Як Гонтарева вчинить з Приватбанком

Чи ризикне НБУ визнати неплатоспроможним найбільший банк країни – питання, яким сьогодні задається вся Україна.

Доля найбільшої в країні фінустанови – Приватбанку – останнім часом стала предметом найжвавішого обговорення. А після скандалу з Геннадієм Корбаном – давнім діловим партнером Ігоря Коломойського, по ринку поповзли найпохмуріші чутки. Дійшло до того, що клієнти Приватбанку стали отримувати смс-повідомлення, в яких стверджувалося, що банк з дня на день націоналізують. І хоча в Приваті стверджують, що все це – лише підступи злостивців, в кожному жарті є тільки частка жарту. ‘ДС’ спробувала розібратися, які сценарії можуть очікувати найбільший банк країни найближчим часом.

Сценарій №1: Залишити все як є

Справи Приватбанку давно йдуть не блискуче. Відповідно до звітності за 3 квартал, на початок жовтня фінустанова порушила відразу кілька важливих нормативів. Наприклад, норматив максимального розміру кредитного ризику за операціями з пов’язаними з банком особами склав 45,23%. Це в 4,5 рази більше, ніж встановлений НБУ показник – 10%. По суті, це означає, що велика частина кредитного портфеля банку – інсайдерські кредити (позики компаніям, які, так чи інакше, пов’язані з бізнесом так званої ФПГ ‘Приват’). Щоправда, як наголошується в роз’ясненнях до звітності банку, це пов’язано не з видачею нових кредитів, а лише з тимчасовим перерозподілом кредитної заборгованості в рамках портфеля банку ‘.

Один з найважливіших – норматив достатності (адекватності) регулятивного капіталу – ‘Приват’ дотримується лише з великою натяжкою. На початок жовтня він становив 9,93% замість встановленого НБУ мінімуму в 10% (показник показує, чи може банк своєчасно виконати зобов’язання перед вкладниками). Щоправда, у банку знову-таки наполягають, що адекватність капіталу становить 11,08%. Просто субординований борг у розмірі на $ 120 млн, який повинен бути включений в регулятивний капітал, все ще знаходиться на реєстрації в Національному банку.

Карати банк за порушення НБУ поки не буде. По-перше, ще з лютого діє постанова регулятора, згідно з якою фінустанови можуть безкарно порушувати нормативи у зв’язку з війною, девальвацією та економічною кризою. По-друге, дуже вже потужною махиною є Приват, щоб втручатися в його діяльність грубо. ‘Враховуючи нинішню політичну кон’юнктуру, Приватбанк став фактично заручником Ігоря Коломойського. Для нього банк – потужний важіль тиску на владу, за допомогою якого він періодично шантажує уряд’, – вважає один із співрозмовників ‘ДС’. Станом на 1 1 жовтня кошти населення в Приватбанку становили 121,5 млрд грн. Так що маніпулювати дійсно є чим.

Але ось припис наростити капітал Приватбанк точно незабаром отримає. Ще на початку жовтня в інтерв’ю ЗМІ глава правління банку Олександр Дубілет повідомив, що за результатами стрес-тесту НБУ вимагає докапіталізувати фінустанову на 8 млрд грн. Щоправда, він тут же підкреслив, що в банку не згодні з такою оцінкою і ‘проводять консультації з НБУ з цього приводу’. Чим закінчаться переговори, повинно бути відомо до кінця листопада. У цей термін глава НБУ Валерія Гонтарева пообіцяла закінчити стрес-тестування першої двадцятки найбільших українських банків.

За інформацією джерела близького до НБУ, дефіцит капіталу в Приватбанку в рази більший названої суми. ‘Але враховуючи політичну складову, Коломойський може і не погодитися інвестувати велику суму’, – вважає керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій. Побічно про це свідчить і заява Дубілета. Ось на цей випадок державі дійсно варто розробити план ‘В’.

Сценарій №2: Визнати неплатоспроможним

Збанкрутити і ліквідувати Приват, швидше за все, не хоче ні його акціонер, ні уряд. По-перше, визнання такого гіганта неплатоспроможним викличе паніку серед населення, вб’є довіру до банків і в прямому сенсі слова поховає банківську систему. По-друге, постраждає економіка країни в цілому. За приблизними оцінками, сума депозитів фізосіб, гарантованих державою, становить в Приватбанку 75-80 млрд грн.

Це непідйомний тягар для Фонду гарантування вкладів фізосіб (ФГВФО), який навіть борги Дельта Банку (16 млрд грн.) виплачує населенню крізь зуби. За даними ФГВФО, на 1 жовтня в ньому перебувало всього 22,03 млрд грн. Причому, значну частину цієї суми фонд позичив у Національного банку. Для порівняння: на 1 вересня 2015 року з зобов’язаннями 56 неплатоспроможних банків ФГВФО виплатив 47 млрд грн. Навіть ця ‘скромна’ сума, випліскуючись на ринок, постійно тисне на курс гривні і розганяє інфляцію. Якщо ж ‘надрукувати’ і роздати людям 80 млрд грн., наслідки будуть дійсно катастрофічними. По-третє, НБУ видав Привату десятки мільярдів рефінансування. Визнати банк неплатоспроможним – це означає поставити хрест на надії повернути ці кошти.

Сценарій №3: Націоналізувати і ‘злити’ з Ощадбанком

Формально держава може націоналізувати будь-який системний банк, в якому знаходиться понад 2% від усіх депозитів населення ‘, – говорить економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь. Але і цей сценарій не вигідний Мінфіну, оскільки також вимагає величезних витрат. А бюджет на наступний рік і без того ледь вдасться звести з показником дефіциту, на якому наполягає МВФ. «До того ж, Мінфін досі не може продати жоден з банків, націоналізованих ще в 2009 році.

Тому отримати на руки у повну власність ще один банк, який є системоутворюючим, держава навряд чи захоче. Як один з варіантів, можлива передача частини пакета акцій державі. Це не буде критично для банку такого рівня і не відобразиться на його діяльності та виконанні зобов’язань перед кредиторами ‘, – вважає директор фінансового департаменту рейтингового агентства IBI Rating Анна Апостолова. Ще один екстремальний сценарій, який припускають експерти, – переуступка прав вимоги за активами і пасивами Приватбанку державному Ощаду.

І все ж, такий варіант не є таким вже неймовірним і, вірогідно, передбачений заздалегідь. ‘Сума докапіталізації банківської системи України в програмі МВФ закладена з великим запасом. І цей запас робили під Приватбанк, неофіційно, звичайно’, – зазначає керівник проекту ‘Успішна країна’, економіст Андрій Блінов. Згідно з меморандумом МВФ, уряд може випустити облігації для рекапіталізації банків і фінансування Фонду гарантування вкладів фізосіб на суму 152 млрд грн. Станом на 3 листопада портфель держпаперів у власності НБУ виріс до 52,7 млрд грн. ‘А це означає, в запасі залишається ще 100 млрд грн., яких, теоретично, цілком вистачить для докапіталізації Приватбанку за державний рахунок’, – відзначає Блінов. Звичайно, якщо Мінфін буде готовий ризикнути і західні кредитори дадуть добро на таку операцію. Хоча в повному обсязі така сума, можливо не буде потрібною. За оцінками експертів, докапіталізація Приватбанку обійдеться державі ‘всього лише’ в 25 млрд грн.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *