У НБУ розповіли про строки запровадження електронної гривні та цілодобовий режим роботи СЕП

НБУ готує законопроект, за яким платіжні картки зможуть випускати й фінансові компанії, а не лише банки.

Заступник голови НБУ Олексій Шабан в інтерв’ю FinClub розповів, над якими інноваційними ідеями він зараз працює в НБУ, що очікує на проєкт електронної гривні, чи зможуть кредитні спілки випускати кредитні картки, а українці — сплачувати національною платіжною карткою.

Зокрема, він повідомив: «Найбільша зміна, як ми плануємо, може статися вже до кінця 2021 року — це перехід на стандарт ISO 20022. Він співпаде з тим, що СЕП стане цілодобовою. Новий стандарт дозволить зробити так, щоб СЕП стикувалася з міжнародними системами. У стандарті ISO 20022 текстовий формат повідомлень має безліч полів. Ми зараз вирішуємо, які потрібні будуть українським банкам, а які ні. Новий формат істотно спростить паперову роботу і полегшить життя банкам. Потрібно тільки, щоб банки зрозуміли і повірили в цю ідею».

На питання чи буде такий перехід обов’язковим, О. Шабан зауважив: «В якийсь момент ISO 20022 стане єдиним стандартом. Я розумію можливі ризики: і несприйняття банками нововведень, і необхідність удосконалення IT-систем. Зараз методологи платіжного департаменту та IT-департаменту працюють над модернізацією СЕП. Основне, чим ми будемо займатися надалі, — це в тому числі популяризація нового формату. Я вірю, що у нас це вийде, і Нацбанк буде сприйматися банками як партнер».

Щодо проєкту «Електронна гривня» він розповів: «У нас зовні все виглядає як затишшя, тому що ми поки шукаємо необхідну ідею для цього проєкту. У проведеному пілоті е-гривня стала альтернативою для роздрібних розрахунків фізосіб. Перші питання, які виникають: «Як вона конкуруватиме з карткою? Чому пересічний українець почне користуватися е-гривнею, а не звичною карткою або готівкою?». Ми поки шукаємо відповіді на них. Насправді аналогічні дискусії точаться і в інших країнах. Найбільшу активність в цьому плані, як зазвичай, виявляє Китай. Хтось дивиться на електронну валюту як на інструмент для великих корпоративних платежів, хтось — як на засіб для транскордонних платежів, хтось — як на «вертолітні» гроші. Швеція та Уругвай намагаються працювати з ними в роздробі».

Щоправда, у підсумку посадовець визнав: «Але відповіді на питання про те, коли буде запущена е-гривня, у мене поки немає». Це О. Шабан пояснює так: «Ми намагаємося намацати, які проблеми може вирішити е-гривня. Адже будь-який продукт повинен йти від потреби клієнта. Ми дивимося, де цей інструмент можна застосувати. Я переорієнтував нашу команду на те, щоб знайти «болі», які будуть вирішуватися цим інструментом. Якщо вони вирішуються найкрутіше саме е-гривнею, то вона «злетить»».

Також він повідомив, що НБУ практично фіналізував проєкт закону про платіжні послуги, який дозволить не тільки банкам бути емітентами електронних грошей. Тобто фінкомпанії теж зможуть випускати платіжні картки — відповідний законопроект буде подано до Ради восени.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *