Грубейшие нарушения законодательства банками носят массовый характер — Генеральная прокуратура

Генеральний прокурор України Олександр Медведько виступив на нараді, присвяченій стану виконання Указу Президента України «Про заходи щодо забезпечення відновлення стабільності у банківській системі», — повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури України.

Генеральний прокурор України Олександр Медведько 3 листопада 2009 року у своєму виступі на нараді щодо стану виконання Указу Президента України від 08.10.09 № 813/2009 «Про заходи щодо забезпечення відновлення стабільності у банківській системі», зокрема, поінформував присутніх, що ним на виконання пункту 3 цього Указу 15 жовтня видано розпорядження про створення робочої групи на чолі із заступником Генерального прокурора Тетяною Корняковою для вироблення заходів, спрямованих на забезпечення захисту прав та інтересів клієнтів банків, у т.ч. громадян – вкладників банків.

До складу цієї групи включено як працівників Генеральної прокуратури, так і відповідальних посадових осіб Національного банку, Державної податкової адміністрації, Служби безпеки України, МВС, Мін’юсту, а також віце-президента ВАТ КБ «Надра» та радника тимчасового адміністратора ТОВ «Укрпромбанк».

Минулого четверга проведено засідання цієї групи. Наразі узгоджуються конкретні спільні заходи щодо належного виконання вимог Указу Глави держави. Передусім вони будуть стислими у часі та спрямовані на реальне поновлення прав клієнтів, відшкодування спричинених банкам збитків, притягнення винних до встановленої законом відповідальності. Також прокурорам областей доручено взяти на особистий контроль розгляд звернень адміністрації ВАТ КБ «Надра» та ТОВ «Укрпромбанк», забезпечивши всебічність реагування на факти порушень, викладених у них.

Крім того, прокурорам скеровано перелік недобросовісних позичальників названих банків. Проводяться перевірки.

Генеральною прокуратурою направлено листа Міністру юстиції з проханням вжити додаткових заходів щодо посилення контролю за діяльністю органів державної виконавчої служби та законністю виконавчого провадження у справах за участі ВАТ КБ «Надра», ТОВ «Укрпромбанк» та інших банківських установ, де Національним банком призначено тимчасову адміністрацію і введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Перевіркою законності кредитування встановлено, що однією з причин виникнення фінансових проблем у банків є вчинення кримінально караних діянь їх службовими особами та суб’єктами господарювання, що отримували кредити.

Олександр Медведько поінформував Президента, що постанови про порушення кримінальної справи щодо колишнього керівника ВАТ КБ «Надра», а також службовців ТОВ «К-Л-О», ПФ «Найт», які привласнили майже 400 млн. грн. кредитних коштів, було оскаржено до суду керівниками цих комерційних структур. Генеральна прокуратура взяла участь у даних справах. Указані постанови судом залишено у силі. Зокрема, Печерським районним судом м. Києва закрито провадження у справі за скаргою службових осіб ПФ «Найт» на нібито незаконність порушення кримінальної справи.

Прокуратурою розслідувано факти привласнення службовими особами банківських установ коштів шляхом фіктивного кредитування. Як результат, за дев’ять місяців поточного року прокурорами у банківській сфері порушено понад тисячу кримінальних справ, з яких 319 безпосередньо щодо службовців банків. Уже розслідувано і направлено до суду 685 кримінальних справ цієї категорії, з них 199 – стосовно посадовців банків. Також на усунення порушень у банківській системі прокурорами внесено більше 300 документів реагування, за розглядом яких 133 посадові особи притягнуто до відповідальності, відшкодовано 31,3 млн. гривень.

Також прокуратурою аналізується стан додержання законів органами дізнання та досудового слідства під час розгляду заяв про вчинення правопорушень, пов’язаних із спричиненням шкоди банкам, а також вивчається обґрунтованість прийняття органами МВС, СБУ та податкової міліції рішень про відмову в порушенні кримінальної справи за такими заявами.

У 2009 році до органів внутрішніх справ надійшло понад 8,5 тисячі заяв і повідомлень про вчинення злочинів, пов’язаних із спричиненням шкоди банкам у зв’язку з невиконанням позичальником кредитних зобов’язань. За кожною третьою такою заявою порушено кримінальну справу.

