Мінфін та НБУ відмовились від використання санаційного банку

Національний банк України та Міністерство фінансів України вирішили відмовитись від використання ПАТ ‘Родовід банк’, який з 2011 року виконував функцію санаційного банку.

Згідно з постановою Правління Національного банку від 25 лютого 2016 року № 107, ПАТ ‘Родовід банк’ визнано неплатоспроможним та передано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

ПАТ ‘Родовід банк’ було капіталізовано державою у 2009-2011 роках, а з 2011 року банк працював у статусі санаційного. Передбачалось, що завданням діяльності санаційного банку буде проведення протягом 5 років ефективної роботи з активами банків державного сектору та повернення державних коштів, вкладених у капіталізацію банку.

Проте поставлене завдання не було досягнуте з таких причин: по-перше, на законодавчому рівні так і не було створено механізмів передачі та реалізації проблемних активів банків державного сектору, що є необхідним для ефективної роботи санаційного банку; по-друге, в якості санаційного банку ПАТ ‘Родовід банк’ показав низьку результативність роботи з власними активами. Протягом діяльності банку як санаційного його доходи покривали лише витрати, держава не мала жодних дивідендів від діяльності банку.

При цьому, починаючи з прийняття у 2012 році Закону України ‘Про систему гарантування вкладів фізичних осіб’, в Україні фактично було створено спеціалізований орган, який займається виведенням неплатоспроможних банків з ринку. З того моменту за реалізацію їх активів, розрахунки з вкладниками та збереження активів та зобов’язань банків відповідає Фонд гарантування вкладів фізичних осіб. Таким чином, наразі функції ‘Родовід банку’ дублюються Фондом.

Враховуючи збиткову діяльність та низьку ефективність роботи з проблемними активами (92% від загальних активів банку) та існуючу проблемну заборгованість банку перед кредиторами, перш за все Національним банком, в подальшому ПАТ ‘Родовід банк’ потребував би фінансової підтримки з боку держави.

Довідка: ПАТ ‘Родовід банк’ постраждав від фінансової кризи, втративши ліквідність та здатність обслуговувати клієнтів, і в березні 2009 року в банк була введена тимчасова адміністрація. У 2009 році Уряд прийняв рішення про капіталізацію банку державою та збільшив капітал банку на 8.4 млрд. грн., ще 3.95 млрд. грн. банк отримав від держави у 2011 році (загалом 12.35 млрд. грн.). В результаті збільшення капіталу частка держави в ПАТ ‘Родовід банк’ склала 99.9%.

Зазначені дії були пов’язані з негативними наслідками світової фінансово-економічної кризи та необхідністю стабілізації банківської системи України і захисту інтересів вкладників.

Таким чином, завдяки капіталізації банку було забезпечено розрахунки майже на 10 млрд. грн. за вкладами фізичних осіб, як самого банку, так і переданих зобов’язань перед вкладниками ТОВ ‘Укрпромбанк’.

З 2011 року ПАТ ‘Родовід банк’ здійснював свою діяльність у статусі санаційного банку відповідно до розпорядження КМУ від 14.09.2011 №880-р, постанови Правління НБУ від 23.12.2011 № 471 ‘Про затвердження Положення про порядок реєстрації, видачі ліцензії, регулювання діяльності санаційного банку та нагляду за ним’ та ліцензії санаційного банку від 15.06.2012 № 1.

Прийнятим у 2012 році (із змінами 2014-2015 рр.) Законом України ‘Про систему гарантування вкладів фізичних осіб’ Фонд гарантування вкладів фізичних осіб визначено відповідальним за виведення неплатоспроможних банків з ринку, за реалізацію їх активів, розрахунки з вкладниками та збереження активів та зобов’язань банків.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *