ВАКС дозволив примусово взяти у брата судді Вовка відбитки пальців

Вищий антикорупційний суд дозволив детективам НАБУ примусово відібрати в адвоката Юрія Зонтова біологічні зразки у вигляді відбитків пальців.

Про це повідомляє  «Судовий репортер» з посиланням на ухвалу від 8 липня.

6 квітня під час обшуку в столичній квартирі по вулиці Джона Маккейна, 22/1 вилучено копію паспорта та автобіографію голови Окружного адмінсуду Києва Павла Вовка, квитанції та рахунки на ім’я Вовка, альбом з фотографіями Вовка, а також гроші – 3,77 млн доларів, 840 тис. євро, 20 тис. фунтів стерлінгів, 230 тис. грн і 100 шекелів.

19 квітня детективи НАБУ допитали власницю квартири по вулиці Джона Маккейна, 22/1 – Юлію Пхайко. Жінка розповіла, що тривалий час мала із братом судді – Юрієм Зонтовим – дружні стосунки. Приблизно у 2018 році він попросив її оформити на себе квартиру по вулиці Джона Маккейна, пояснюючи це тим, що сам він має деякі проблеми. Пхайко погодилась і, за документами, стала власницею квартири, хоча гроші за неї не сплачувала. Зі слів свідка, Зонтов мав ключі від квартири і користувався нею.

У квартирі на вулиці Джона Маккейна також виявлено сліди папілярних узорів, зокрема:

–        з дерев`яної ключниці, а саме зі скла її дверцят, яка знаходилася у першій зверху шухляді столу, що стояв у коридорі;

–        з прозорого файлу, в якому був аркуш паперу з друкованим текстом у паперовому пакеті з візерунком у вигляді вишиванки, який виявлено за диваном у приміщенні кімнати № 1;

–        з пластикової пляшки з-під води, що лежала під мийкою у кімнаті № 2.

Детектив вилучив відбитки пальців на відрізки липкої стрічки типу скотч.

29 квітня 2021-го призначено судово-дактилоскопічну експертизу, щоб з’ясувати, чи залишені ці сліди Зонтовим.

20 травня підозрюваний Зонтов відмовився надати зразки відбитків пальців і дослідження не вдалося провести.

7 червня детектив повторно призначив експертизу.

Адвокати заперечували проти примусового відбирання зразків. Примусове відібрання відбитків пальців, на думку захисту, буде свідчити про порушення ст. 18 КПК, яка передбачає право особи на свободу від самовикриття та право не свідчити проти себе. Відсутність нормативного урегулювання примусового відбирання зразків начебто потягне за собою фізичний вплив на підозрюваного. Дактилоскопічна карта папілярних слідів нігтьових фалангів пальців Зонтова вже складалась під час його поміщення в СІЗО. Тому адвокати пропонували детективам витребувати з СІЗО дактилоскопічну карту. Подібне клопотання захисники розцінюють як психологічний тиск на підозрюваного і порушення його прав та свобод.

Суд задовольнив клопотання і пояснив, що відібрання відбитків пальців рук та долоней відбувається за правилами КПК. При цьому відсутній ризик для життя і здоров’я особи, в якої відбирають зразки, а також ця процедура не є принизливою.

Посилання захисника на те, що примусове відбирання зразків буде свідчити про порушення права особи на свободу від самовикриття і право не свідчити проти себе суд вважає необґрунтованим.

У рішеннях Європейського суду з прав людини зазначено, що право не викривати себе, перш за все, стосується поваги до рішення обвинуваченої особи зберігати мовчання. Біологічні зразки ЄСПЛ розглядаються як фізичні чи об’єктивні проби, що використовуються у криміналістичному аналізі і до яких не застосовується право не свідчити проти себе.

Нагадаємо, 6 квітня 2021 року детективи НАБУ викрили адвокатів Донця і Зонтова на отриманні 100 тисяч доларів США неправомірної вигоди для подальшої передачі судді Окружного адмінсуду Києва.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid