Військовий борг: що зміниться для українок із 1 жовтня

Після недавнього скандалу з дозволами на виїзд для чоловіків, у мережі зчинилася нова хвиля обурення. З’явилася інформація про тотальну мобілізацію та заборону військовозобов’язаним жінкам залишати Україну. Втім, панікувати зарано.

Добровільній служби бути?

У жовтні 2021 року Міністерство оборони видало указ №313. У документі — понад 100 професій, представниці яких були зобов’язані стати на облік військовозобов’язаних. Таким чином, практично всі українки підпадали під норму указу, і, відповідно, мають піти у військкомати (зараз -територіальні центри комплектування та соцдопомоги чи ТЦКСП). Часу стати на облік у Міноборони дали до жовтня 2022 року.

Після валу петицій та скарг, у лютому 2022 року список професій військовозобов’язаних жінок суттєво скоротився: з сотні — до 14 спеціальностей та 7 професій.

У липні чиновники Міноборони вкотре уточнили список спеціальностей, за якими жінок ставитимуть на облік. Наразі він містить 17 пунктів.

Указ було запроваджено майже рік тому, але тільки зараз у соцмережах почали розганяти хвилю про нібито масову мобілізацію та заборону виїзду жінок за кордон. Чиновниця Міноборони Ганна Маляр назвала ці «вкиди» російськими фейками. Зокрема, вона зазначила, що ні з початку повномасштабного вторгнення, ні з 2014 року жодну жінку не мобілізували і станом на даний момент у ЗСУ немає потреби примусової мобілізації жінок. Також Ганна Маляр додала, що жодних пов’язаних із мобілізацією обмежень для перетину кордону щодо жінок немає.

Справді, наразі військові українки служать у ЗСУ добровільно, укладаючи контракти. Згідно зі статистикою, 22% особового складу українського війська – жінки. І, схоже, Генштаб не готовий змінювати підхід до мобілізації українок. 14 липня прес-служба відомства повідомила, що держава не має гострої необхідності в масовому призові жінок. Зазначається, що зараз українки працюють на фронті на посадах медичного персоналу, у підрозділах зв’язку, морально-психологічного забезпечення, діловодами, бухгалтерами та кухарями. В даний час залишається потреба в жінках-фахівців з медицини, радіотехніки та харчових технологій.

«Зважаючи на це, Головним управлінням персоналу Генерального штабу Збройних Сил України опрацьовано пропозиції щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних лише за їх згодою. Також пропонується розпочати проведення заходів щодо включення жінок до військового обліку не раніше ніж через місяць після завершення особливого періоду в державі», – йдеться на сайті Генштабу.

У повідомленні зазначають, що відомство лише опрацювало пропозиції щодо внесення змін до списку професій, які підпадають під військовий облік. Інформації про прийняті правки немає – це підтверджує адвокат і автор проекту Трибунал для Путіна Роман Лихачов. Але повідомлення від Генштабу свідчить про те, що питання мобілізації жінок опрацьовують на вищому рівні.

«Ми побачили, що це викликає дуже сильний суспільний резонанс. На сьогоднішній день потреби в жінках в армії не настільки суттєві, що потрібно брати на облік ще 900 тисяч військовозобов’язаних жінок. Це питання виникало ще в грудні минулого року, коли всі дізнались про наявність цього наказу. Тому все свідчить про те, що управління кадрового забезпечення генерального штабу більш детально розібралось з потребою в жінках у збройних силах, і для того, щоб зняти соціальну напругу, і для того, щоб прибрати маніпуляції та зловживання зробили заяву. Нещодавно екс-помічник міністра внутрішніх справ чомусь взяв на себе можливість коментувати питання Генштабу, але він не має відношення ні до генерального штабу, ні до цих питань. Тому для того, щоб не було зловживань — і пропагандою російською, і певними політиками — намагання зробити собі дешеві бали популізма наразі Генштаб забажав вирішити це питання і чітко окреслити. Тобто, наразі розглядається питання, що жінок будуть мобілізувати і ставити на облік виключно за їх згодою. Коли країні загрожує небезпека, то наші громадяни самі приходять до військоматів і стають в чергу для того, щоб боронити країну», — вважає адвокат Ростислав Кравець.

Які справи з військовим обов’язком зараз

З 1 жовтня 2022 року на військовий облік мали стати жінки зі списку Міноборони. Під час постановки враховувалася як професія, за якою працює людина, так і спеціальність, зазначена у документі про освіту. Однак, якщо нові норми буде прийнято, то для жінок будь-яких професій буде лише добровільна дорога на фронт.

На військовозобов’язаних жінок поширюються ті самі обмеження, що й на чоловіків: виїхати (евакуюватись) за межі держави така особа може лише за спеціальним дозволом військкомату. До речі, всі обмеження та умови давно прописані у статті 23 Закону України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію. У цьому документі військовозобов’язаних не ділять за статтю, тобто норми закону стосуються як чоловіків, так і жінок.

Але існує законодавча колізія: доки жінка не стала на облік у ТЦКСП, то вона в жодному разі не військовозобов’язана. Навіть попри те, чи проходить її професія у списку Міноборони.

«У законі написано, з якого числа (1 жовтня — ред.) жінки повинні ставати на облік, але не вказана кінцева дата. Якби було сказано, наприклад, що з 1 по 31 жовтня всі військовозобов’язані жінки повинні стати на облік, інакше буде якась відповідальність — то зараз я чітко такої відповідальності поки не бачу», — вважає Роман Лихачов.

До того ж на даному етапі не розроблено систему покарань для жінок за відмову ставати на облік.

«Є стаття 210, про порушення призовниками, військовозобв’язаними та резервістами правил військового обліку. Деякі кажуть, що в теорії її можна застосовувати до жінок. Але якщо жінка не стала на військовий облік, вона не є військовозобов’язаною – особа спочатку повинна стати на облік, а вже в подальшому її можна штрафувати. Друге: є невизначене поняття «з 1 жовтня», і не вказана кінцева дата. Тобто порушення термінів взяття на облік також немає. Третє питання щодо виїзду. Так, у законодавстві сказано, що військовозобов’язані не мають права покидати місця проживання без дозволу, але якщо жінка не стоїть на обліку, то вона й не військовозобов’язана. Таким чином, всі жінки можуть вільно виїздити за кордон, поки не стали на військовий облік», — каже Роман Лихачов.

Важливо: до законодавства можуть запровадити уточнення чи редагування, тому інформація дійсна станом на сьогоднішній день.

Валерія Шипуля, КОРЕСПОНДЕНТ

Хотите быть в курсе важнейших событий? Подписывайтесь на АНТИРЕЙД в соцсетях.
Выбирайте, что вам удобнее:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твиттер twitter.com/antiraid

0 ответы

Ответить

Хотите присоединиться к обсуждению?
Не стесняйтесь вносить свой вклад!

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован.