Верховний Суд визначив, як довго можуть розслідуватися кримінальні проступки

Верховний Суд визначив, як довго можуть розслідуватися кримінальні проступки

З огляду на те, що кримінальні проступки є менш суспільно небезпечними діяннями порівняно з нетяжкими злочинами, строк їх розслідування не повинен бути більшим, ніж для нетяжких злочинів.

Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд, залишаючи в силі попередні рішення у справі №461/9707/21. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Закон і Бізнес».

У цій справі особа обвинувачувалася у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.162 («Порушення недоторканності житла») КК.

Суд першої інстанції ухвалою, яку апеляційний суд залишив без змін, кримінальне провадження про вчинення проступку закрив, посилаючись на п.10 ч.1 ст.284 КПК (закриття кримінального провадження, якщо після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст.219 КПК, крім випадку повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину проти життя та здоров’я особи).

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

У касаційній скарзі прокурор стверджував, що в КПК передбачено строки дізнання для кримінальних проступків після повідомлення особі про підозру, а не до цього моменту. Тому вважав, що закриття провадження на підставі п.10 ч.1 ст.284 КПК є неправильним.

ККС зазначив, що ч.2 ст.219 КПК передбачено, що строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру становить:

  • 12 місяців — у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;
  • 18 місяців — у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

У ч.2 ст.298 гл.25 КПК «Особливості досудового розслідування кримінальних проступків» встановлено правило про те, що досудове розслідування кримінальних проступків (дізнання) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Тобто КПК не визначає строк дізнання для кримінальних проступків з моменту внесення відповідних відомостей до ЄРДР.

Разом з тим кримінальні проступки за ст.12 КК є найменш суспільно небезпечними діяннями. На наступному щаблі градації за суспільною небезпекою — нетяжкі злочини.

У ч.2 ст.219 КПК визначено строк досудового розслідування для нетяжких, тяжких та особливо тяжких злочинів. Тож строк розслідування кримінальних проступків не повинен бути більшим, ніж для нетяжких злочинів.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *