Валерія Лутковська пояснила, чим загрожує Україні невиконання нею рішень ЄСПЛ

Невиконання Україною рішень ЄСЛП – це сором для державних органів та інструмент суспільства для вимагання врегулювання ситуації.

Нещодавно Європейський суд із прав людини передав до Комітету міністрів Ради Європи понад 12 тисяч справ з невиконання рішень національних судів України. Таке рішення спрямоване на те, щоб українська влада самотужки захищала права громадян всередині своєї держави та створила власну правову систему, яка б дозволила громадянам не звертатися за допомогою до Європейського суду з прав людини. Про це розповіли під час прес-конференції у «Главкомі» Уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, представник Уповноваженого, начальник Управління з питань підготовки конституційних подань та дотримання права на доступ до публічної інформації Ірина Кушнір.

Україна систематично упродовж 16 років не виконує рішення Європейського суду з приводу усунення проблеми невиконання рішень національного суду. ЄСПЛ вирішив, що 12 тисяч заяв, які підпадають під справи «Іванов проти України», передаються до Комітету міністрів Ради Європи. За словами Кушнір, цей механізм налаштований на те, щоб змусити державу вжити певних дій для вирішення проблеми.

«Цим рішенням було вкотре підкреслено в жорстких формулюваннях, що дотримання гарантованих конвенцій прав людини — це справа державна. Не Європейського суду, не Комітету міністрів. Ніхто, крім держави, не буде займатися правами людини всередині держави», — говорить представник Уповноваженого.

Валерія Лутковська додає, що ЄСПЛ помітив дивну тенденцію свого перетворення на частину української національної судової системи.

«Тому що система українська виносить рішення, а особа може домогтися виконання і відшкодування за тривалістю виконання завдяки Європейському суду з прав людини. Європейський суд відчув себе українським касовим апаратом, який єдине, що робить, — нараховує певну суму справедливої сатисфакції за невиконання та вимагає виконання вже конкретного рішення справ», — говорить омбудсмен.

Також вона зазначає, що судова та виконавча влада має консолідувати зусилля для вирішення цієї проблеми та створити власну правову систему.

«Консолідуватися можна шляхом встановлення нової системи, яка дозволить виконувати ефективно такі рішення та дозволить, якщо порушений термін виконання, отримувати людині компенсацію, не звертаючись до Європейського суду з прав людини», — говорить Лутковська

Створення власної ефективної правової системи буде більш вигідне для України, адже справедлива сатисфакція – додатковий тягар для державного бюджету.

«Якщо говорити про справедливу сатисфакцію станом на липень 2017 року, то за 7 місяців держава сплатила 561 тисячу євро тільки в якості справедливої сатисфакції. Державі значно вигідніше все робити всередині і платити з державного бюджету ті видатки, які потрібно сплатити згідно з рішеннями національних судів, ніж чекати, поки буде справедлива сатисфакція, додатковий фінансовий тягар для державного бюджету. Державі буде вигідніше створити власну ефективну правову систему», — розповіла Лутковська.

Також вона зазначила, що Україна сплатила як справедливу сатисфакцію в 2016 році 1 млн 209 тисяч євро, а в 2015 році — 966 тисяч євро.

Лутковська зауважує, що має відбутися чесний діалог, в якому держава визнає, що не може виконати зобов’язання перед громадянами.

«Держава взяла на себе ці зобов’язання, держава не може його виконати, у держави інший економічний стан – держава має відкрито сказати про це суспільству, та вказати на те, що змоги виплатити немає. Має бути політична воля до такого діалогу», — говорить Лутковська.

Також Кушнір додала, що невиконання Україною рішень ЄСЛП – це сором для державних органів та інструмент суспільства для вимагання врегулювання ситуації.

«Це сором для державних органів. Це констатація ігнорування рішень Європейського суду. Але це перемога для суспільства. Тепер суспільство має інструмент для того, щоб вимагати реальних заходів, які допомогли б виконати рішення не тільки тих заявників, які звернулися, а й потенційних. Тепер Комітет міністрів Ради Європи буде наглядати за тим, як Україна врегульовуватиме цю ситуацію, як вона буде впроваджувати міжнародні стандарти захисту», — сказала Кушнір.

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *