Суд наклав арешт на нерухомість екс-глави правління банку "Фінанси та кредит"

24 січня Печерський райсуд м. Києва в рамках кримінального провадження №12015100010000279 від 12.01.2015 наклав арешт на квартиру площею 125,9 кв.м., майнові права на ще одну (4-кімнатну) квартиру («буде знаходитися на 9-му поверсі») та машномісце, які на належать екс-главі правління банку «Фінанси та кредит» Володиру Хливнюку (за неофіційною інформацією, він перебуває за кордоном, — Finbalance). Також арешт був накладений на будинок площею 98,1 кв.м, який належить екс-заступнику В. Хливнюка в банку «Фінанси та кредит».

Досудове слідство по вказаному кримінальному провадженні здійснює ГПУ за підозрою В. Хливнюка у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»), санкція по якій – позбавлення волі на строк від 7 до 12 років з конфіскацією майна.

Згідно з судовими матеріалами, кредитний комітет банку «Фінанси та кредит» на чолі з В. Хливнюком у період з 04.05.2012 по 23.06.2015 прийняв рішення щодо підняття лімітів та подальшого розміщення коштів на коррахунках в Meinl Bank AG, незважаючи на застереження підлеглих працівників банку «Фінанси та кредит», які вважали співпрацю із Meinl Bank AG високо ризиковою. Як наголошується, відповідні рішення приймалися також всупереч постанові НБУ й програмі фінансового оздоровлення банку, якою був передбачений графік суттєвого зменшення коштів на НОСТРО рахунках в банках-нерезидентах (в т.ч. Meinl Bank).

В ухвалі суду згадується, що одна фізособа, використовуючи реквізити та банківські рахунки компанії Nasterno Commercial Limited, отримала 53,76 млн дол, надані австрійським Meinl Bank AG під заставу коштів банку «Фінанси та кредит» від 27.04.2012. Ця фізособа, маючи право розпоряджатись коштами на рахунках Nasterno Commercial Limited, спільно з групою фізосіб (у т.ч. В. Хливнюком) розпорядились ними «на власний розсуд».

«29.09.2015 Meinl Bank AG згідно договору застави, укладеного між Meinl Bank AG та АТ «Банк «Фінанси та Кредит» від 27.04.2012, а також додаткової угоди про внесення змін до вказаного договору, здійснено списання з кореспондентського рахунку АТ «Банк «Фінанси та Кредит» коштів на суму 53 763 344, 55 доларів США за невиконані умов укладеного між Nasterno Commercia lLimited та Meinl Bank AG кредитного договору від 27.04.2012, що відповідно до курсу НБУ на вказану дату становило 1 160 661 899,32 гривень. В результаті вчинення злочинних дій, АТ «Банк «Фінанси та Кредит» заподіяно матеріальну шкоду в особливо великому розмірі», — констатується в ухвалі суду.

Як писав Finbalance, у матеріалах цього кримінального провадження фігурував у т.ч. колишній помічник народного депутата України – бенефіціарного власника банку «Фінанси та Кредит» [тобто Костянтина Жеваго, — ред.]. У Генпрокуратурі заявляли, що він був бенефіціаром офшорної компанії, з допомогою якої виводилися активи банку «Фінанси та кредит».

«Досудовим розслідуванням установлено, що службові особи АТ «Банк «Фінанси та Кредит» за попередньою змовою з іншими особами, шляхом укладення договору поруки із нерезидентом України (одним з банків, що знаходиться в Австрії), перерахували на кореспондентські рахунки цієї установи грошові кошти у сумі майже 54 млн доларів США, що призначались як гарантії з боку Українського банка-поручителя ризикової діяльності офшорної компанії, зареєстрованої на Кіпрі.

В подальшому, внаслідок удаваних фінансових оборудок та не відображення їх у фінансовій звітності АТ «Банк «Фінанси та Кредит», кошти було втрачено, чим банківській установі та її вкладникам заподіяно збитків в особливо великих розмірах», — зауважували в ГПУ.

У рамках цього кримінального провадження також досліджувалися обставини отримання банком «Фінанси та кредит» від НБУ рефінансування у сумі біля 5 млрд грн, майновими поручителями за яким виступали ПрАТ «Київський суднобудівний-судноремонтний завод», ПрАТ «Київмедпрепарат», ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль».

«ПрАТ «Київський суднобудівний-судноремонтний завод», ПрАТ «Київмедпрепарат», ПрАТ «Білоцерківська теплоелектроцентраль» забезпечили виконання зобов`язань АТ «Банк «Фінанси та Кредит» перед НБУ, передавши у заставу належні їм цілісні майнові комплекси, вартість яких є більшою за суму рефінансування», — уточнювалося в одній з ухвал суду.

В іншому документі вказувалося, що за даними слідства, 5 млрд грн рефінансування, отримані банком «Фінанси та кредит» для стабілізації його діяльності та підвищення ліквідності, «можливо безпідставно було перераховано» на ПАТ «Білоцерківська теплоелектросталь»; ТОВ «Восток Руда»; ПАТ «АвтоКраз»; ПАТ «Ужгородський турбогаз»; ПАТ «Кременчукмясо»; АТ «Галичфарм»; ПрАТ «Київмедпрепарат»; ПАТ «Росава»; ПАТ «Готель «Салют»; ПАТ «СВЗ»; ПАТ «Гемопласт»; ПАТ «Мукачівський завод» Точприлад»; ТОВ «ТРИЕЛ»; ПрАТ «F&C REALTY»; ПрАТ «Ініціатор+»; ПрАТ «Укренергозбут»; ТОВ НВП «Атол»; ТОВ «Нафтохiмiмпекс»; ТОВ «Інтерпрокат»; ТОВ «Промінек»; ТОВ «Кременчуцький шкір завод»; ТОВ «Хімреактив»; ТОВ «Валса»; ТОВ «Ворскла Сталь»; ТОВ «ККК»; ТОВ «ТД «РОСАВА»; ТОВ «Торговий дім «Ренд Р коммодітіз»; ПАТ «Бердичівськиймашинобудівний завод «Прогрес»; ТОВ «Газотурбінні технології»; ТОВ «Гармінока»; ТОВ «Гобарт»; ПАТ «Київсоюзшляхпроект»; ПАТ «Зовнішньоторговельна фірма «КрАЗ»; ТОВ «Перт»; ТОВ «Прогрегруп»; ТОВ ФК «ФК Факторинг»; ТОВ «Хімічні Технології».

Як підкреслювалосяя в ухвалі суду, перелічені підприємства «прямо або опосередковано пов`язані з зазначеним банком» [та його бенефіціаром – К. Жеваго, — Finbalance].

«В подальшому, вказані суб`єкти господарювання шляхом проведення низки фінансових оборудок та удаваних правочинів можливо перерахували ці кошти на рахунки підприємств з ознаками фіктивності та вивели вказані кошти з обігу. В тому числі службові особи АТ «Банк «Фінанси та Кредит» частину коштів перерахували на коррахунки банків нерезидентів, а саме: Meinl Bank AG (Австрія) та Bank Friсk&Co (Ліхтенштейн)», — додавалося в документі.

Довідково

Як писав Finbalance, згідно з ухвалою Святошинського райсуду м. Києва від 18.07.2016, 11 травня Святошинським управлінням поліції Головного управління Нацполіції в м. Києві внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12016100080004902 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 190 Кримінального кодексу «за фактом вчинення посадовими особами ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит» та власника банку шахрайських дій» (тобто Костянтина Жеваго).

04 серпня Печерський райсуд м. Києва в рамках іншого кримінального провадження — №42016000000001725 — частково задовольнив клопотання слідчого Генпрокуратури (знову ж таки – департаменту з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки) та надав дозвіл на обшук у домоволодінні фізособи, яка працювала виконувачем обов`язків голови правління банку «Фінанси та кредит». Нагадаємо, із 27 квітня 2015 року по 12 серпня 2015 року обов`язки голови правління банку «Фінанси та кредит» виконував Віктор Голуб. 05 серпня 2015 року НБУ затвердив рішення спостережної ради банку «Фінанси та кредит» від 12 травня про призначення В. Голуба главою правління фінустанови. Перед цим главою правління банку був згаданий вище Володимир Хливнюк.

Відповідно до ухвали Шевченківського райсуду м. Києва від 21 жовтня, Головне слідче управління Нацполіції в м. Києві здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні №12016100000000771 від 01.06.2016, за фактом зловживання службовими особами банку «Фінанси та Кредит», які, за даними слідства, діючи за попередньої змовою із службовими особами ТОВ «Техніка Мрії», ТОВ «Нат ГАЗ-2007», ТОВ «Вояж Т», ТОВ «Арттехно-Л», зловживаючи своїм службовим становищем, під виглядом оформлення та отримання кредитних коштів, заволоділи грошовими коштами банку «Фінанси та кредит» на суму 3,46 млрд грн.

Згідно з ухвалою Печерського райсуду м. Києва від 29.04.2016, перелічені компанії фігурували в кримінальному провадженні №42016000000000904 – теж щодо привласнення грошових коштів службовими особами банку «Фінанси та кредит» в період з 2010 по 2015 рік (досудове розслідування по ньому здійснювала Генпрокуратура). За даними слідства, посадовці банку «Фінанси та кредит» заволоділи його коштами «шляхом проведення кредитних операцій, завідомо збиткових для банківської установи, та подальшого проведення факторингових операцій з метою прикриття неплатоспроможності суб`єктів підприємницької діяльності».

Крім того, Департамент спецрозслідувань ГПУ проводив досудове розслідування у кримінальному провадженні №42016000000001118 за фактом розтрати службовими особами банку «Фінанси та кредит» в період часу 2012-2015 рр. коштів банку на суму більше 113 млн. дол.

Cлідчі встановили, що 19 січня 2015 року правління НБУ віднесло банк «Фінанси та кредит» до категорії проблемних, та встановлено ряд обмежень, в т.ч. й не допущення проведення будь-яких активних операцій з інсайдерами та пов`язаними з банком особами (юридичними та фізичними). Однак службові особи банку «Фінанси та кредит» «з метою розтрати коштів банку, діючи на користь третіх осіб, в порушення постанови правління НБУ» (цитата) в період часу з лютого 2015 року по жовтень 2015 року [тобто в період, коли банк отримував рефінансування від НБУ, — ред.] надали кредити в розмірі

— 459 млн грн – ПАТ «Херсонський завод карданних валів»;
— 3,1 млн євро та 2 млн 935 тис — ТОВ «Промінек»; 
— 404 млн грн – ПАТ «Стахановський вагонобудівний завод»; 
— 203,1 млн грн – ПАТ «ЗТФ «КрАЗ»; 
— 242 млн грн та 7,1 млн євро – ПрАТ «Укренергозбут»; 
— 8,9 млн дол та 16,6 млн євро – ПрАТ «Росава»; 
— 958,8 млн грн – ПАТ «АвтоКрАЗ»; 
— 190,1 млн грн та 2,59 млн євро – ТОВ «Прогрес Груп»; 
— 9,6 млн грн – ТОВ «Валса»; 
— 406,2 млн грн – ТОВ «ФК Факторинг»; 
— 85,1 млн грн – ТОВ «Торговий дім Вагонзавод»; 
— 31,6 млн грн, 16,6 млн дол та 20,4 млн євро – ТОВ «Залів-Метал»; 
— 1,6 млн дол та 1,5 млн євро – ТОВ «Комсомольська когенераційна компанія»;
— 10,2 млн. грн, 17,3 млн дол та 18,3 млн євро – ТОВ «ТД «Р енд Р коммодітіз»; 
— 74,3 млн грн – ТОВ «ФК «ФК» Факторинг»; 
— 68,8 млн грн. – ПАТ «Галичфарм»;
— 236,4 млн грн – ТОВ «Восток-Руда».

Згідно з судовими матеріалами, за даними слідства, 10.10.2013 банк «Фінанси та кредит» відкрив та належним чином зареєстрував у Нацбанку кореспондентський рахунок №LI92088110605359K00 U (валюта долари США) у «Bank Frick & Co.AG.» (Ліхтенштейн), розмістивши на ньому 59,4 млн дол.

За даними слідства, згодом службові особи банку в порушення постанови НБУ 28.08.2001 №368 (пункту 1.4 глави 1 розділу VI), без погодження з радою, уклали договір застави, за умовами якого банк виступив поручителем (заставодавцем) за кредитом компанії «Nasterno Comercial Limited», отриманим у «Bank Frick & Co.AG.» на суму більше 50 млн дол.

30 вересня 2015 року [тобто після віднесення «Фінанси та кредит» до категорії неплатоспроможних] кошти в сумі 59,25 млн дол. з вказаного коррахунку були списані «Bank Frick & Co.AG.» у зв`язку з невиплатою кредиту компанії «Nasterno Comercial Limited». В ухвалі суду згадувалося, що кінцевим бенефіціарним власником компанії «Nasterno Comercial Limited» є колишній помічник кінцевого власника банку «Фінанси та кредит».

Як звертав увагу Finbalance, детективи Національного антикорупційного біол. України (НАБУ) в рамках кримінального провадження №52016000000000119 робили висновок, що посадові особи НБУ могли бути обізнані щодо застосування схеми протиправного виведення коштів з банку «Фінанси та кредит» із використанням кореспондентських рахунків у «Meinl Bank».

13 грудня Окружний адміністративний суд м.Києва задовольнив позов трьох вкладників банку «Фінанси та кредит» до НБУ й визнав протиправною бездіяльність НБУ в період з 01.01.2011 по 17.09.2015 щодо не вжиття належних заходів забезпечення захисту законних інтересів вкладників і кредиторів щодо безпеки збереження коштів на банківських рахунках банку «Фінанси та кредит».

Борг банку «Фінанси та кредит» перед НБУ по кредитам рефінансування на кінець 2014 року становив 3,9 млрд грн (на кінець 2013 року було 3,8 млрд грн). У 2015 році він отримав рефінансування від регулятора на 1,45 млрд грн.

За даними Фонду гарантування, коли в банк «Фінанси та кредит» була введена тимчасова адміністрація, обсяг вкладів фізосіб у ньому становив 17 млрд грн, а юросіб – 4 млрд грн.

На 01 грудня 2016 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми виплачено 9,9 млрд грн (94,7% запланованих виплат). Як відомо, компенсації вкладникам банків-банкрутів здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ (який надає кредити Фонду та монетизовує облігації, які для Фонду випускає Мінфіну), що провокувало девальвацію та розкручування інфляції.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *