Українцям за кордоном стане доступнішою безоплатна юридична підтримка

Для України та її громадян набула чинності Конвенція про міжнародний доступ до правосуддя, яка має забезпечити ефективний доступ до правосуддя у транскордонних цивільних та господарських справах.

Вона набула чинності для нашої країни з 1.08.2026, й її застосування розширює можливості громадян України щодо захисту своїх прав у судах інших держав, спрощує доступ до безоплатної правничої допомоги та посилює міжнародне співробітництво у сфері цивільного судочинства, про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Закон і Бізнес».

Як роз’яснюють у Міністерстві юстиції, конвенція покликана усунути практичні перешкоди, які можуть виникати під час звернення особи до суду за кордоном. Вона встановлює єдині механізми взаємодії між компетентними органами держав-учасниць, що дозволяють подавати звернення про надання безоплатної правничої допомоги, отримувати окремі судові документи, а також ініціювати виконання рішень про стягнення судових витрат в іншій державі.

України приєдналася до конвенції згідно із законом від 12.03.2026 №4820-IX «Про приєднання України до Конвенції про міжнародний доступ до правосуддя».

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Набрання чинності конвенцією відкриває громадянам України спрощений доступ до систем безоплатної правничої допомоги у 28 державах — учасницях конвенції, більшість із яких є державами — членами Європейського Союзу. Це особливо важливо для українців, які перебувають за кордоном і потребують захисту своїх прав у цивільних, сімейних або господарських справах.

Відтепер громадяни України можуть:

  • отримати безоплатну правничу допомогу на тих самих умовах, що й громадяни відповідної держави;
  • подавати звернення через центральний орган своєї держави;
  • отримувати окремі судові документи в межах механізмів конвенції;
  • звертатися щодо виконання рішень про стягнення судових витрат в інших державах.

Відповідно до закону №4820-IX Мін’юст визначено центральним органом, відповідальним за її виконання. Він забезпечуватиме приймання та надсилання звернень про надання безоплатної правничої допомоги, а також звернень щодо примусового виконання постанов про сплату судових витрат і видатків, взаємодіючи з компетентними органами інших держав.

Законом також передбачено, що документи, які надходять до України в межах конвенції, повинні бути складені українською мовою або супроводжуватися перекладом українською мовою.

Україна водночас зробила застереження до ст.28 конвенції, яке виключає надання за відсутності взаємності безоплатної правничої допомоги громадянам держави-агресора, які проживають на території держави-учасниці конвенції.

Інформація про конвенцію, перелік держав-учасниць, компетентні органи та формуляри документів доступні на офіційному вебсайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права (HCCH).

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *