У Ростові-на-Дону суд виніс 100 вироків українцям у справах про "тероризм" у 2024 році

У Ростові-на-Дону суд виніс 100 вироків українцям у справах про “тероризм” у 2024 році

Спираючись на відкриті джерела, колеги з ‘Меморіалу’ підбили сумні підсумки року, що стосуються полонених і викрадених українських громадян.

Більшість справ щодо українців розглядають суди Ростовської області, кажуть правозахисники. Основні звинувачення — “терористична діяльність” та “шпигунство”.

З позитивних підсумків року — щонайменше 11 фігуранток “терористичних справ”, порушених РФ проти українських військовополонених, повернулися додому під час обмінів.

А далі — про сумне. Відомо про смерті принаймні двох українців у ростовських СІЗО. Йдеться про Віктора Демченка та Олександра Іщенка.

71-річного мешканця Донецької області Віктора Демченка звинувачували у “шпигунстві” та “участі в терористичній спільноті”, “незаконному зберіганні зброї або боєприпасів”. Подробиці його справи невідомі. Відбулося сім судових засідань, а в лютому стало відомо, що “справа припинена через смерть обвинуваченого”. Російські масмедіа повідомляли, що чоловік помер ще 31 грудня 2023 року від інсульту.

Про смерть “азовця” Олександра Іщенка ми писали. Згідно з результатами судово-медичної експертизи, причиною його смерті стали множинні переломи ребер, шок і закрита тупа травма грудної клітки через “контакт з тупим предметом”.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нагадаємо, за словами представниці Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Вікторії Цимбалюк, станом на 4 жовтня цього року було відомо про 177 смертей українців у російському полоні. Втім, реальна цифра може бути значно вищою, адже офіційно враховують лише підтверджені випадки.

Найстаршим обвинуваченим за “терористичною статтею” став 78-річний Іван Ганзій — за службу в “Айдарі”.

Південний окружний військовий суд в Ростові-на-Дону цього року виніс щонайменше сто вироків у “терористичних справах”, що стосувалися українців. Загальна кількість від середини 2023 року перевищила 130. В деяких справах — одразу кілька обвинувачених. Тим часом на розгляді цього судового органу зараз перебуває ще 75 таких справ.

Інший суд регіону, Ростовський обласний, виніс щонайменше вісім вироків у справах про шпигунство, в яких фігурували громадяни України. Втім, враховуючи, що справи розглядають у закритому режимі, таких вироків може бути набагато більше.

Нові справи

Лише в грудні до Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону надійшло 17 нових кримінальних справ щодо громадян України. В листопаді таких справ було 13.

Аліну Грек із Сімферополя звинувачують у “підготовці теракту”, “проходженні навчання з метою здійснення терористичної діяльності”, “державній зраді” (у жінки є російський паспорт). Ще у 2021 році Аліну арештовували на п’ять днів за звинуваченням у “виробництві та поширенні екстремістських матеріалів” за відеозапис у соцмережах, датований ще 2014 роком. Подробиці висунутих тепер “терористичних обвинувачень” невідомі.

Мешканцю Херсонщини, якого російська прокуратура називає громадянином РФ, В’ячеславу Поповичу теж закидають “участь у терористичній організації” (нібито він служив у “Айдарі”) і “держзраду”.

Двох інших херсонців — Владислава Панченка та Сергія Страмбовського — окупанти звинувачують у “виправданні тероризму”. Деталі справ невідомі, але, як зауважують в “Меморіалі”, зазвичай такі справи порушують через публікації у соцмережах.

Ще один мешканець Херсонщини — Ігор Цап — фігурант справи про “підготовку до теракту” та “зберігання вибухівки”.

Також до суду надійшли справи Станіслава Руденка із Запоріжжя (обвинувачується у “фінансуванні тероризму”, нібито за те, що переказав кошти на рахунок “Азову”), Євгена Кушвіда та Володимира Мурашкіна з Донеччини (“участь в терористичному товаристві”, “підготовка до теракту”, а в Мурашкіна ще й нібито дев’ять епізодів “скоєння теракту”), Наталії Андронової з Донеччини та Олександра Скрабунова з Нової Каховки (в обох теж “терористичні статті”).

Через службу в “Азові” судять Сергія Завгороднього з Херсонщини, Артура Ткаченка з Кривого Рогу, Владислава Сокола з Миколаївської області. А за те, що воювали в складі “Айдару” — Вадима Тивоненка, Олега Догу, Владислава Гуріна та Золтана Бодока. Звинувачення стандартне — “участь в терористичній спільноті”.

Крім того, до суду надійшли справи кількох українців, яких звинувачують у вибусі на Кримському мосту 7 жовтня 2022 року. Це Роман Соломко та Володимир Злоб з Херсонщини, брати Артем та Георгій Азатьян з Донецької області. Відомо, що у справі проходять ще четверо осіб.

Також повторно до суду надійшли справи мелітопольців Романа Зарубаєва та Артура Нестеренка. Їх звинувачують в організації кількох вибухів у місті у вересні 2022 року.

Нагадаємо, у ПАРЄ на початку жовтня ухвалили резолюцію, в якій звернули увагу на велику кількість відкритих у РФ кримінальних проваджень проти українських військовополонених і цивільних осіб. “Звинувачення, висунуті проти них, мають різний характер — убивство, членство в терористичній організації, загрози національній безпеці тощо — і іноді є сукупними, — йдеться в документі. — Асамблея нагадує, що згідно з міжнародним гуманітарним правом комбатанти не можуть бути притягнуті до відповідальності лише за приналежність до збройних сил і участь у бойових діях, тоді як кримінальне переслідування військовополонених має відбуватися відповідно до положень ІІІ Женевської конвенції та І Додаткового протоколу, а також Міжнародного пакту про громадянські й політичні права. Закликаючи зняти такі звинувачення, Асамблея наполягає на терміновій необхідності надати (для підсудних — ред.) повний доступ до правового захисту, а для міжнародних спостерігачів — доступ до судових засідань, забезпечивши процесуальні та судові гарантії, а також право на справедливий суд. Українські цивільні особи, затримані з метою кримінального переслідування або ув’язнені у зв’язку війною РФ проти України, користуються відповідними правами та гарантіями, відповідно до IV Женевської конвенції та Додаткового протоколу I, а також МПГПП”.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *