Мін’юст знайшов механізм виконання рішення ЄСПЛ у справі «Бурмич та інші проти України»

Станом на 2018 рік уряд України не має заборгованості за рішеннями Європейського суду з прав людини. Зокрема, минулорічний бюджет у розмірі 650 млн гривень, спрямований на виконання рішень ЄСПЛ, було використано неповністю.

Про це заявила перший заступник Міністра юстиції України Наталія Бернацька в інтерв’ю інтернет-виданню «LB.UA».

Вона зауважила, що, на противагу сьогоднішній ситуації, в 2014 році ситуація з виконанням рішень ЄСПЛ була катастрофічною: «Україна займала перше місце з 47 країн за кількістю скарг в Євросуд. І найбільша кількість скарг – щодо невиконання рішень національних судів. Сьогодні Україна змістилась з першого місця за кількістю скарг». Перший заступник Міністра нагадала, що на той момент сума боргу за рішеннями ЄСПЛ становила близько 35 млн євро, тоді коли в бюджеті на ці потреби було закладено лише 74 млн грн. «Фактично коштів не вистачало. Ми звернулися до Верховної Ради для збільшення фінансування, щоб погасити борг по рішеннях Європейського суду».

Наталія Бернацька повідомила, що для зменшення суми боргу була запроваджена практика дружнього врегулювання. Суть її полягає в тому, що ЄСПЛ не призначає компенсацію взагалі або призначає мінімальну, натомість Україна зобов’язується виконати рішення нацсудів. Саме завдяки впровадженню такого підходу минулого року залишились кошти, виділені з бюджету на виплату компенсацій за виконання рішень ЄСПЛ. «Краще одразу визнати порушення, ніж все заперечувати, а потім сплачувати в три-п’ять разів більшу компенсацію», – висловила думку Наталія Бернацька.

Загалом, як зазначила посадовець, фокус поданих до ЄСПЛ скарг зі сторони українців змінився. Якщо раніше ЄСПЛ розглядав чимало скарг щодо дітей війни, Чорнобиля, соціальних виплат тощо, то сьогодні дуже актуальні питання, пов’язані з російською агресією. Зокрема, в ЄСПЛ надходять скарги щодо невиплат пенсій в зоні АТО, щодо майна в зоні бойових дій. Окрему категорію складають скарги щодо невиконання рішення національних судів. Наталія Бернацька нагадала, що нещодавно ЄСПЛ направив Україні понад 10 тисяч скарг, об’єднаних в одну справу «Бурмич та інші проти України», для пошуку механізму відновлення порушених прав громадян. За її словами, на даний момент Мін’юст презентував власне бачення механізму погашення виплат за рішеннями нацсудів.

«Наша пропозиція полягає в наступному: законодавство про гарантії держави щодо виконання рішень національних судів передбачає, що людина, щодо якої не виконане таке рішення, має право прийти в казначейство і отримати за таке порушення компенсацію. Проблема полягає в тому, що казначейство має досить мало коштів на такі витрати. Тому ми плануємо направити частину коштів, передбачених для виплат за рішеннями ЄСПЛ, в казначейство. Йдеться про 300-500 млн грн. Сподіваюсь, такий крок сприятиме виконанню цих рішень. Всі наші пропозиції об’єднані в проект закону який ми напрацювали в спільній робочій групі з депутатами», – повідомила посадовець.

Вона наголосила, що Україні обов’язково треба відкрито співпрацювати з Європейським судом та знаходити механізми порозумінь зі скаржниками, аби мати позитивний імідж у процесі розгляду ЄСПЛ міждержавних скарг України щодо Росії. Як очікується, розгляд ЄСПЛ питання щодо прийнятності першої скарги України щодо подій в Криму і на Донбасі розпочнеться вже цьогоріч – після прийняття рішення по останній «грузинській справі».

Наталія Бернацька наголосила, що головна мета міждержавних скарг – визнати факт порушення Росією конкретних статей Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Зокрема, після визнання порушення можна говорити про справедливу сатисфакцію: по-перше, повернути все в той стан, який був до порушення, по-друге, сплатити усі збитки, завдані Україні.

«Мабуть, Євросуд – єдиний, чиї рішення для виконання є обов’язковими для Росії, оскільки Росія ратифікувала Конвенцію про захист прав і основоположних свобод. Комітет міністрів Ради Європи періодично моніторить виконання рішень ЄСПЛ. Існує механізм накладення арешту на майно держави. Тому для нас важливо отримати це рішення, інструменти виконання ми знайдемо», – підсумувала перший заступник Міністра.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

5 replies
  1. flayer@meta.ua
    [email protected] says:

    маю 5 (п’ять) невиконаних виконавчих листів по зарплатних боргах з 2007 року (ВП №31176769, ВП №36443325, ВП №40665817, ВП №48328283, ВП №48331832): 2 шт. зависли в Держказначействі, 3 шт. в не-рішенні ЄСПЛ “Бурмич та їнші проти України” (з яким рошени явно змовились, щоб не виконувати судові рішення) , 2 шт. застрягли в Верховному суді – кандидати на чергові звернення в ЄСПЛ (бо більше нема куди) … покидьки з держвиконавчої служби судяться, щоб не виконувати судових рішень в статусі остаточних, з Мінюсту строчать відписки (Директор департаменту державної виконавчої служби Ю.О.Моісеєв, відписка №1070-0-2-17/20.4 від 03.11.2017), що судові провадження закінчені, бо я типу проти держвиконавців програв суди – судді ухвалили, що їх судові рішення “Іменем України” можна не виконувати, є виконавчий лист на виконавчу службу, зобовязати її виконати судове рішення (типу – вода мокра…), мусора та пґокурвори заяви про злочини щодо невиконання рішень судів тупо не вносять в ЄРДР … – країна абсурду… заявники виграли в ЄСПЛ 12143 справ проти України щодо тривалих невиконань судових рішень, … покидьки з Мінюсту, держвиконавці, судді, пґокурвори та мусора давно заслужили, щоб їх гнати з жирних посад ср…ю мітлою та порушувати проти них кримінальні справи з конфіскацією, бо це через їх бездіяльність та тупі протизаконні договорняки-рішення «Іменем України» – держава Україна понесе матеріальні та моральні збитки, що будуть відшкодовані стягувачам за рахунок всіх громадян, авторитет держави опускають до дна … потрібні закони, щоб дресирувати покидьків, як в Молдові: Судьи и прокуроры, «причастные» к проигрышу страны в ЕСПЧ, будут возмещать ущерб
    https://antiraid.com.ua/news/moldova-sudi-i-prokurory-prichastnye-k-proigryshu-strany-v-espch-budut-vozmeshhat-ushherb/

    Відповіcти
  2. flayer@meta.ua
    [email protected] says:

    Рішення Європейськго суду з прав людини №23057/09 (Донець проти України) №27 рішення 25663/02 (https://hudoc.echr.coe.int/eng#{“tabview”:[“document”],”itemid”:[“001-145579”]}CASE OF YAVOROVENKO AND OTHERS v. UKRAINE (Application no. 25663/02 and 30 others – see list appended)) – державою Украна не виконане, посадові особи державної виконавчої служби та судді вигадали нібито поновлення Донець Г.М. на попередній роботі, підробили знищену трудову книжку, з 2005 року не виплачена заробітна плата, тривають суди, щоб винні особи не понесли покарання, позови з адміністративних судів Львова відправляють на розгляд в інші області України,… подана заява в ЄСПЛ та Раду Європи щодо невиконання рішення ЄСПЛ та національних судів.
    Абсолютне свавілля, кругова порука та безкарність Львівських продажних правоохоронців, держвиконавців, суддів.

    Відповіcти
  3. Rostyslav Kravets
    Rostyslav Kravets says:

    Я только вернулся из Страсбурга. Задавал именно вопрос по делу Бурмич и другие против Украины. Ответ пока один. Мы дали Украине два года навести порядок с исполнением решений. До этого момента ничего принимать не будем. Всем необходимо обращаться к уполномоченному по правам человека в Украине, а через два года примут решение, что делать дальше.

    Відповіcти
    • Вадим Витальевич
      Вадим Витальевич says:

      Обращался к уполномоченному по правам человека в Украине ,ответ пришёл с формулировкой – По Законодательству Украины , данное решение ЕСПЧ не подлежит выполнению (ждите мы работаем над этой проблемой . которой порядка 20-лет).
      Внутренне решение Нац.суда тоже висит в воздухе – наложен ,,мораторий на продажу им-ва должника..

      У нас как обычно.
      Ваш комментарий оптимизма не прибавил , но всё равно спасибо.

      Відповіcти

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *