Вислови судді ВС Ольги Ступак щодо встановлення батьком самостійного утримання та виховання дитини

Вислови судді ВС Ольги Ступак щодо встановлення батьком самостійного утримання та виховання дитини

Ольга Ступак розповіла про виклики, які постали перед судовою системою під час воєнного стану, при розгляді сімейних спорів. Вона поінформувала, що у 2022 році КЦС ВС розглянув 1391 касаційну скаргу в таких спорах, а цього року, станом на 1 жовтня, – 1205 скарг. Про це повідомляє Судова влада.

Серед таких викликів суддя назвала зростання кількості справ окремого провадження за заявами про встановлення нетипових фактів. Після 24 лютого 2024 року з’явилася велика кількість заяв про встановлення факту самостійного утримання і виховання дитини батьком. Як правило, заявники прямо зазначали мету: можливість отримати відстрочку від мобілізації, надання дозволу на перетин кордону та ін. В більшості таких справ залучені як заінтересовані особи матері дітей погоджувались із встановленням такого факту і справи не оскаржувалися в апеляційному або касаційному суді. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «ADVOKAT POST».

Однак пізніше чоловіки з цими рішеннями зверталися до територіальних центрів комплектування, які згодом почали оскаржувати відповідні рішення як особи, чиїх прав стосується рішення, але вони не брали участі в розгляді справи. Тож тепер у відповідних заявах заінтересованими особами вказують ТЦК.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Постало питання щодо юрисдикції розгляду таких справ. Об’єднана палата КЦС ВС в одній із постанов зазначила, що з огляду на правову мету заяви – відстрочка від мобілізації справа має розглядатися в порядку адміністративного судочинства. Суди адміністративної юрисдикції з цим не погодилися, зокрема, вказуючи, що КАС України не передбачає окремого провадження. Тому КЦС ВС ухвалою від 27 вересня 2023 року у справі № 201/5972/22 передав це питання на розгляд Великої Палати Верховного Суду.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *