ЄСПЛ прийняв рішення щодо порушення прав суддів Верховного суду України через судову реформу Порошенка

Європейський суд з прав людини визнав порушення при звільненні суддів колишнього Верховного суду України, яким було заборонено виконувати свої функції внаслідок судової реформи та законодавчих змін у 2016 році.

Про це повідомляє «Судовий репортер»  на рішення, яке суд ухвалив 22 липня.

Євросуд брав до уваги позицію Конституційного Суду України, який 18 лютого 2020-го визнав неконституційною ліквідацію Верховного суду за реформою 2016 року.

Конституційний суд вважав, що реформа не порушувала наступності інституту і фактично відбулося перейменування «Верховного Суду України» на «Верховний суд». Перейменування судового органу не могло відбутися без переведення суддів ВСУ в кабінети суддів нового Верховного суду, оскільки не було різниці між правовим статусом судді ВСУ та суддею ВС. Вилучення слова «Україна» із назви «Верховний Суд України» не могло бути підставою для звільнення всіх суддів ВСУ або переведення їх до іншого суду, тим більше до нижчого суду. Також Конституційний суд визнав неконституційним конкурс на посади суддів у новому Верховному суді.

Принцип незмінюваності суддів, згідно з практикою ЄСПЛ та міжнародними документами і документами Ради Європи, є ключовим елементом для підтримання незалежності суддів та довіри громадськості до судової влади.

ЄСПЛ визнав порушення статті 8  Європейської Конвенції захисту прав людини та основних свобод – права на повагу до приватного життя. Суд зробив висновок, що втручання держави у життя заявників, зокрема, перешкоджання виконанню її суддівських функцій не було виправданим.

Скаржників до ЄСПЛ було восьмеро — виконувач обов’язків голови ВСУ Василь Гуменюк, а також судді ліквідованого суду — Галина Канигіна, Людмила Охрімчук, Богдан Пошва, Віктор Школяров, Олександр Волков, Антолій Ємець і Тетяна Жайворонок.

Судді хотіли відшкодування заробітної плати за період, протягом якого вони не могли виконувати свої обов’язки як судді Верховного Суду. Крім того, вимагали по 10 тисяч євро моральної компенсації.

Уряд України стверджував, що вимоги про відшкодування матеріальної шкоди необґрунтовані, оскільки ліквідаційна комісія суду пропонувала заявникам виплату заробітної плати, але вони не з’явилися та не забрали гроші.

Суд відхилив позов про відшкодування матеріальної шкоди і стягнув тільки моральну компенсацію — 5 тисяч євро для кожного заявника.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *