Адвоката-правозахисника засудили до 6,5 років за захист колег від утисків
У КНР винесено вирок адвокату-правозахиснику 74-річній Юхан Лі, яку визнали винною в шахрайстві, «розпалюванні сварок та провокування неприємностей». Таке звинувачення китайська влада часто використовує проти критиків режиму правлячої країни Комуністичної партії (КПК).
Чи відома в адвокатській спільноті своєю правозахисною діяльністю. Зокрема, вона захищала колегу Ю Ван, першу затриману під час загальнонаціональної спецоперації китайської влади з масового арешту юристів та правозахисників у 2015 році, відомої як «розгін 709». Загалом було затримано понад 300 активістів та адвокатів, багато з них втратили ліцензію. Утиски адвокатської спільноти продовжуються досі, але вже в «точковому режимі».
«До свого арешту моя сестра займалася іншими делікатними справами, різними скаргами та звинуваченнями, які завдали багато неприємностей місцевим органам влади», — розповів молодший брат адвоката в інтерв’ю радіостанції «Вільна Азія». Також Лі представляла інтереси довірителів у справах про свободу віросповідання, наприклад, пов’язаних із переслідуванням релігійного руху «Фалуньгун», який розпочався у 1999 році. За даними виконавчої комісії Конгресу США щодо Китаю, сотні тисяч практикуючих фалуньгун нині утримуються у виправно-трудових таборах, в’язницях та інших місцях позбавлення волі за відмову залишити духовну практику.
У жовтні 2017 року Лі зникла безвісти. Тільки через місяць правоохоронці офіційно оголосили про її арешт за звинуваченням у «розпалюванні сварок та провокуванні неприємностей». Як повідомляла правозахисна організація Amnesty International, юрист піддавався тортурам під час утримання під вартою. 2018 року проти Лі було висунуто ще одне звинувачення — у шахрайстві, проте подробиць не повідомлялося.
Умови у СІЗО у адвоката були суворі: їй не давали необхідні ліки, їжу та теплу воду. А після скарг її захисника вони лише погіршувалися. Через серйозні травми колін Лі може ходити тільки на двох милицях. Також адвокат страждає від серцево-судинних захворювань, високого тиску та значного погіршення зору та слуху. Після арешту вона була мінімум двічі госпіталізована та перенесла кілька серцевих нападів. Незважаючи на поганий стан здоров’я та медичні свідчення, китайська влада відмовлялася випускати обвинувачену з-під варти.
Початок судового процесу над Лі було заплановано на квітень 2019 року, проте Народний суд округу Хепін (провінція Гуандун) неодноразово відкладав його без пояснення причин. Також у Лі та її захисників виникали питання щодо юрисдикції процесу, оскільки округ не є місцем її проживання та реєстрації і там не вчинялися інкриміновані адвокату злочини. Родичі обвинуваченої подавали процесуальні скарги, пов’язані з провадженням у кримінальній справі, проте відповідей не було. Розгляд справи розпочався лише за півтора року — у жовтні 2021-го.
Представники правозахисних організацій зі США, Великобританії, Німеччини, Франції та інших країн розраховували на участь у судовому процесі як спостерігачі, проте їм відмовили у допуску. У суді дозволили бути присутнім лише двом адвокатам, які захищають Лі, та її рідному братові. У день оголошення вироку, 25 жовтня, влада посилила заходи безпеки, задіявши в охороні суду безліч поліцейських.
Суд засудив до 6,5 років позбавлення волі, при цьому їй зарахували термін перебування під вартою. Таким чином адвокат зможе вийти з колонії вже у квітні 2024 року. Чи має намір оскаржити вирок.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!