Підписано закон про мораторій на банкрутство ДП “Енергоринок” — ініціатива, що була внесена ще в 2019 році
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, яка утворилася на оптовому ринку електроенергії, внесений до Верховної Ради народним депутатом фракції “Слуга народу” Юрієм Камельчуком іще в 2019 році.
Як повідомляється у картці законопроєкту №2390 на сайті українського парламенту, його прийняли в першому читанні 20 травня 2020 року, у другому – 28 липня 2023 року, 3 серпня того самого року направили на підпис главі держави й повернули з його підписом 2 січня 2025 року. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Інтерфакс-Україна».
“Закон створює умови для стійких розрахунків і забезпечує можливість остаточного переходу до конкурентної моделі ринку електроенергії”, – повідомляється в телеграм-каналі Верховної Ради.
Як повідомлялося, законопроєкт №2390 передбачає внесення змін до Кодексу України про процедури банкрутства, які передбачають захист ДП “Енергоринок” від банкрутства та створення умов для погашення заборгованості, сформованої до 1 липня 2019 року на оптовому ринку електроенергії. Крім того, мораторій на задоволення вимог кредиторів під час процедури банкрутства, згідно з законопроєктом, не поширюється на період проведення розрахунків учасників ринку електроенергії згідно з законом про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що виникла на оптовому ринку е/е.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
“Раніше протягом травня-червня 2019 року на адресу ДП “Енергоринок” від виробників електроенергії надійшло 156 претензій-вимог про термінову оплату заборгованостей за придбану електроенергію на суму понад 15 млрд грн, а також позовні вимоги на суму понад 23 млрд грн. Отже, ДП має всі ознаки неплатоспроможності, що є підставою для відкриття справи про банкрутство підприємства… Якщо ДП збанкрутує, то ми матимемо проблему з розподілом і постачанням електроенергії”, – сказав Камельчук, презентуючи законопроєкт у Верховній Раді 2019 року.
Він пояснив це тим, що внаслідок банкрутства “Енергоринку” генкомпанії повинні будуть сплатити дебіторську заборгованість на суму понад 28 млрд грн, що негативно позначиться на їхній діяльності.
Водночас Камельчук наголосив, що процедура можливого банкрутства ДП поставить під загрозу взаємне погашення учасниками ринку електроенергії заборгованостей, сформованих до 1 липня 2019 року, механізми якого передбачено в законопроєкті №2386 щодо заходів, спрямованих на погашення заборгованості, що виникла на оптовому ринку е/е. “При відкритті справи про банкрутство суд запроваджує мораторій на задоволення вимог кредиторів, який фактично блокує механізми розрахунків”, – зазначив він.
30 квітня 2020 року Верховна Рада прийняла за основу, а 17 червня того самого року в другому читанні законопроєкт про заходи погашення заборгованості, яка виникла до 1 липня 2019 року, на оптовому ринку електричної енергії (№2386), що передбачає, зокрема, докапіталізацію НАЕК “Енергоатом” і ПрАТ “Укргідроенерго” за рахунок випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). Зеленський підписав його того ж року, 14 липня.
“Згідно з законопроєктом, відбудуться взаємозаліки між підприємствами енергогалузі. Тобто, ніякі гроші нікому даруватися не будуть, за фактом це будуть розрахунки в нуль, що дасть можливість вивести ці підприємства з кризи, з-під ризику банкрутства”, – прокоментував автор законодавчої ініціативи Юрій Камельчук.
Як зазначено в пояснювальній записці до законопроєкту, кредиторська заборгованість підприємства станом на 31 серпня становила 28,1 млрд грн. Водночас, за даними “Енергоатому”, борг “Енергоринку” перед генкомпанією до кінця 2019 року залишався на рівні близько 11,7 млрд грн, що становить 42% від загальної суми заборгованості.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
Відповідно до тексту документа, після збільшення статутного капіталу “Енергоатому” та “Укргідроенерго” кредиторська заборгованість “Енергоринку” буде списана з нього у відповідному розмірі.
Списанню також підлягає заборгованість підприємств вугільної галузі перед ДП “Регіональні електричні мережі” та ДП “Укрінтеренерго”, а також заборгованість зазначених постачальників перед “Енергоринком”. На “Регіональні електричні мережі” припадає 42% дебіторської заборгованості колишнього оптового постачальника.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!