Підозри на дружину голови МНС росії у причетності до депортації українських дітей
Про причетність Олени Мільської до воєнного злочину розповіли журналісти видання “Проєкт”. Тим часом росіяни продовжують незаконно вивозити малечу з тимчасово окупованих територій України. Детальніше про це — у статті ХПГ.
Керівниця російського фонду “Архістратига Михайла” й голова опікунської ради “Національного центру допомоги зниклим і постраждалим дітям” Олена Мільська може бути причетна до незаконної депортації українських дітей на територію РФ. Про це йдеться в розслідування журналістів російського видання “Проєкт”, оприлюдненому 21-го серпня. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Права людини в Україні».
За даними журналістів, Мільська також є дружиною голови МНС росії Олександра Куренкова. Олена Мільська працювала у фонді “Святителя Василя Великого”, пов’язаному з так званим православним олігархом Костянтином Малофєєвим. Прикметно, що у 2018 році фонд потрапив під українські санкції. Сам Малофєєв вважав, що це сталося через так звану “допомогу важкохворим дітям Крима”, яких росіяни незаконно вивезли з окупованого Сімферополя до Москви за сприяння іншої організації, очолюваної Мільською, — “Національного центру допомоги зниклим і постраждалим дітям”. Журналісти розповідають, що у 2019 році Мільська взяла шлюб з Олександром Куренковим, чинним головою МНС РФ. Хоча подружжя офіційно не повідомляло про одруження, журналісти оприлюднили копію документа про шлюб. Як наголошує видання, сама Мільська “виступає за традиційні сімейні цінності, цензуру в інтернеті, таврує ЛГБТ, західні цінності та світську освіту”. При цьому вона отримує доходи в мільярди рублів, володіє елітною нерухомістю, автомобілями та іншими предметами розкоші. Щодо Куренкова він очолив МНС у травні 2022-го. Про Олександра Куренкова відомо мало, його називали “людиною без обличчя”. Як казав депутат Олександр Хінштейн, Куренков курував бойову підготовку в Росгвардії, а до цього проходив службу у ФСБ та у ФСО, де відповідав за охорону високопосадовців. Його часто можна було побачити на офіційних знімках, коли Куренков супроводжував Президента Путіна в його поїздках росією.
За інформацією видання, Мільська брала участь в операціях з вивезення українських дітей, яких відправляли з Херсонської області спочатку до окупованого Криму, а потім — у Краснодарський край російської федерації.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Журналісти підкреслюють, що вивезення дітей було насильницьким. Ось що пишуть журналісти видання:
“У жовтні 2022 року, перед здачею російськими військовими Херсона, волонтери центру Мільської разом із МНС (росії) брали участь у вивезенні дітей із Херсонської області, переправляючи їх з Криму до Краснодарського краю. Про те, що вивезення дітей були насильницькими, журналістам розповідав директор Центру соціально-психологічної реабілітації у селі Степанівка (Херсонської області) Володимир Сагайдак:
‘Мені сказали, що якщо буде якийсь опір, приїдуть солдати, запакують нас разом із дітьми та відвезуть. Я не думаю, що ми можемо щось зробити проти автоматів. Тож подітися було нікуди. Мені сказали, що дітей вивезли до Генічеська — збрехали. Їх вивезли до Криму, Краснодарського краю, міста Анапи’”, — цитує “Проєкт” очевидця подій.
Журналісти також згадують “Ромашку” — так званий “табір для біженців”, розташований в Ростовській області Російської Федерації. У 2014 році, коли Росія вже вела війну проти України, в “Ромашці” побував міністр МНС Росії Олександр Куренков. Як наголошують журналісти, “Ромашка” передусім відома тим, що туди незаконно вивозили українських дітей з дитячих будинків Донецька — міста, що ще у 2014-му опинилося в російській окупації. Як стверджує видання, сумнозвісну “Ромашку” Куренков відвідував не один, його супроводжували співробітники “Національного центру допомоги зниклим і постраждалим дітям”, головою опікунської ради якого є Мільська. На одному з фотозвітів, який розмістила дружина міністра на своїй сторінці у російській соцмережі “вКонтактє”, журналісти впізнали дітей з донецького дошкільного дитячого будинку № 1:
“З-поміж інших дітей є дівчинка на ім’я Діана. Зараз вона разом з двома сестрами й братом вивезені за півтори тисячі кілометрів у башкирське місто Учали”, — розповідають у “Проєкті”.
Окрім цього журналісти довідалися, що анкети усіх чотирьох дітей були розміщені на тематичних сайтах, де дітей пропонували вдочерити та всиновити. “Усе це заборонено Женевськими конвенціями про захист цивільного населення під час війни”, — наголосили у виданні.
Як наголошував Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді, російська федерація порушує “фундаментальні принципи захисту дітей”. “Під час війни не можна визначити, чи є в дітей батьки або опікуни. Поки це не буде встановлено, не можна надавати їм інше громадянство і передавати на усиновлення в інші сім’ї”, — пояснював Гранді. Він також відмічав, що Управління Верховного комісара ООН у справах біженців не має можливості оцінити реальні масштаби проблеми та кількість дітей, яким незаконно змінили громадянство. Так само неможливо казати про реальну кількість українських дітей, яких віддали на усиновлення в Росії, адже представники ООН “весь час намагаються отримати доступ, але отримати його вдається рідко, нерегулярно й обмежено”, — говорив Верховний комісар у справах біженців наприкінці січня 2023-го. Коментарів Мільської чи Куренкова у розслідуванні немає.
Довготривалий злочин проти українських дітей
Як 17 серпня повідомляли у Центрі національного спротиву, росіяни продовжують вивозити українських дітей з тимчасово окупованих територій.
“За останній період окупанти вивезли 50 старшокласників до Ярославля, аби агітувати їх вступати до місцевого університету імені Демідова”, — сповіщали у ЦНС.
Щобільше, за даними Центру, російські війська продовжують вивозити українську малечу на так зване “оздоровлення” до дитячих таборів. Таким чином росіяни вивезли:
200 дітей з Довжанська до Анапи (Краснодарський край росії);
200 дітей до Краснодарського краю: 150 дітей з Каховського та Генічеського районів Херсонщини та 50 дітей з окупованої частини Запорізької області.
“У таборах дітям влаштовують концерти ‘російських зірок’, а також проводять ‘патріотичні навчання’, де місцеві педагоги промивають їм мізки. Нерідко дітей не повертають до України”, — наголосили у Центрі нацспротиву.
25 липня у ЦНС також повідомляли, що Міністерство природи РФ організувало так званий “відпочинок” 77 дітей з тимчасово захоплених територій Запорізької області у Ставрополі.
“Крім Мінприроди, за вивезення дітей відповідає окупаційна адміністрація та ‘педагоги’ Ставропольського державного педагогічного інституту, які проводять ‘освітні заходи’ для українських дітей, а саме промивають їм мізки”, — говорили у ЦНС.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Тоді ж у Центрі наголошували, що багато таких дітей росіяни вже не повертають до України, “адже вивозять їх часто без дозволу батьків або дозвіл отримується шляхом тиску”. “Надалі дітей віддають або батькам, якщо ті поїдуть їх забирати особисто, або ‘опікунам’”, — розповідали у ЦНС. Як підкреслювали у Центрі, з листопада 2022-го Росія фактично заблокувала виїзд мешканців тимчасово окупованих територій до вільної України. “Тобто якби мова йшла про ‘евакуацію’, то вистачило б ‘зеленого коридору’ й робочого КПП, — наголошували у ЦНС. — Проте через величезний потік мешканців, які тікали від ‘визволителів’, людей тепер утримують в регіоні як заручників. Їм пропонують єдиний варіант виїзду — це до самої РФ з метою подальшої асиміляції. Тобто ворог проводить політику геноциду в регіоні”.
В ОБСЄ підтверджували, що випадки евакуації без згоди та тривале переміщення українських дітей є порушеннями Міжнародного гуманітарного права. Подекуди такі дії також можна вважати серйозними порушеннями IV Женевської Конвенції та воєнними злочинами. Зокрема, це стосується випадків примусового переміщення та/або депортації українських дітей. Згідно з травневим звітом Організації з безпеки та співробітництва у Європі, Російська Федерація порушує права українських дітей, яких було незаконно депортовано чи переміщено. Експерти ОБСЄ зафіксували численні та повторювані порушення інтересів та прав дітей, передбачених Конвенцією ООН про права дитини, з-поміж яких: права на ідентичність, сімʼю (та возз’єднання з сім’єю), освіту, доступ до інформації, відпочинок, дозвілля, свободу думки, совісті та релігії, права на свободу і недоторканність та багато іншого.
Наприкінці липня поточного року Харківська правозахисна група писала, що з тимчасово окупованого селища Каланчак, розташованого у Херсонській області, росіяни незаконно вивезли сотню українських дітей. За даними ЦНС, дітей незаконно депортували до Мордовії, а саме до міста Саранськ, де їх планували утримувати у дитячому таборі “Лєсная сказка”. У Центрі національного спротиву припускали, що росіяни мали намір ідеологічно обробляти малечу: читати лекції про так звану “СВО”, занурювати у міти, нібито насправді українці є росіянами, та вчити спотвореній історії, викладеній за лекалами російських пропагандистів.
Журналісти The Telegraph підтверджували, що у таборах, куди росіяни вивозять українських дітей, малечу намагаються перевиховати: українським дітям розповідають, що вони — росіяни, їх змушують вчити російський гімн й налаштовують проти України. Щобільше, якщо діти чинять опір, їх б’ють, наголошували журналісти. Раніше команда Conflict Observatory писала, що основна мета так званих “оздоровчих” таборів, в яких утримують українських дітей, полягає саме в “політичному перевихованні”. Вивчаючи випадки вивезення українських дітей до підконтрольних РФ установ від лютого 2022-го до січня 2023 року, дослідники встановили, що спроби перевиховати українських дітей були зафіксовані у 78 % випадків. Ідеологічне перевиховання й мілітаризація відбуваються на тимчасово окупованих територіях України. Детальніше про це можна почитати у статті ХПГ, доступній за посиланням.
За офіційними даними української влади, від початку повномасштабного вторгнення росіяни депортували щонайменше 19 546 дітей. Ця цифра охоплює лише ті випадки, які вдалося зафіксувати офіційно: коли батьки, опікуни чи свідки депортації дитини повідомили про це Національному інформаційному бюро України. Точну кількість постраждалих дітей наразі неможливо встановити як через тимчасову окупацію частини української території, так і через активні бойові дії.
Нагадаємо, що у квітні 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи визнала, що примусова депортація та насильницьке переміщення українських дітей є елементом злочину геноциду. Як було зазначено у резолюції Парламентської асамблеї, до злочину проти українських дітей причетний не лише Президент РФ Путін, а і самопроголошений Президент Білорусі Лукашенко. У ПАРЄ наголошували, що Росія навмисно створює нестерпні умови, не лишає людям вибору, спонукає виїхати до Росії, на підконтрольні Росії території України чи до Білорусі. Громадяни України зазнають “фільтрації”, тортур та жорстокого поводження. РФ також почала переслідувати дітей й порушувати проти них кримінальні провадження, до того російські військові допитували дітей, аби отримати інформацію про їхніх батьків. Як зазначали у ПАРЄ, дії РФ свідчать “про намір знищити як Україну і українську ідентичність, так і культурні й мовні особливості її народу”, а організованість і злагодженість дій окупаційних сил РФ вказують на невипадковість скоєних злочинів. Під час конференції ОБСЄ, що відбувалася у квітні 2023-го, представник ХПГ, правник Владислав Должко відмічав, що зібрані Харківською правозахисною групою дані щодо примусової депортації українських дітей дають підстави кваліфікувати такі дії як геноцид.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!