Благодійність без ризиків: як безпечно задонатити і уникнути шахраїв

Благодійність без ризиків: як безпечно задонатити і уникнути шахраїв

Про поради та рекомендації щодо уникнення ризиків та шахрайства при здійсненні пожертв для неприбуткових організацій.

Неприбуткові організації відіграють ключову роль у вирішенні соціальних та гуманітарних питань. І сьогодні, в Україні, кількість благодійних та громадських ініціатив швидко зростає, а з нею росте й ризик неналежного використання зібраних коштів. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Loyer».

Звісно, неприбуткові організації мають здійснювати ефективний контроль за своєю діяльністю. Тут, для багатьох, має важливе значення збір коштів. Проте рівносильним є і відповідальне та цільове використання донатів.

Це стає особливо важливим у зв’язку з тим, що фінансові ресурси часто надходять від донорів, грантодавців, меценатів та інших осіб, що прагнуть бачити конкретні та позитивні зміни завдяки своїм благодійним внескам.

У цьому контексті ця стаття стане важливим джерелом інформації для тих, хто розглядає можливість надання фінансової підтримки українським неприбутковим організаціям.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Адже зараз, під час повномасштабної війни, ті, хто має намір задонатити на ЗСУ або надати пожертвування постраждалим, може стикнутися із шахрайством або недобросовісністю.

Тож, пропоную розглянути методи, які дозволять контролювати діяльність неприбуткових організацій в Україні, щоб забезпечити максимальну безпеку та ефективність у процесі благодійної діяльності.

Зі статті ви дізнаєтеся про юридичні та практичні поради, які допоможуть уникнути ризиків та сприятимуть досягненню позитивних результатів у сфері благодійності в Україні.

Як уникнути ризиків при здійсненні пожертв для неприбуткових організацій?

Як при донаті для благодійних чи громадських організацій нівелювати ризики? Загальна порада для тих, хто вирішує пожертвувати, полягає в ретельності та увазі: вивчайте діяльність організацій, з якими ви плануєте співпрацювати, та переконайтеся, що ваш внесок дійсно призведе до позитивних змін у суспільстві.

Якщо ви вирішили надати фінансову або іншу підтримку неприбутковим організаціям в Україні, важливо взяти «в озброєння» деякі аспекти, щоб уникнути неприємних випадків із фінансуванням шахраїв.

Адже, на жаль, недобросовісні громадяни не гребують наміром збагатитися шляхом такого обману. Отже, поради, які можуть бути корисними для вас.

Збір інформації. Приділіть достатньо часу на ретельне вивчення інформації щодо обраної неприбуткової організації перед здійсненням пожертви. Перевірте їхні проєкти, фінансові звітності та репутацію. Це допоможе вам переконатися, що ваш благодійний внесок буде використаний ефективно, відповідально та за поставленою метою.

Корупційні ризики. Не зайвим буде промоніторити діяльність організації щодо корупційних аспектів, а також правопорушень. Важливо переконатися, що зібрані кошти не «нагріють чийсь гаманець», а використають законно та відповідно до їхнього призначення.
Законодавчі аспекти. Врахуйте особливості благодійного сектору в Україні та зважайте на можливі недоліки, що пов’язані із законодавчими нормами. Спілкуйтеся з представниками організації, дізнавайтеся про їхні проєкти та контрольні механізми.
Контроль над коштами. Встановлюйте ефективні механізми, завдяки яким ви зможете контролювати використання наданих благодійних коштів. Узгоджуйте формат звітів та вимагайте прозорості в управлінні фінансами, щоб мати можливість відстежувати ефективність та легальність витрат.
Домовленість про використання благодійних коштів. Узгодьте деталі стосовно призначення вашого внеску та включіть це в письмову домовленість з організацією, щоб уникнути непорозумінь та чітко визначити умови використання донату.

Механізми контролю за діяльністю українських неприбуткових організацій

Щоб забезпечити контроль над використанням фінансових ресурсів у неприбуткових організаціях, можна скористатися різноманітними методами. Один із найпростіших — використання договірної угоди. Особа, яка фінансує некомерційний проєкт, може укласти договір, у якому визначаються:

  • Умови фінансування.
  • Відповідальність за можливі порушення зобов’язань.
  • Методи контролю та процедури повернення коштів.

Поза договірними механізмами існують інші способи контролю використання благодійних коштів. Один із них — включення представника донора та безпосередній нагляд за використанням коштів. Наприклад, умовою отримання гранту може бути обрання представника донора до наглядової ради, що забезпечить контроль та доступ до всіх процесів в організації.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Звітність є ще одним ефективним інструментом контролю. Вимагайте детальних звітів про використання донату. Багато великих організацій регулярно публікують свої фінансові звіти для загального доступу. Звітність дозволяє зрозуміти, як саме використовуються надані кошти, і може надаватися у форматі, який зручний для всіх сторін.

Також важливим є планування. Некомерційні організації розробляють плани та кошториси для того, щоб демонструвати потенційним донорам, яким чином планується використовувати фінансові ресурси для майбутніх потреб. Цей підхід сприяє розумінню та підтримці фінансових зусиль організації.

Взагалі, з метою уникнення ризиків чи претензій, рекомендується залучати до роботи юристів. Професіонали, які мають значний досвід у сфері некомерційних проєктів, здатні забезпечити необхідний юридичний супровід, що сприятиме ефективній та безпечній реалізації благодійних ініціатив.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *