Падіння акцій Patriot через велику кількість замовлень: деталі ситуації

Падіння акцій Patriot через велику кількість замовлень: деталі ситуації

Витрати на зброю у всьому світі стрімко йдуть вгору, але акції найбільших її виробників стрімко падають. Чому це відбувається, чи здатні оборонні компанії впоратись із викликами, та чи варто додати їх акції до свого інвестиційного портфелю.

Світ прискорює озброєння

«Зіткнення Ізраїлю та ХАМАС загрожує розпалити інші кровопролитні війни і підвищує ризики нової світової війни, включно з протистоянням США та Китаю», — про це нещодавно заявив один із найуспішніших інвесторів, мільярдер Рей Даліо. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Мінфін».

«На мій погляд, ця війна має високий ризик призвести до декількох інших конфліктів різного типу в багатьох місцях, і вона, ймовірно, матиме шкідливі наслідки, які поширюватимуться не тільки на Ізраїль та Газу», — сказав він. На його думку, ймовірність переходу до масштабної світової війни, яка включатиме великі держави, зросла з 35% до 50% за останні два роки.

Більшість експертів не погоджуються з таким прогнозом, але факт залишається фактом: світові витрати на оборону стрімко зростають. Розпочалася ця тенденція після повномасштабного російського вторгення в Україну, а напад на Ізраїль тільки посилив її.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Минулого року, за оцінками Стокгольмського інституту досліджень міжнародного миру, глобальні військові витрати оновили історичний максимум, сягнувши $2,24 трлн. Найшвидше вони зросли в Європі — плюс 13%. Країни західної і центральної частини континенту витратили на сектор оборони $345 млрд. Навіть з урахуванням інфляції, це більше, ніж у 1989 році, коли все ще тривала «холодна» війна. Серед тих, хто стрімко почав збільшувати військові витрати, — Швеція та Фінляндія, які готуються вступити до НАТО, — на 36% та 12% відповідно.

Збільшення західними країнами витрат на безпеку ще не означає, що ця стаття доходів досягла піку. Відповідно до домовленостей, країни НАТО зобов’язались встановити річні витрати на оборону на рівні 2% ВВП. Однак, наразі лише 11 держав із 31 сягнули цієї планки. Зокрема, Німеччина витрачає на військові потреби лише 1,57%, Канада — 1,38% ВВП.

За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, витрати в 2% — це не цільовий показник, а лише мінімум. «Два відсотки було обрано не випадково. Усі союзники домовилися про певні можливості, які вони вважають абсолютно необхідними», — зазначив він. Інакше кажучи, бажано, щоб члени альянсу не лише підтягнулись до вказаного показника, але й перевершили його.

Ключова держава ЄС, Німеччина, наступного року хоча й не досягне цілі, але все ж запланувала збільшити оборонні витрати на 1,7 млрд євро.

Країни за межами НАТО теж стрімко збільшують витрати на оборону. Так, минулого року Японія підвищила їх на 5,9%, Індія — на 6%, а Саудівська Аравія — відразу на 16%.

Світовим лідером за цією статтею витрат залишаються США. Наступного року їх оборонний бюджет складе $886 млрд — із урахуванням інфляції, це найбільші витрати в мирний час за всю історію. Кошторис передбачає найбільші в історії запити на закупівлю зброї, витрати на дослідження та розробки, і космічну діяльність.

«Постійне зростання глобальних військових витрат останніми роками є ознакою того, що ми живемо у дедалі небезпечнішому світі. Держави зміцнюють військову силу у відповідь на погіршення стану безпеки, який, як вони передбачають, не покращиться найближчим часом», — зазначає старший науковий співробітник Програми військових витрат і виробництва озброєнь SIPRI Нан Тіан.

Реакція ринку на війну в Ізраїлі

Війна на Близькому Сході, яка ризикує поширитись на декілька сусідніх держав, стала ще одним поштовхом для зростання ринку зброї. Акції практично всіх оборонних компаній стрімко пішли вгору.

Наприклад, акції Lockheed Martin, який виробляє літаки F-35 та F-16, злетіли лише за декілька днів на 8,6%. Raytheon, що займається радіолокаційними та ракетними системами, додали 4,7%. Ще один виробник авіаційних і радіолокаційних систем, Northrop Grumman, подорожчав на 8,1%. Загалом, динаміку акцій американських оборонних компаній можна побачити на графіках.
В інших регіонах світу акції зброярів теж зростали, хоча й не так стрімко. Британська BAE Systems подорожчала на 2,5%, французькі Dassault Aviation і Thales зросли на 3%, а німецький Rheinmetall — на 2%.

У Південній Кореї акції компанії Hanhwa Aerospace, яка виробляє артилерію та системи протиповітряної оборони, подорожчали на 2%. Korea Aerospace Industries, що спеціалізується на авіаційних системах, — на 4%. В Японії ж акції Mitsubishi Heavy Industries, що займається кораблями та ракетними системами, зросли на 6%.

Попри подорожчання акцій у жовтні, загалом, цей рік виявився не надто позитивним для компаній сектору. Наприклад, Lockheed Martin торгується на 8% дешевше, ніж на початку року, а Northrop Grumman — майже на 10%.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Причина полягає в тому, що, маючи достатньо замовлень, оборонні компанії не здатні їх виконати. Причина — брак кадрів, а також порушення ланцюжків поставок. Як наслідок, знижується маржинальність роботи.

«Наша проблема — не попит, а здатності виробництва. Проблеми ланцюга постачання, про які ми всі знаємо, в інших галузях, безумовно, впливають і на оборонний сектор», — пояснює виконавчий директор GE Ларрі Калп.

За цих обставин компанії сектору можуть бути цікаві для довготривалих консервативних портфелів, адже проблеми виробництва тимчасові, а замовлення компанії вже мають на роки вперед, а в умовах зростання урядових витрат, їх виконання продовжуватиметься ще тривалий час.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *