в 2014 році Світовий банк підтримав Фонд позикою в $500 млн, а тиждень тому було підписано угоду з Німецькою кредитною установою ? KfW про кредит на суму $200 млн.

Збиткові гіганти

Понад 60 млрд гривень гарантованих виплат вкладникам ? це не всі втрати держави, спричинені банківською кризою. Станом на 1 серпня заборгованість неплатоспроможних банків перед НБУ становила майже 46 млрд грн. Практика показала, рефінансування від Нацбанку не завжди допомагало проблемним фінустановам вийти з кризи. Як писав Forbes, серед лідерів підтримки від регулятора значилися банки VAB, «Фінансова Ініціатива» і «Дельта», які згодом стали неплатоспроможними. Більше того, в тому ж Дельта-банку прокуратура зараз розслідує виведення майже 5 млрд гривень, отриманих як рефінансування.

Крім цього заборгованість неплатоспроможних банків на початок третього кварталу перед державними/бюджетними організаціями (в тому числі, держбанками, Фондом соцстрахування, Пенсійним Фондом України і т.д.) становила майже 15 млрд гривень. Більше половини цієї суми заборгував тільки один Дельта-банк ? майже 9 млрд грн.

Претензії Фонду гарантування вкладів до власників неплатоспроможних установ уже досягли 88 млрд гривень, однак досі успіхи Фонду в судах були дуже незначними. При цьому, незважаючи на такі колосальні збитки, практично всі власники, які виводили кошти вкладників зі своїх банків, уникли покарання.

Міжнародні кредитори вимагали посилення відповідальності банкірів ще влітку 2014 року, до падіння більшості великих банків. Однак Фінансовий комітет Верховної Ради 7-го скликання зробив усе можливе, щоб цього уникнути: із прийнятих законопроектів випали цілі блоки, що стосуються посилення відповідальності банкірів.

У результаті законодавство зазнало лише «косметичних» правок, за якими нікого до відповідальності притягти так і не вдалося. Більш серйозно норми посилилися тільки в березні 15-го року ? в акурат після того, як з ринку було виведено найважливіших гравців, які втратили платоспроможність, ? «Надра» і «Дельта».

Проблеми з притягненням до відповідальності людей, винних у такому рясному «банкопаді», виникають як через прогалини в законодавстві та небажання парламентаріїв вчасно заповнювати їх, так і через брак політичної волі у вищих ешелонів влади. Враховуючи, що тільки у Фінансовому комітеті Верховної ради низка депутатів пов’язана з виведенням активів чи відмиванням коштів, безкарність банкірів виглядає цілком закономірною.

Наприклад, членом Комітету є Леонід Клімов – власник неплатоспроможного Імексбанку; колишній власник Ерде Банку Руслан Демчак, якого звинувачували у відмиванні коштів; а також партнер Дмитра Фірташа – Іван Фурсін, який був пов’язаний із неплатоспроможним Надра Банком.

Банківські чистильники

Утім, якщо подивитися на співвідношення оцінної вартості активів неплатоспроможних банків до балансової, то стає очевидно, що очищував банківський сектор не так НБУ, як самі банкіри.

Наразі ліквідаційна маса сформована за 25 банками. Щодо решти оцінювання активів ще не завершено, тож, відповідно, міркувати про співвідношення оцінної вартості до балансової за ними поки що некоректно. Але якщо поглянути хоча б на 25 фінустанов із «вирішеною долею», то цифри говорять самі за себе.

За цими банками Фонд виплатив 18,5 млрд гривень. Сумарна оцінна вартість їхніх активів становить 14,6 млрд грн, майже половина з яких – це активи банку «Форум», який було виведено з ринку з політичних мотивів. Водночас сумарна балансова вартість активів без урахування резервів за цими 25 банками становила 86 млрд грн.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *