Ощадбанк оскаржує річну відстрочку Ахметову на виплату майже 1 млрд грн боргу

04 вересня Київський апеляційний госпсуд прийняв до провадження апеляційну скаргу Ощадбанку на рішення Госпсуду м. Києва від 02.08.2017 (справа №910/3816/16), яким, як писав Finbalance, лише частково було задоволено позов Ощадбанку та вирішено стягнути з ТОВ «ЕСУ» (власник «Укртелекома», кінцевий бенефіціар – Р. Ахметов) 955 млн грн заборгованості за облігаціями (з цієї суми 802,4 млн грн – борг за невиплаченими відсотками; 29,7 млн грн – 3% річних; 122,7 млн грн – інфляційні втрати). При цьому суд першої інстанції тоді задовольнив клопотання відповідача про відстрочку на один рік на виконання цього рішення.

В апеляційній скарзі Ощадбанку просить Київський апеляційний госпсуд скасувати рішення Госпсуду м. Києва в частині надання відстрочки, а також в частині відмови в задоволенні вимоги Ощадбанку про стягнення з ТОВ «ЕСУ» ще пені в розмірі 132,1 млн грн та додаткових інфляційних втрат у розмірі 57,7 млн грн.

Додамо, що 28 серпня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі №910/14130/17 за позовом Ощадбанку до ТОВ «ЕСУ» щодо стягнення ще 1,1 млрд грн. Чим саме обгрунтовуються позовні вимоги Ощадбанку, в ухвалі суду не уточнюється. Як третя особа в справі фігурує ПАТ «Укртелеком».

Не виключено, що в цьому випадку може йтися про вимоги Ощадбанку щодо стягнення з ТОВ «ЕСУ» основної суми заборгованості по «тілу» облігацій (які мали бути погашені ще в березні поточного року, але так і не були погашені), а також, можливо, пені та інфляційних втрат.

Принаймні, в судових матеріала щодо справи №910/3816/16 зазначалося, що на 27.07.2017 Ощажбанк був власником 839,1 тис облігацій ТОВ «ЕСУ» номінальною вартістю 1 тис грн кожна (тоді як при розміщенні паперів у 2013 році Ощад викупив 2 млн штук – тобто на суму 2 млрд грн, – ред.).

До речі, свою заяву про відстрочку ТОВ «ЕСУ» обгрунтовувало «неможливістю в умовах спаду економіки та інфляційних процесів виконати економічні прогнози щодо свого розвитку». За твердженням відповідача, негайне виконання рішення суду є критичним для нього та може призвести до банкрутства. При тому, що він мажоритарний акціонер ПАТ «Укртелеком», що в свою чергу, як зазначалося, «призведе до порушення стабільності роботи останнього, який в свою чергу є надає стратегічно важливі послуги для безпеки держави та соціально значущі для усіх верст населення».

Також зауважимо, що Госпсуд м. Києва розглядає ще одну справу, пов`язану із вказаним спором, – №910/8734/17, – за позовом Ощадбанку до ПАТ «Укртелеком» щодо стягнення 1,1 млрд грн. При цьому «Укртелеком» подав зустрічний позов – «про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії». Як третя особа в цій справі фігурує ТОВ «ЕСУ».

Згідно з судовими матеріалами, із вказаної суми позовних вимог 1,04 млрд грн фінансова дебіторська заборгованість за договором купівлі-продажу цінних паперів №6026-ДД/2015 від 15.09.2015; 48,2 млн грн – пеня; 5,4 млн грн – 3% річних; 9,3 млн грн – інфляційні втрати.

‘Укртелеком’ у зустрічному позові просить суд визнати неправомірними дії Ощадбанку щодо здійснення 16.03.2017 поставки облігацій серії «С», емітентом яких є ТОВ «ЕСУ» в кількості 1 млн. шт. з рахунку в цінних паперах Ощадбанку на рахунок в цінних паперах приватного нотаріуса Лосєва В.В. з позначкою «депозит нотаріуса» на користь ПАТ «Укртелеком». ‘Укртелеком’ просить суд скасувати вказану операцію із списання, зарахування та переказу та зобов`язання відновити облік облігацій серії «С», емітентом яких є ТОВ «ЕСУ» в кількості 1 млн. шт. на рахунку в цінних паперах Ощадбанку як власника цінних паперів.

Крім цього, 09 серпня Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі №910/13249/17 за позовом ПАТ «Укртелеком» до Ощадбанку «про розірвання договору та визнання зобов`язань за договором припиненими». Інші деталі цього спору в судових матеріалах наразі не уточнюються.

Контекст

У середині березня ТОВ «ЕСУ» мало погасити облігації на 4,6 млрд грн, однак не зробило цього.

У 2015 році «Укртелеком» приєднався до переговорів ‘ЕСУ’ з Ощадбанком і Укрексімбанком щодо боргу його власника по облігаціям. В результаті «Укртелеком» взяв на себе зобов`язання викупити у них облігації ТОВ ‘ЕСУ’ на 2 млрд грн плюс заплатити відсотки. У заставу держбанкам були передані акції «Укртелекома». Планувалося, що погашення боргів ідбудеться за рахунок коштів від продажу 3G-оператора ‘Тримоб’ для «МТС Україна», але ця угода зірвалася.

У березні-2017 була інформація, що Ощадбанк та Укрексімбанк можуть отримати близько 40% акцій «Укртелекома» в обмін на реструктуризацію боргів і продовження ще на кілька років термінів їх виплати.

Раніше в коментарі ТОВ «ЕСУ», який редакція Finbalance отримала через прес-службу «Укртелекома», констатувалося, що «на жаль, скрутна економічна ситуація вимагає реструктуризації зобов’язань». «ТОВ «ЕСУ» працює над планом реструктуризації цих зобов’язань та не коментує перебіг переговорів з держателями облігацій», – констатували в ТОВ «ЕСУ».

Розміщення облігацій в 2011 році сприяло ТОВ «ЕСУ» приватизації 92,8% акцій «Укртелекома» (за них Фонд держмайна отримав 10,6 млрд грн). На той час ТОВ «ЕСУ» було підконтрольним австрійській компанії EPIC, а в 2013 році ТОВ «ЕСУ» перейшло під контроль Р. Ахметова.

Тоді основними покупцями облігацій ТОВ «ЕСУ» стали Ощадбанк і Укрексімбанк, які, за різними даними, придбали папери на суму по 2 млрд грн. Таким чином держбанки, принаймні, опосередковано посприяли переходу «Укртелекому» під контроль Р. Ахметова.

У вересні-2016 генпрокурор Юрій Луценко заявляв, що ‘Укртелеком’ «фактично безкоштовно дістався зловмисникам».

У лютому 2017 року стало відомо про судовий спір на Кіпрі на 656 млн євро, в рамках якого були заморожені 44% акцій SCM Holdings Ltd. Спостерігачі не виключали, що це може бути юридичний «маневр» групи СКМ Р. Ахметова, який покликаний зберегти контроль над «Укртелекомом».

Також нагадаємо, що 11 липня Госпсуд м. Києва задовольнив позов Укрексімбанку та вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 2,83 млрд грн заборгованості, у т.ч. 2,24 млрд грн – прострочена сума боргу по номінальній вартості облігацій 2013 року випуску (мали бути погашені в березні поточного року).

02 червня суд задовольнив клопотання держбанку та наклав арешт на 92,79% акцій ПАТ «Укртелеком», які належать ТОВ «ЕСУ». 25 липня Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу ТОВ «ЕСУ» та лишив у силі цей арешт.

Згідно з судовими матеріалами, на 26.04.2017 заборгованість ТОВ «ЕСУ», яка виникла внаслідок невиконання зобов`язань по облігаціям, з урахуванням пені, 3% річних та інфляційних втрат складала 3,64 млрд грн.

У жовтні 2016 року Госпсуд м. Києва вирішив стягнути з ТОВ «ЕСУ» 810 млн грн відсоткових платежів по облігаціям.

23 червня 2017 року Госпсуд м. Києва порушив провадження в справі за позовом Укрексімбанку до ПАТ «Укртелеком» про стягнення 1,1 млрд грн. У цьому випадку держбанк обгрунтовує свої вимоги неналежним виконанням відповідачем своїх грошових зобов’язань за договором купівлі-продажу цінних паперів №266-ДД/2015 від 15.09.2015.

Водночас ‘Укртелеком’ у рамках цієї справи подав зустрічний позов до Укрексімбанку про визнання припиненими зобов’язань за договором купівлі-продажу цінних паперів № 266-ДД/2015 від 15.09.2015.

P.S. Як відомо, сьогодні Рінат Ахметов вважається близьким і до Петра Порошенко (в сфері впливу якого перебуває Укрексімбанк), і до Арсенія Яценюка (в сфері впливу якого перебуває Ощадбанк).

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *