МВФ рекомендує Україні переглянути курс гривні та підвищити податки

МВФ рекомендує Україні переглянути курс гривні та підвищити податки

Україна перебуває під тиском Міжнародного валютного фонду щодо необхідності девальвації гривні та підвищення податків. Про це повідомляє Bloomberg, посилаючись на джерела серед українських чиновників, які побажали залишитися анонімними.

Цього тижня представники МВФ розпочали переговори з Україною щодо розширення фінансування. За підсумками цих переговорів країна може отримати 1,1 мільярда доларів, якщо буде підтверджено, що Україна досягає поставлених цілей програми та має достатні ресурси для виконання фінансових зобов’язань. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Delo».

Проте, як зазначає Bloomberg, НБУ не хоче, щоб гривня послабшала ще більше. Валюта вже втратила понад 10% із жовтня, коли було скасовано фіксований обмінний курс. Цей крок поставить під сумнів здатність центрального банку підтримувати цінову стабільність.

Також за останніми оцінками прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, Україна стикається з бюджетним дефіцитом у розмірі 15 мільярдів доларів на наступний рік, і ця сума ще не покрита фінансовими зобов’язаннями від донорів.

Щоб допомогти заповнити цей дефіцит, МВФ планує запропонувати центральному банку України прискорити девальвацію гривні та пом’якшити монетарну політику на тлі помірної інфляції. Це повинно збільшити надходження до державного бюджету в національній валюті та здешевити запозичення для Міністерства фінансів.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Джерела повідомляють, що під час підготовки до засідань цього тижня МВФ також критично оцінив план уряду щодо підвищення податків, вважаючи його недостатньо амбіційним.

МВФ закликав український уряд розглянути можливість розширення податкового базису. Однією з можливих пропозицій є підвищення податку на додану вартість.

Нагадаємо, що 3 вересня Верховна Рада не змогла ухвалити законопроєкт про збільшення податків на 30 мільярдів гривень у першому читанні. За проєкт проголосували лише 224 депутати, що є недостатньо для його прийняття в першому читанні, оскільки мінімально необхідно 226 голосів. Також наразі документ відправили на повторне перше читання.

Україна стала другою серед найбільших боржників МВФ після останнього траншу

Після отримання п’ятого траншу від МВФ розміром 2,2 млрд доларів у межах чотирирічної програми розширеного фінансування Extended Fund Facility (EFF) борг України перед МВФ зріс до 13,85 млрд доларів. З цього виходить, що Україна стала другою серед найбільших боржників МВФ.

Протягом багатьох років найбільшим боржником перед МВФ залишається Аргентина. У 2018 році країні було виділено максимальну за всю історію МВФ кредитну лінію на 57 млрд доларів, однак незабаром вона знову опинилася у важкому становищі й звернулася до МВФ у 2022 році за ще одним кредитом розміром 44 млрд доларів. На сьогоднішній день заборгованість Аргентини перед МВФ складає 40,94 млрд доларів.

Тривалий час другим найбільшим боржником залишався Єгипет. Нині його борг перед МВФ становить 13,59 млрд доларів, що на 0,26 млрд доларів менше за борг України.

Сумарно на трьох найбільших позичальників МВФ припадає майже половина (46%) усіх кредитів фонду. Загалом непогашені кредити перед фондом мають 94 країни.

Загальна сума непогашеної заборгованості перед МВФ станом на 4 липня 2024 року склала 150,44 млрд доларів.

Програма Механізму розширеного фінансування від МВФ

Нагадаємо, 31 березня 2023 року виконавча рада МВФ схвалила чотирирічну програму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України на суму 15,6 млрд доларів.

Перший транш обсягом 2,7 млрд доларів було виділено на початку квітня 2023 року, а другий, на 890 млн доларів, Україна отримала в липні. Третій транш від МВФ у розмірі 900 млн доларів Україна отримала 14 грудня 2023 року.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

У березні 2024 року після третього перегляду програми Механізму розширеного фінансування Україна отримала 880 мільйонів доларів від Міжнародного валютного фонду.

На 2024 рік передбачено ще два транші по 1,3 млрд доларів на початку вересня і грудня.

На 2025 рік намічено два транші: 912 млн доларів на початку березня і наприкінці серпня, після чого заплановано ще три останні транші по 1,288 млрд доларів.

Із початку дії програми Україна виконала 21 структурний маяк МВФ, 14 з яких стосуються фіскальної політики та фінансового сектору. Вони включають законодавчі ініціативи щодо вдосконалення Бюджетного кодексу, посилення податкової політики та управління державним боргом.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *