Чи буде списання кредитів на зруйноване житло та автівки – коментар юриста
У новому документі прописано, що українці мають право спочатку заморозити, а потім анулювати кредити.
Зруйнована квартира, яку тільки-но взяли в іпотеку, пошкоджена автівка, а на додачу — кредит на шиї. В такій ситуації опинилося багато переселенців та українців, які проживають у зоні бойових дій. Через війну люди, які взяли кредити на майно до 24 лютого та втратили його під час вторгнення, мають роками платити за «повітря».
Ці проблеми має вирішити новий закон, що передбачає призупинення виплат по кредитах, а також їх анулювання. Документ вже ухвалив парламент та підписав Президент України Володимир Зеленський, він набуде чинності 28 січня.
Які можливості надає закон
Як вже розповідав Донбас24 нові норми поширюються лише на фізичних осіб-позичальників кредитів, майно яких:
— пошкоджене або знищене внаслідок воєнних дій.
— опинилося на тимчасово окупованій території або на території активних бойових дій.
Такі особи мають право заморозити свій кредит на час дії воєнного стану та трьох наступних місяців з моменту його скасування. Вже після завершення війни кредит можна буде анулювати. Закон говорить, що виплати по кредитах банкам надасть держава. Вона перерахує лише тіло позики без відсотків та комісій. Передбачається, що ці гроші банки зможуть стягнути з держави-агресора.
Скористатися такими можливостями можуть українці, які мають кредит на купівлю житла (будинку чи квартири) або на автомобіль. Заморозити та анулювати кредит можна лише в тому разі, якщо це єдине житло, яке було у власності родини. Те ж саме стосується і автомобіля. Крім того, станом на 23 лютого 2022 року заборгованість за кредитом не може перевищувати сім днів.
Підприємці, котрі купували нерухомість для ведення бізнесу, на ануляцію розраховувати не можуть.
Як взяти участь у програмі
Для того, щоб заморозити кредит, потрібно подати відповідну заяву до банку. Це можна зробити, поки в Україні діє військовий стан, а також протягом наступних трьох місяців після його закінчення.
Після цього позичальник має 90 днів, щоб зібрати документи, які доводять, що майно в окупації, знищене або серйозно пошкоджене.
Коли банк їх схвалить, людина може припинити виплачувати кредит до 90-го дня після зняття воєнного стану. Після цього, згідно закону, в неї буде право подати заяву на ануляцію кредиту. Його мають списати повністю — і тіло, і відсотки.
Чи реально зібрати документи
Експерти зазначають, на практиці домогтися анулювання кредиту дуже важко, і найбільші проблеми постають з наданням підтверджуючих документів. У законі чітко не визначені ані їх перелік, ані місця, де їх можна отримати.
Можна пропустити, що на території, де наразі не ведуться активні бойові дії, акт про пошкодження житла може видати обласна військова адміністрація або спеціально створена комісія. Але на лінії фронту отримати такі документи ще складніше. До того ж невідомо — чи буде їх достатньо.
Юрист, старший партнер адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець вважає, що закон, ухвалений владою — не працюючий, і списувати кредити за ним можливостей немає.
«Перелік документів, який потрібно надати, буде визначати тільки кредитор, а не держава. В законі нічого не сказано про те, що в них має міститися, хто їх видає. Тож, можна тільки фантазувати, які це мають бути документи, і як довести, що житло постраждало саме від російської агресії, — говорить Ростислав Кравець. — До того ж, кредитору не має сенсу з вами домовлятися, якщо у вас є інше майно, на яке можна зробити стягнення».
Особливо складно довести пошкодження та знищення автівок — у багатьох власників вони згоріли після прильотів, були вкрадені або знищені окупантами. Врешті, від транспортного засобу залишився тільки металобрухт.
Крім того, всі кошти, які людина вже сплатила за кредитом, автоматично пропадуть — про них в законі навіть не йдеться.
«В подальшому, якщо наші високопосадовці домовляться дипломатичним шляхом зробити стягнення російських коштів, які нібито заарештовані за кордоном, за їх рахунок теоретично можна розраховувати на отримання якихось компенсацій. Проте, на сьогоднішній день закону, який би передбачав ці виплати, не прийнято», — говорить юрист.
Незважаючи на це, він все одно радить українцям звертатися до кредиторів та надавати існуючі документи. Можливо, вдасться хоча б заморозити кредит на період війни, а це вже — значне полегшення для гаманця.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!