Результат конкурсу в наглядові ради Ощадбанку і Укрексімбанку був відомий заздалегідь

Кандидати на посади членів наглядових рад Ощадбанку і Укрексімбанку здивовані перемогою не найсильніших кандидатів за підсумками формального конкурсу парламентського комітету з питань фінансової, податкової та митної політики.

«Зранку мені сказали, що результат відомий, що конкурс лише формальність, подумав, що це чутки, – написав в Facebook депутат Верховної Ради VIII скликання («Самопоміч») Олександр Опанасенко, який взяв участь у конкурсі на посаду члена наглядової ради Ощадбанку. – Потім дізнався результат. Він мене не здивував, прізвища мусувалися в кулуарах».

Як обирали двох найкращих

Мова йде про те, що членом наглядової ради Ощадбанку обрана Юлія Пашко, дочка голови Нацкомфінпослуг Ігоря Пашко. Вона відома тим, що працювала в Піреус Банку МКБ і Bendukidze Free Market Center, співзасновником якого був колишній міністр фінансів Олександр Данилюк. Вона також працювала його радницею. В травні 2017 року ввійшла в наглядову раду Укргазбанку як незалежна директорка. Але вже через рік її на конкурсі замінили на іншого незалежного члена.

Членом наглядової ради Укрексімбанку обраний Дмитро Карплюк, але про нього немає жодної згадки в Інтернеті. Учасники конкурсу кажуть, що це колишній працівник Укргазбанку, який зараз безробітний. «Дякую за питання «а де ви працювали останні два роки» – «ніде, ФОП» і «а чи знаєте ви англійську мову» – «на жаль ні». Пригадую, адже це були питання майбутньому переможцю – хто ж міг подумати, що він обійде усіх по компетенціям і його виберуть працювати із іноземцями в наглядовій раді. Красоту моменту ми змогли оцінити вже тільки потім, коли дізнались результати. Якщо із стенограми засідання не виріжуть, усі прочитати зможуть», – написав учасник конкурсу Максим Мокляк із SARS Capital.

«Майже 90 кандидатів витратили час на підготовку документів, тиждень апарат Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики їх опрацьовував, по рішенню депутатів на співбесіду запросили 21 кандидата, – перераховує Олександр Опанасенко. – Звертаюся до Володимир Зеленський, Олексій Гончарук та Дмитро Разумков, пліз, зробіть все необхідне та приберіть цей непрацюючий інструмент – конкурси. Призначайте всіх прямими наказами, не крадіть наш час».

Серед учасників конкурсу називають Дмитра Кузьміна, який був головним бухгалтером Сітібанку в 2002-2013 роках, а головою правління Універсал Банку з 19 серпня по 23 грудня 2016 року; Тараса Кириченко, який 30 вересня цього року покинув пост голови правління Правекс Банку після 7 років керівництва; депутата Київради, юриста Леоніда Антоненко; начальника юридичного управління Банку Кредит Дніпро Олександра Ярецького; Віталія Білоуса, який в 2013-2014 роках очолював Укрексімбанк; ексспівласника Укргазбанку Василя Горбаля; народних депутатів Верховної Ради VIII скликання Павла Різаненка та Вікторію Пташник.

«Так, результат здивував. Стосовно процедури, то ще жодного разу не зустрічав за всю свою професійну кар’єру, щоб керівника вищої категорії обирали за 3 хвилини інтерв’ю, не даючи змоги навіть договорити», – констатував один із кандидатів Олександр Ярецький.

Цей пост обурив представницю президента Володимира Зеленського в наглядовій раді Укрексімбанку Вікторію Страхову, яка контролює банківський напрямок в команді нової влади. «Претендентка, яка вас (Опанасенко. – Ред.) обійшла, отримала 18 із 18 балів», – зазначила членкиня наглядової ради Укрексімбанку.

Максим Мокляк вважає, що саме пані Страхова контролювала правильне голосування депутатів від «Слуги народу». «Коли в середині всіх інтерв’ю навпроти тебе стоять пан Дубінський і пані Страхова, і щось обговорюють. При цьому пан Дубінський, не соромлячись, навіть не пальцем, а всією рукою декілька разів тицяє в одного претендента, який абсолютно випадково через дві години виявляється переможцем, то виникає питання: а нафіга увесь цей фарс?» – дивується він.

Зараз обрані кандидатури має затвердити Національний банк.

Конкурс без конкурсу

Сумніви в ефективності формату конкурсу виникли і в депутатів самого комітету, який проводив конкурс. «Олександре, я абсолютно щиро і максимально намагалася бути об’єктивною у цьому конкурсі. Особисто переглянула всі документи, підготувала питання і щиро задавала їх, бо мені цікаві кандидати і їх мотивація. Але, враховуючи, свою власну думку і враження багатьох учасників, я схиляюся до версії, що, можливо, дійсно, конкурс є зайвим», – написала членкиня комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Бєлькова («Батьківщина»).

Її підтримала депутатка від «Європейської солідарності». «Олександр, я розуміла завжди, що конкурси – це інструмент щодо найгіднішого кандидата не для нашої країни та правил для політичної еліти. По великому рахунку, це селекція «спеціалістів по здачі тестів». Справжній спеціаліст на конкурс не піде, побоїться позору! Це закони Паркінсона. А щодо цього конкурсу, до речі як і попереднього, щодо члена Наглядової Ради НБУ – не чесно, без професійної оцінки учасників, як мінімум!!!» – зазначила Ніна Южаніна.

Зважаючи на низку розчарувань із усіх боків, Белькова вирішила «до моменту, коли особисто зможу гарантувати повну чесність та відкритість процесу, у майбутньому уникати участі у подібних засіданнях». Вона пропонує, щоб комітет залучався, як і НБУ, на етапі затвердження (confirmation) кандидатів інших конкурсів. «Саме затвердження є логічним для розділення відповідальності партії (фракції) влади із офісом президента або Кабміну», – вважає вона.

Хоча Павло Різаненко, депутат Верховної Ради VIII скликання («Блок Петра Порошенка»), який теж програв в цьому конкурсі, не вважає, що проблема в самому конкурсі. «Це рішення монобільшості комітету. Я все таки переконаний в тому, що це не питання чи поганий, чи гарний інструментарій, це питання як цей інструментарій використовують», – прокоментував він.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *