НАЗК не допомогло адвокату, що співпрацював з правоохоронцями

Суд визнав незаконним припис Національного агентства з питань запобігання корупції, яким воно намагалося скасувати рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури щодо притягнення адвоката до відповідальності.

Відповідне рішення ухвалила колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/26894/20.

Сама справа пов’язана із тим, що у 2019 році, надаючи правову допомогу клієнту у кримінальному провадженні, адвокат Василь Ринчак вирішив посприяти органам Служби безпеки у затриманні слідчого, який начебто вимагав хабар. Захисник під наглядом правоохоронців вручив мічені купюри. У протоколі про результати контролю за вчиненням злочину було відображено, що адвокат виконував спеціальне завдання — документування факту одержання неправомірної вигоди. Це стало приводом для подання скарги до КДКА Харківської області, яка застосувала стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення адвокатської діяльності.

Чоловік оскаржив рішення до суду та звернувся до НАЗК за захистом. Після того, як суд відмовив у задоволенні позову, НАЗК надіслало голові ВКДКА припис з вимогою скасувати рішення КДКА регіону.

У ВКДКА не існувало підстав для перегляду рішення дисциплінарної палати, оскільки жоден із передбачених законом суб’єктів не звертався зі скаргою. При цьому сам припис містив пряму імперативну вказівку, адресовану голові квазісудового органу, скасувати рішення КДКА. А це може бути здійснено лише колегіально і в порядку, визначеному Законом про адвокатуру та адвокатську діяльність.

Тож С. Вилков повідомив НАЗК про неможливість виконання припису на законних підставах. Тим не менш, чиновники склали протокол про адмінправопорушення (на заваді цьому не стало навіть рішення КС №13-р/2020, яким антикорупціонери були тимчасово позбавлені таких повноважень) та передали його до суду.

Як нагадали у ВКДКА, Окружний адміністративний суд м. Києва рішенням від 13 липня 2021 року визнав протиправним та скасував припис Національного агентства з питань запобігання корупції. Втім, відомство оскаржило це рішення в апеляційному порядку.

Колегія суддів Шостого апеляційного суду звернула увагу на те, що:

— правомірність прийняття первинного рішення КДКА, у зв’язку із яким НАЗК виносило припис, була підтверджена в судовому порядку;

— можливості оскарження одного й того ж рішення КДКА регіону однією стороною дисциплінарного провадження одночасно і до суду, і до ВКДКА, немає. Відтак, перегляд одного й того ж рішення КДКА регіону одночасно двома органами – судом та  ВКДКА неможливий.

Крім того, 6ААС зауважив, що Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є колегіальним органом. І голова цього органу в силу вимог чинного законодавства не наділений повноваженнями приймати в одноособовому порядку рішення, про яке вимагалося у приписі НАЗК.

Таким чином, колегія суддів 6ААС визнала протиправним та скасувала припис Національного агентства з питань запобігання корупції.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid