Куди українцям подіти дрібні копійки

В Україні з обігу поступово виводять монети номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. НБУ навесні оголосив про припинення їх карбування.

Нові копійки в обіг не запускають, а в торгових точках суми з копійками в разі відплати готівкою повинні округлятися. При цьому у багатьох запасливих громадян залишилися чималі монетні запаси в скарбничках — прийшов час з ними поступово прощатися.

Копійками все ще можна розплачуватися в магазинах, аптеках, кіосках, в транспорті. Їх зобов’язані приймати, а фраза співробітників «Ми дрібні монети не беремо» — привід попросити книгу скарг. Також ударними «поглиначами» монет є кавові і продуктові автомати, деякі термінали з оплати послуг. А ще підприємливі громадяни недорого продають дрібні монети жменями в … весільні агентства, яким потрібні монетки для закидання молодят.

«Я потихеньку позбулася монет, купуючи по одному квитки в транспорті. Ще трохи віднесла в супермаркет — касири були раді, адже великі магазини купують дрібні монети у банків дорожче номіналу! А тут отримали на 500 гривень, які мені поміняли на купюри, — розповіла киянка Юлія Жирова.

— А ось знайомі не змогли поміняти дрібні монети в банку — там сказали, що у них немає такої послуги. Тоді вони знайшли компроміс — поповнити цією сумою свій рахунок. І тут вже банк не мав права відмовити і прийняв всі монетки».

При цьому директор Департаменту грошового обігу Нацбанку України Віктор Зайвенко уточнює: «Банки повинні приймати у громадян монети дрібного номіналу без будь-яких обмежень, обмінювати на монети і банкноти іншого номіналу». Але, як показала практика, навіть в різних відділеннях одного і того ж банку співробітники діють на свій розсуд — можуть обміняти, а можуть і відмовити.

Очевидно, це може залежати від кількості принесених монет і наявності у співробітника часу на їх перерахунок. Тому можна спробувати домовитися заздалегідь.

Як роз’яснили в прес-службі НБУ, приймати монети до оплати зобов’язані всі державні і приватні структури (банки, магазини, турфірми, транспорт), в тому числі фізичні особи.

«Якщо касир магазину або банку відмовляється приймати у вас на сплату монети — вирішуйте питання з завмагазином або заввідділенням. Не вийде — пишіть скаргу в НБУ», — радять в прес-службі.

Дрібні копійки можна обміняти на банкноти в регіональних управліннях Нацбанку (в Києві — на Контрактовій площі, 2) і навіть в комерційних банках.

Журналісти пройшлися по декількох торгових точках Києва і виявили, що монет в обігу ще досить. Практично ніде з округленням ми не зіткнулися.

А ось на ринках давно не приймають на сплату монети сумою більше гривні аж до відмови продати товар. Юристи радять скаржитися на таких торговців в адміністрацію ринку.

Зберігати ж запас, розраховуючи, що коли-небудь монети подорожчають з нумізматичної точки зору, сенсу немає. Нумізмат Віталій Лазоренко пояснює: «Високо цінуються тільки монети з вадою карбування».

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *