Двоє топпосадовців НБУ пропонували підвищити облікову ставку

Двоє з 10 членів комітету з монетарної політики Національного банку висловилися за підвищення облікової ставки до 6,5%.

За даними НБУ, ці учасники дискусії акцентували увагу на значно сильнішому інфляційному тиску, ніж передбачав жовтневий макропрогноз. Вони також зійшлися на думці, що з огляду на неминучість підвищення облікової ставки, це необхідно зробити вже зараз.

Один із цих топменеджерів наголосив, що рішення стосовно підвищення ключової ставки визріло і його треба вчасно ретранслювати ринку. Така проактивна позиція дасть чіткий сигнал про готовність Національного банку забезпечити цінову стабільність. Натомість відтермінування підвищення облікової ставки лише створюватиме додаткову невизначеність для учасників ринку й підриватиме їх довіру до послідовності монетарної політики. Крім того, не лишилося сумнівів щодо стійкості відновлення споживчого попиту – реальні доходи громадян зростають і фундаментальний інфляційний тиск з боку попиту теж посилюється.

Інший член КМП, який також виступив за підвищення облікової ставки, звернув увагу на зовнішні чинники. За його словами, кошти, виділені в межах додаткових масштабних програм стимулювання економіки в розвинених країнах, зрештою опиняться на товарних та фондових ринках і посилюватимуть зовнішній інфляційний тиск. Він зазначив, що внутрішні інфляційні очікування вже погіршилися. Тому, зважаючи на прогнозоване прискорення інфляції вище цільового діапазону в найближчі місяці, слід реагувати обліковою ставкою вже зараз. Далі це може сприйматися вже як запізніла реактивна позиція.

Водночас 8 із 10 членів комітету висловилися за збереження облікової ставки на рівні 6%, утім по-різному оцінили ризики для інфляційного розвитку.

Більшість членів КМП поділяли думку, що інфляційний тиск зростатиме й надалі та вимагатиме реакції з боку Нацбанку вже найближчим часом. Утім підвищення ставки вже у січні може бути передчасним.

Треба зважати, що чинники поточного прискорення інфляції мають здебільшого тимчасовий характер та переважно є малочутливими до зміни облікової ставки. Тож після прискорення інфляції у найближчі місяці надалі на горизонті дії монетарної політики можна очікувати на поступове послаблення інфляційного тиску.

Як зауважив один із топпосадовців НБУ, ризики для базового прогнозу інфляції наразі збалансовані. В динаміці ринкових ставок не спостерігається сигналів про відчутне погіршення очікувань. Ставки за більшістю депозитних та кредитних продуктів банків, а також за гривневими ОВДП на первинному та вторинному ринках знижувалися впродовж останнього місяця. Збереження облікової ставки відповідає очікуванням учасників ринку і дасть сигнал про підтримку економічного зростання.

На думку іншого члена КМП, це рішення позитивно впливатиме на ринок кредитування. Підприємства потребують таких сигналів, адже вони все ще песимістично налаштовані щодо майбутнього розвитку та схильні радше скорочувати штати працівників, ніж розширювати. Крім того, підвищення ставки могло б погано позначитися на настроях бізнесу після січневого локдауну.

Під час обговорення прогнозної траєкторії облікової ставки думки членів комітету також розділилися, хоча переважна більшість вважає підвищення облікової ставки у 2021 році неминучим.

Більшість членів КМП схиляються до помірного підвищення облікової ставки до 6,5-7% упродовж наступних місяців. Це має посприяти послабленню фундаментального інфляційного тиску та поліпшенню інфляційних очікувань, а відтак допоможе поступово сповільнити інфляцію та повернути її в цільовий діапазон 5%±1 в. п. на початку 2022 року.

Натомість декілька членів комітету вважають, що підвищення облікової ставки не знадобиться з огляду на тимчасовий характер проінфляційних чинників та ймовірні компенсатори, зокрема приплив іноземного капіталу. На думку одного з них, останній чинник буде достатньо потужним і навіть дозволить Нацбанку дещо знизити облікову ставку до нового рекордного рівня.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *