Повернення до інвестицій в нерухомість: як привернути інтерес покупців

Повернення до інвестицій в нерухомість: як привернути інтерес покупців

Інвестори віддали перевагу доларам замість квадратних метрів. Чому так сталося і що треба міняти для відновлення ринку нерухомості, у колонці для «Економічної правди» розповів засновник UPLM – Школи професійного девелопменту – Ігор Райков. “Мінфін” публікує ключові тези.

Куди зникли гроші

2023 року ринок інвестицій у первинну нерухомість становить $2,08 млрд. Лідерами стали Львів з показником $0,8 млрд, Київ та Івано-Франківськ — по $0,2 млрд. Для порівняння: у довоєнному 2021 році ринок становив близько $9,7 млрд , а однозначним лідером був Київ із показником $2,5 млрд. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «МiнфiнМедiа».

Харків, Дніпро та Київ — рекордсмени щодо падіння інвестицій у первинну нерухомість. У Харкові будівництво зупинено, а ринки Києва та Дніпра впали на 92% та 90% відповідно.
Під інвестиціями в первинну нерухомість ми розуміємо вкладення грошей у покупку квартир у будинках, які не введені в експлуатацію. При цьому саме будівництво розпочато чи анонсовано.
2021 року $9,7 млрд із $50-70 млрд на депозитах та готівкових заощадженнях «під матрацами» були тією сумою, на яку українці щороку збільшували свої заощадження. Тобто вкладали у житлову нерухомість.

2023 року цю суму слід знизити на рівень зменшення ВВП. Виходить близько 21%, або $7,9 млрд. Далі зменшуємо її на 20% тих, хто виїхав з країни. Залишаються $6,3 млрд. Однак це все одно не $2 млрд, які, за нашим прогнозом, будуть інвестовані в первинне житло в 2023 році. Де ж решта?
Ми досліджували показники купівлі українцями нерухомості за кордоном та не побачили значного збільшення загальної суми інвестицій у 2022 році. Порівняно з 2021 роком сума зросла орієнтовно на $0,5 млрд.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

За часи великої війни українці купили на 20 млрд грн більше ОВДП. Це ще близько $0,5 млрд., які вони могли інвестувати в житло. 2021 року річне сальдо купівлі готівкового долара становило $5 млрд, 2022-го — $11 млрд, 2023-го (прогноз) — $10 млрд. Тобто українці щороку купують на $5 млрд більше. Що це означає?

Інвестори віддали перевагу доларам замість майбутніх метрів. Це цілком зрозуміло: готівкові долари набагато ліквідніші, ніж договір на метри у будівництві на сонному будівельному майданчику. Населення тримає гроші в доларах через невпевненість і невизначеність у завтрашньому дні, через війну.

Обсяги «доларів під матрацом» збільшуються, і коли з’явиться почуття впевненості в майбутньому, або розуміння, що гірше точно не буде, виникне необхідність цей долар інвестувати. Тоді ринок нерухомості знову почне зростати.

Повернення до інвестицій в нерухомість: як привернути інтерес покупців

Скільки можна заробити на оренді

За даними сервісу Bird, середньомісячна ціна оренди трикімнатної квартири у Києві у серпні 2023 року становить 28 тис. грн ($737). 2021 року вона склала 40 тис. грн ($1 429). При вкладенні $100 тис. у квартиру у 2021 році її вартість повертається інвестору за шість років, зараз — за 11 років.
Як збільшити інвестиції

Потрібне або збільшення населення Києва (міграція), або масовий переїзд мешканців із радянських будинків до новобудов. Обидва варіанти можливі за наявності інструментів кредитування за доступними ставками хоча б до 10%.

Середня іпотечна ставка в ЄС становить 2,24%, у Великій Британії — 4,95%, в Україні — понад 20%. Так, є програма «єОселя», але вона доступна не всім.

Ринку допоможе розвиток інвестиційних фондів, які працюють за моделлю фінансування будівництва до його введення в експлуатацію. Тобто спочатку збудували за гроші інвестиційного фонду, а потім продаємо власникам. Це зменшує кількість недобудов і підвищує довіру до девелоперів та ринку.
На ринку відсутні інституційні чи приватні інвестори з-за кордону, які вкладають у нерухомість, або завдяки їй диверсифікують свої інвестиційні портфелі. Відсутність зарубіжних системних інвесторів — довгострокова проблема нашого ринку житлової нерухомості. Це означає, що ринок не отримує експортних коштів для свого розвитку та живе виключно завдяки внутрішньому споживачеві.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *