Платні скарги на адвокатів є незаконними – чергове рішення суду

Окружний адмінсуд Києва визнав незаконними пункти положення, якими Рада адвокатів України передбачила, що громадяни і правоохоронні органи повинні платити за скарги на поведінку адвоката до кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на рішення від 10 жовтня.

Радою адвокатів України 23 вересня 2017-го, «розглянувши та обговоривши пропозиції Робочої групи, озвучені членом Робочої групи, Головою Комітету з питань безоплатної правової допомоги Вилковим», прийнято рішення встановити плату за організаційно-технічне забезпечення розгляду заяв (скарг) до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону та Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

За скаргами НАБУ і ГПУ Шостий апеляційний адмінсуд 9 червня 2020-го визнав протиправним і нечинним таке рішення Ради адвокатів України. 18 червня 2020-го Рада адвокатів України знову встановила таку плату в розмірі одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб. РАУ вкотре посилалася на лист Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова щодо підтримки стабільного функціонування КДКА.

Восени минулого року СБУ звернулася до Голови КДКА міста Києва щодо надання правової оцінки діям адвоката Трофімова і отримала листа, що скаргу залишають без реагування, оскільки немає доказів оплати. Після цього СБУ стала оскаржувати норми, якими встановлена така оплата.

Станом на друге півріччя 2021 року скарга на адвоката коштує 2379 гривень.

Радою адвокатів встановлено перелік осіб, які звільняються від такої плати — це судові органи, особи з інвалідністю, учасники бойових дій, герої України, учасники Революції Гідності, люди, які утримуються в місцях позбавлення чи обмеження волі та ін.

Переважна більшість громадян, а також Служба безпека, Офіс генпрокурора, НАБУ та інші правоохоронні органів вимушені платити за скарги.

Визнаючи таку плату незаконною, суд посилався на ст. 58 закону про адвокатуру, якою визначено, що утримання органів адвокатського самоврядування може здійснюватися за рахунок: 1) плати за складання кваліфікаційного іспиту; 2) щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування; 3) відрахувань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури на забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури; 4) добровільних внесків адвокатів, адвокатських бюро, адвокатських об`єднань; 5) добровільних внесків фізичних і юридичних осіб; 6) інших не заборонених законом джерел.

Закон не наділяє органи адвокатського самоврядування, у тому числі Раду адвокатів України, повноваженнями встановлювати на власний розсуд будь-які обов’язкові платежі, які не передбачені законодавством України, та в такий спосіб визначати інші джерела утримання органів адвокатського самоврядування.

Закон передбачає, що до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою щодо поведінки адвоката має право звернутися кожен. При цьому законом не передбачено, що це платно.

Суд вважає, що Рада адвокатів України, встановивши для фізичних і юридичних осіб (які не є адвокатами чи адвокатським об’єднаннями) обов’язок такої плати, вийшла за межі повноважень, установлених законом.

Рада адвокатів обмежила передбачене законом право громадян та юридичних осіб на звернення із скаргою на адвоката в разі невиконання або неналежного виконання ним своїх професійних обов’язків, розголошення адвокатської таємниці та ін., що безпосередньо пов’язано із правом осіб на професійну правничу допомогу, гарантовану Конституцією.

Це судове рішення ще не набуло законної сили і може бути оскарженим.

 

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *