Международные эксперты будут отбирать судей антикоррупционного суда за деньги украинских налогоплательщиков

Настойчивые советы и призывы извне фактически не оставляли народным депутатам никакого шанса не согласиться на условия создания нового специализированного суда. Вопрос оставался лишь в том, когда именно придется голосовать.

Розгляд майже 2000 пропозицій до проекту закону «Про Вищий антикорупційний суд» (№7440) розпочали серед тижня. Утім, це була формальність. Як зауважив голова профільного комітету Руслан Князевич, доопрацьований проект закону про ВАКС є «спільною позицію комітету та Венеціанської комісії». Якщо ж утрутитися в текст, доведеться знову погоджувати його з іноземними експертами. Отже, від думки нардепів уже нічого не залежить.

Що власне змінилося після 1 березня, коли проект був схвалений у першому читанні. Насамперед — вимоги до претендентів. Тепер вони не повинні доводити наявність у них значного міжнародного досвіду боротьби з корупцією. За словами Р.Князевича, у ВК нарешті зрозуміли, що таких людей в Україні — одиниці.

Якщо спочатку планувалося розпочати роботу ВАКС за мінімальної кількості призначених суддів (а це могло бути 7—10 на обидві інстанції), то тепер указана нижня межа — 35 осіб, включно з десятьма для апеляційної палати. На їхній відбір відводиться рік. Формування Верховного Суду показало, що в цей строк можна вкластися.

Звісно, якщо вистачить претендентів, а громадська рада міжнародних експертів, яка перевірятиме їхню доброчесність, не забракує більшість через заплямовану репутацію. Проте збережена можливість для ВККС подолати негативний висновок ГРМЕ 11 голосами.

До речі, тепер у проекті визначено, що міжнародних перевіряльників буде рівно 7. І працюватимуть вони не на громадських засадах, як ГРД, а отримуватимуть понад 132 тис. грн. щомісяця, що лише на 1/3 менше за оклад членів самої Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Іноземцям ще й відшкодовуватимуть витрати на житло та проїзд.

Між іншим, за рік державі треба буде витратитись і на 2 окремі приміщення для ВАКС. Адже, за законом, нова установа не зможе ділити будівлі з потенційними «клієнтами». Навіть перша та апеляційна інстанції ВАКС не можуть розташовуватися за однією адресою.

Утім, про це, схоже, подумають на наступному пленарному тижні. Головне — прийняти закон, а його виконання — це вже головний біль когось іншого.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *