Коли і кого з жінок візьмут на військовий олік

Всі пам’ятають жовтневу новину минулого року, про перелік професій жінок, які підлягають військовому обліку. Нагадаю — 11 жовтня 2021 року Міністерство оборони України видало Наказ “Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних” №313 (далі — Наказ №313).

Коротко про передісторію. Взагалі, питання військового обліку жінок було запроваджено ще в Законі України від 25.03.1992 № 2232 “Про військовий обов’язок і військову службу” (далі — Закон №2232). Вже тоді частина 5 статті 1 цього Закону №2232 передбачала, що жінки, які за фахом мають медичну підготовку або споріднену з військовою спеціальністю за переліком, що визначається КМУ, можуть бути взяті на військовий облік. І такий перелік був прийнятий на рівні КМУ, ще в Постанові від 14 жовтня 1994 р. №711. А відносно нещодавно було прийнято Закон України від 30 березня 2021 року № 1357-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» (далі — Закон №1357). Так, Закон №1357 вніс зміни (чергові зміни до статті 1 в частині тепер вже 11 — про військовий облік жінок) до Закону №2232 і повноваження, щодо визначення переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідною військово-обліковою спеціальністю, надані Міністерству оборони України (далі — МОУ). Відповідно, на виконання цієї норми, МОУ і прийняло Наказ №313.

Згадайте новинуВійна! Скільки платять українському солдатові, який ризикує життям

07 лютого 2022 року МОУ внесло зміни до свого Наказу № 313 (прийняло Наказ №35 “Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313”). Він був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21 березня 2022 р. за № 348/37684. 01 квітня 2022 року зміни набрали чинності — з дня опублікування в Офіційному віснику України).

Що ж нового:

  1. затверджено новий Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних (далі — Перелік професій/спеціальностей, що беруться на облік). Порівняно із попередньою редакцією Наказу №313, цей перелік скорочено.
  2. поряд із цим, окрім Переліку, що беруться на облік, додано ще один — Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями (далі — Перелік споріднених професій/спеціальностей). Відповідно до коментарів Міністра оборони України, логіка наступна: Перелік професій/спеціальностей, що беруться на облік — це дійсно необхідні наразі споріднені професії, жінки яких беруться на облік, тобто тут лише той фах, потреба в якому є наразі. Другий же Перелік — Перелік споріднених професій/спеціальностей — є теоретичною базою для включення до першого Переліку професій/спеціальностей, що беруться на облік.
  3. саме з 01 жовтня 2022 року Головнокомандувачу ЗСУ необхідно буде забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних.
  4. щороку, до 01 березня, за необхідності здійснюватиметься перегляд та внесення змін до Переліку професій/спеціальностей, що беруться на облік, з урахуванням першочергових потреб у мобілізаційних ресурсах та Переліку споріднених професій/спеціальностей.

Згадайте новину: Що таке бойовий імунітет: огляд прийнятого законопроекту № 7145

До нового Переліку професій/спеціальностей, що беруться на облік, увійшло:

  1. 14 спеціальностей (раніше було 35), споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, зокрема: хімія, телекомунікації та радіотехніка; інженерія програмного забезпечення, метрологія та інформаційно-вимірювальна техніка, тощо.
  2. 6 професій (раніше було 76 позицій), споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, зокрема: професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, стоматологи, професіонали в галузі фармації, провізори, інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства), допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, професіонали в галузі патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології, оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я, професіонали в галузі ветеринарної медицини, допоміжний персонал, менеджери (управителі) на пошті та зв’язку, службовці, що зайняті на пошті та подібними роботами, кухарі, перекладачі та інші.

Детальний перелік таких професій/спеціальностей тут.

Перелік військово-облікових спеціальностей, із якими вищенаведені є спорідненими можна знайти у Наказі МОУ від 07.09.2020 №317 “Про затвердження переліків військово-облікових спеціальностей і штатних посад рядового, сержантського і старшинського складу і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців”, посилання тут.

​​Джерело: юридичний ресурс Протокол.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.