Однак прокурорські перевірки засвідчили, що у роботі органів внутрішніх справ на цьому напрямку наявні численні порушення законодавства, не додержувалися строки проведення перевірки. Нерідко органами МВС приймалися незаконні рішення про відмову в порушенні кримінальних справ.

Усього прокурорами скасовано з одночасним порушенням кримінальної справи 236 постанов про відмову у порушенні кримінальної справи. За результатами розслідування до суду скеровано майже кожну четверту таку справу.

Також унаслідок проведення неповних перевірок та винесення передчасних рішень про відмову в порушенні кримінальних справ прокурорами скасовано 727 постанов про відмову в порушенні кримінальних справ з організацією додаткових перевірок. За результатами таких перевірок слідчими міліції порушено 34 кримінальні справи.

За допущені порушення закону за прокурорського втручання притягнуто до дисциплінарної відповідальності 163 працівники міліції.

Протягом 2009 року у провадженні органів внутрішніх справ перебувала 31 кримінальна справа, пов’язана з діяльністю ТОВ «Укрпромбанк», з яких 21 направлено до суду з обвинувальним висновком. (У вказаних справах спричинено збитки на суму 2,3 млн. грн., які під час слідства не відшкодовано.)

Крім того, у провадженні перебувало 122 кримінальні справи, пов’язані з діяльністю банку «Надра», з яких 63 направлено до суду з обвинувальним висновком. У вказаних справах спричинено збитків на суму понад 3,3 млн. грн., з яких відшкодовано 256 тис. грн.

Попри правові перепони та суттєві законодавчі обмеження права прокуратури на представлення інтересів банківських структур прокурори вжили низку заходів представницького характеру для забезпечення відновлення порушених прав банків та їх клієнтів.

На даний час прокурори беруть участь у справах за позовами ВАТ КБ «Надра» до ряду комерційних структур. Так, лише прокуратурою міста Києва в інтересах цього банку здійснено вступ у розгляд 14 справ. Загальна сума заборгованості перед ВАТ КБ «Надра» у вищевказаних справах становить понад 157 млн. грн.

Усього упродовж поточного року в інтересах держави в особі банківських установ судами задоволено понад 800 позовів прокурорів на загальну суму майже 120 млн. грн. На розгляді у судах перебуває ще 615 позовів прокурорів в інтересах банківських установ про стягнення з суб’єктів господарювання 170 млн. грн. заборгованості за кредитними договорами. Крім того, прокурори вступили у розгляд майже 50 справ з цих питань. Зокрема, на виконання припису Генеральної прокуратури України ТОВ «Центрбудінвест» погашено кредитну заборгованість перед банком «Надра» в сумі 4,6 млн. грн.

Генеральною прокуратурою перевіряється законність виділення Урядом акціонерному товариству «Селмі» (м. Суми), яке за наявною інформацією підконтрольне Федеральному агентству з атомної енергетики Російської Федерації 37 млн. грн.

Ці кошти Бюджетом України планувалося спрямовувати на поповнення статутного фонду державних ощадного та експортно-імпортного банків. На сьогодні з Кабінету Міністрів України витребувано всі погоджувальні документи, які стали підставою для прийняття цього урядового акту.

Насамкінець Генеральний прокурор зауважив, що існуюча система банківської таємниці перешкоджає не лише своєчасно та повно перевіряти банківські установи та їх клієнтів, а й не дає змоги нормально, у стислі строки проводити досудове слідство за фактами злочинів у банківській системі. З огляду на це потрібно щонайшвидше внести зміни до низки Законів України (Кримінально-процесуального кодексу, «Про банки і банківську діяльність», «Про прокуратуру», «Про Службу безпеки України», «Про міліцію» тощо), якими передбачити, що не належать до банківської таємниці факти порушень, встановлені Національним банком у ході інспекційних перевірок, відомості про фінансовий стан банку та його операції у разі призначення тимчасової адміністрації, його боржників, при ліквідації банків. Також не повинна поширюватися банківська таємниця і на невиконані зобов’язання банків та їх клієнтів, у т.ч. у разі їх пролонгації.


Грубейшие нарушения законодательства банками носят массовый характер - Генеральная прокуратура

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *