Портнов может в очередной раз уйти от ответственности из-за бездействия ГПУ

Печерський суд Києва встановив слідчого і прокурору Генпрокуратури строк в один місяць для завершення досудового розслідування та прийняття процесуальних рішень у кримінальних провадженнях стосовно колишнього заступника глави адміністрації президента Андрія Портнова.

Про це повідомляє «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу 20 лютого. Рішення прийняв суддя Віталій Писанець.

До суду звернувся адвокат Портнова, який повідомив, що одному провадженні № 42014100000000209 від 6 березня 2014 року розслідування вже триває 4 роки і 10 місяців і порушує розумні строки. При цьому його клієнт не має статусу підозрюваного.

У березні 2014 Уряд Канади застосував санкції до Портнова шляхом включення його прізвища до відповідного Акту (Freezing Assets of Corrupt Foreign Officials (Ukraine) Regulations, SOR/2014-44.

Крім того, стало відомо, що Посольство України в Канаді надсилало на адресу урядових органів Канади офіційні листи від 15 березня 2016 року, 6 березня 2017 року, 11 січня 2018 року та 10 липня 2018 року, в яких з посиланням на Генеральну прокуратуру України загалом стверджувалося, що стосовно Портнова, розслідуються дві кримінальні справи.

Провадження №42014100000000209 від 6 березня 2014 року за фактами погроз народним депутатам, зловживання владою одного з керівників Адміністрації Президента України, а також привласнення коштів Київського національного університету та Київського національного економічного університету на загальну суму 137,6 тис. грн, можливого привласнення сум незаконних виплат колишнім співробітником Адміністрації Президента в особливо великих розмірах (незаконне збагачення), підробки підпису пана Портнова у нотаріально засвідченій довіреності невстановленою особою, підробки рішень 3-го Всеукраїнського конгресу представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, якими затвердили трьох членів Вищої ради юстиції та їх подальше використання, тобто за ч. 1 ст. 346, ч. 1 ст. 364, п. 3 ст. 191, ч. 3 ст. 368-2, чч. 1, 3, 4 ст. 358, ч. 1 ст. 353 КК.

Ще одне кримінальне провадження №42017000000004815 зареєстроване 21 листопада 2017 року. У ньому йдеться, що в період з липня 2011 року по 31 грудня 2013 року посадова особа, яка займала посаду радника Президента України – начальника Головного Управління із судової реформи і судоустрою, а пізніше радника Президента України, отримала незаконні виплати на загальну суму 26 млн.грн. (в особливо великих розмірах), тобто за ч. 3 ст. 368-2 КК України. Розслідуванням цієї справи займалось Національне антикорупційне бюро. Але 28 грудня 2018 керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури направив її для продовження здійснення досудового розслідування слідчими Генеральної прокуратури України.

Між тим, станом на 20 лютого 2019 року слідчого та прокурора у вказаному кримінальному провадженні не визначено, а фактичне знаходження матеріалів провадження невідоме. Суд вважає, що таке проведення досудового розслідування є формальним і таким, що переслідує інші, ніж визначені законом цілі, а відтак слідчий суддя погодився з доводами щодо необхідності встановлення строку досудового розслідування.

Прокурором в судовому засіданні не наведеного жодних аргументів, які б свідчили про особливу складність справи чи наявність перешкод або труднощів, які б перешкоджали у розслідуванні справи і робили неможливим завершення слідства, в тому числі і повідомлення Портнову про підозру.

Прокурор вважає, що адвокат не міг завертатися з таким клопотанням з огляду на відсутність у Портнова статусу підозрюваного.

Але Печерський суд зіслався на практику ЄСПЛ, що особа, відносно якої розпочате досудове розслідування за фактом вчинення цією особою конкретного кримінального правопорушення, повинна мати процесуальні права підозрюваного.

«Кримінальні провадження відносно Портнова… з огляду на їх тривалість, є маніпуляцією, та мають на меті створити оманливе відчуття вини Портнова у вчиненні кримінальних правопорушень… Портнов не є ні підозрюваним, ні обвинуваченим, хоча їх тривалість дозволяла органу досудового розслідування зібрати достатні докази, у разі їх наявності, для повідомлення про підозру. Тому слідчий суддя вважає, що дані кримінальні провадження використовуються, як у випадку досліджених в судовому засіданні листів посольства України в Канаді до Департаменту закордонних справ торгівлі і розвитку Канади, в тому числі, з метою ініціювання перед міжнародними органами питань збереження міжнародних санкцій.

Суд вважає, що нечіткі формулювання представників компетентних органів в кримінальних провадженнях можуть в стороннього спостерігача створити уяву про те, що Портнов, підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, що не відповідає встановленим в судовому засіданні обставинам. А тому навіть факт направлення листів посольства України в Канаді до Департаменту закордонних справ торгівлі і розвитку Канади 15 березня 2016 року, 6 березня 2017 року, 11 січня 2018 року та 10 липня 2018 року з неправдивою інформацією стосовно Портнова, тільки підтверджує викладені висновки суду.

Використання формулювань з приводу причетності Портнова до вчинення кримінальних правопорушень, з огляду на їх неправдивість, грубо порушує принцип презумпції невинуватості особи, що в свою чергу зобов’язує суд, з метою забезпечення принципу верховенства права, та запобігання зазначених маніпуляцій, визначити процесуальні строки для проведення відповідних досудових розслідувань.

…Встановлення строків, на переконання слідчого судді в повній мірі відповідатиме балансу легітимного інтересу у розслідуванні злочинів з цінностями і інтересами суспільства та жодним чином не буде перешкоджати реалізації права Порнтова на захист», – зазначив суддя Віталій Писанець.

Суддя встановив слідчому і прокурору 1 місяць на завершення розслідування в обох провадженнях і прийняття процесуального рішення.

Крім того, 25 лютого Окружний адмінсуд Києва визнав протиправними дії Посольства України в Канаді по направленню до Департаменту закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади у  2016-2018 рр. інформації про наявність кримінальних справ щодо Портнова в Україні.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *