Умови, за яких суд визнає заповіт дійсним - позиція Верховного Суду

Умови, за яких суд визнає заповіт дійсним – позиція Верховного Суду

Суд може визнати правочин дійсним, якщо буде встановлено, що він відповідав справжній волі особи, яка його вчинила, а нотаріальному посвідченню правочину перешкоджала обставина, яка не залежала від її волі.

На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №511/1659/21 та приймаючи нове, про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Закон і Бізнес».

Позивач у цій справі просив визнати дійсним заповіт, складений його батьком та посвідчений секретарем виконавчого комітету Єреміївської сільської ради Роздільнянського району Одеської області та зареєстрований в реєстрі за №31.

Звернення з такою вимогою позивач пов’язує із тим, що нотаріус не видає свідоцтво про право на спадщину за заповітом.

Суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, позов задовольнив.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Скасовуючи ці рішення, КЦС зазначив, що позивач не зазначив підстав, на яких грунтується його позовна вимога про визнання заповіту дійсним. Доказів того, що спірний заповіт визнано недійсним або він кимось не визнається, позивач не надав.

Згідно з обставинами справи, заповіт посвідчений секретарем виконавчого комітету зі слів заповідача у зв’язку з хворобою руки за його дорученням у його присутності та присутності секретаря виконавчого комітету, текст заповіту підписано Особою 10. Заповіт повністю прочитано уголос заповідачем до його підписання у присутності запрошених ним свідків, які також його підписали. У заповіті зазначено місце і дата його складення, дату та місце народження заповідача.

З огляду на це, КЦС констатував, що рішення судів попередніх інстанцій не відповідають вимогам закону та суперечать обставинам, що мають значення для справи.

Водночас, суд касаційної інстанції застеріг, що позивач у разі відмови в оформленні спадкових прав не позбавлений можливості пред’явити позов про визнання права власності на майно в порядку спадкування за заповітом.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *