Справа НАБУ щодо НБУ: детективів цікавлять автори постанов НБУ щодо рефінансу

01 липня Солом’янський райсуд м. Києва частково задовольнив клопотання детективів НАБУ та в рамках кримінального провадження №52016000000000119 надав їм тимчасовий доступ до документів щодо розробки, підготовки, погодження, візування та затвердження структурними підрозділами НБУ Положення про надання Нацбанком кредитів банкам для збереження їх ліквідності (затвердженого постановою правління НБУ №91 від 24.02.2014); Технічного порядку проведення операцій із надання Нацбанком кредитів банкам України (затвердженого постановою правління НБУ №103 від 26.02.2014); змін до Положення про надання Нацбанком кредитів банкам для збереження їх ліквідності (затверджених постановами правління НБУ №194 від 03.04.2014, №303 від 22.05.2014, №318 від 28.05.2014 року, які перебувають у володінні НБУ, розташованого за адресою м. Київ, вул. Інститутська, 9.

Згідно з судовими матеріалами, детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні №52016000000000119 від 27.04.2016 за фактами розтрати коштів в особливо великому розмірі шляхом зловживання службовим становищем, та легалізації (відмивання) доходів, в особливо великому розмірі.

Цитата з ухвали суду:

«У ході досудового слідства встановлено, що у період 2014-2015 років службові особи Національного банку України, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах третіх осіб, за попередньою змовою зі службовими особами ПАТ «КБ Південкомбанк», ПАТ «Банк «Київська Русь», ПАТ «Міський Комерційний Банк», ПАТ «Автокразбанк», ПАТ «Терра Банк», ПАТ «Дельта Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик» та АТ «Банк «Фінанси та Кредит» розтратили кошти Національного банку України на загальну суму понад 12 млрд. гривень на користь вказаних комерційних банків, шляхом їх незаконного рефінансування.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що в період 2014-2015 років службові особи ПАТ «Дельта Банк», ПАТ «Банк Київська Русь», ПАТ «КБ «Південкомбанк», ПАТ «Терра Банк», ПАТ «АКБ Банк», ПАТ «КБ «Хрещатик», АТ «Банк «Фінанси та кредит», а також Національного банку України, діючи за попередньою змовою, з використанням кореспондентських рахунків вказаних приватних банківських установ, відкритих в «Meinl Bank Aktiengeselschaft» (Відень, Австрійська республіка), вчинили фінансові операції з коштами на загальну суму понад 12 млрд. грн., які попередньо були розтрачені з Національного банку України в якості кредитів рефінансування вказаним банкам, шляхом погашення кредиторської заборгованості підконтрольних підприємств перед вказаною банківською установою – нерезидентом.

Відповідно до інформації, отриманої під час досудового розслідування, Національним банком України, за лютий-травень 2014 року, тобто за час дії Положення про надання Національним банком України кредитів банкам України для збереження їх ліквідності затвердженого Постановою правління Національного банку України від 24.02.2014 року №91 та Технічного порядку проведення операцій із надання Національним банком України кредитів банкам України затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 26.02.2014 року №103, надано комерційним банкам кредитів рефінансування на загальну суму — 70 510 641 тис. грн.

Також встановлено, що на час підготовки та затвердження Положення про надання Національним банком України кредитів банкам України для збереження їх ліквідності затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 24.02.2014 року №91 та Технічного порядку проведення операцій із надання Національним банком України кредитів банкам України затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 26.02.2014 року №103, вже діяв спеціальний нормативно-правовий акт Національного банку України у даній сфері — Положення про надання Національним банком України стабілізаційних кредитів банкам України затверджене Постановою Правління Національного банку України від 13.07.2010 року №327.

Враховуючи те, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи та відомості, доступ до яких планується отримати, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема, встановлення обставин щодо розтрати коштів в особливо великому розмірі шляхом зловживання службовим становищем та легалізації (відмивання) доходів, в особливо великому розмірі, та можуть бути доказами у кримінальному провадженні, детектив просить надати тимчасовий доступ до речей і документів, з можливістю вилучення завірених копій відомостей та документів, які перебувають у володінні Національного банку України та становлять банківську таємницю».

Раніше директор НАБУ Артем Ситник повідомляв, що відомство проводить перевірку низку посадовців НБУ щодо причетності їх до можливих корупційних дій.

«Справа стосується керівництва Національного банку України. В першу чергу головним предметом цього розслідування є кошти, які виділялися на рефінансування банків. Справа велика і складна. Ми бачимо, що багато коштів, в тому числі, які виділялися на рефінансування, були переведені в офшори і закордонні банки, тому окремо будемо досліджувати це», — сказав А. Ситник.

На запитання журналістів, чи стосується справа голови НБУ Валерії Гонтаревої, А. Ситник відповів наступне: «Фігурант – це особа, яка, можливо, є причетною до вчинення злочину. Звичайно, що перевіряється цілий ряд осіб з НБУ, причетних до можливих злочинних дій».

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *