Замість служби у ЗСУ – у студенти: як ТЦК планують відстежувати ухилянтів

Замість служби у ЗСУ – у студенти: як ТЦК планують відстежувати ухилянтів

Відстрочка від мобілізації через вступ до закладів вищої освіти в Україні набула масової форми й кількість контрактників у 20 разів перевищила довоєнні показники.

Українці масово вступають до інститутів та університетів й найпомітніший приріст студентів зафіксований у категорії старше 30 і 40 років, рро це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Апостроф».

Скажімо, в харківському державному університеті залізничного транспорту студентів-контрактників побільшало у 20 разів, порівняно з довоєнним 2021 роком.
На платну форму навчання поточного року вступило вже 110 тисяч чоловіків, хоча торік їх було 85 тисяч. Абітурієнтів не лякає навіть ціна контракту, адже за навчання доведеться заплатити, в середньому, 24 тисячі гривень. ВНЗ вже отримали від студентів віком за 27 років понад 2,6 млрд гривень доходу.
Голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, нардеп від “Слуги народу” Юлія Гришина вважає, що більша частина таких здобувачів освіти просто уникають мобілізації.

Замість служби у ЗСУ – у студенти: як ТЦК планують відстежувати ухилянтів Замість служби у ЗСУ – у студенти: як ТЦК планують відстежувати ухилянтів Замість служби у ЗСУ – у студенти: як ТЦК планують відстежувати ухилянтів

“Ми всі розуміємо, що більша частина цих нових студентів вступили з метою уникнення мобілізації. І далі — справа за університетами. Вони відповідають за якість освіти. Якщо вже люди вступили — вони повинні навчатися і виконувати освітню програму. В іншому випадку — вони мають бути відраховані”, – пише вона.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Наразі влада аналізує динаміку збільшення кількості вступників, але про вироблення механізмів контролю і перевірки абітурієнтів, заходи і рішення говорити поки що рано.

“Стежимо за ситуацією — не мається на увазі стеження за потенційними ухилянтами. Я, як нардеп, разом із помічниками аналізую всі моменти. Настільки великий сплеск абітурієнтів під час війни, найімовірніше, зумовлений ухиленням від мобілізації. Для нас також у пріоритеті питання якості освіти”, — розповіла нардеп.

Через бажання не потрапити під хвилю мобілізації, у закладах освіти зросли корупційні ризики. Тому з керівництвами ЗВО спілкуються, радять їм бути відповідальнішими та діяти в межах компетенцій, зазначила вона.

“Якщо чоловіки вступили до ЗВО лише для ухилення від мобілізації, їх треба відраховувати. Поки що ми рахуємо кількість вступників, їхній вік. Звертаємо увагу, наскільки відсоток охочих навчатися збільшується. Жодних дій щодо студентів ще не застосовували”, — заявила політик, додавши, що як варіант контролю за ухилянтами може бути обов’язкове складання єдиного державного кваліфікаційного іспиту (ЄДКІ). І якщо студенти його не складуть, диплом не отримують.

“ЄДКІ запровадили за певними медичними спеціальностями. На черзі кібербезпека, держуправління і право. Ось 30 листопада буде ЄДКІ з права, ми побачимо якість навчання”, — зауважує Гришина.

Державна служба якості освіти перевіряє якість викладання в університетах та інститутах. ЗВО, у яких різко зросла кількість вступників віком від 30 до 50 років, можуть перевірити додатково, підсумувала вона.

Утім, голова комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій, нардеп Сергій Бабак вважає, що оцінки всіх ризиків і загроз проведення загальної мобілізації в Україні — це функція Генштабу ЗСУ, а не парламенту.

Наразі нардепи не обмежуватимуть право українців на освіту, але якщо військове керівництво вважатиме за потрібне, депутати ініціюють зміни списку тих, хто має право на відстрочку від мобілізації, доповнив він.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нагадаємо, що під час загальної мобілізації в Україні студенти в академічній відпустці підлягають призову на військову службу на особливий період, якщо в них немає інших підстав для відстрочки.

В Україні дев’ятий рік триває запекла війна з росією, яка на нас напала. З лютого 2022 року триває повномасштабна війна. Процес вручення повісток – це не автоматичний квиток на війну, а насамперед актуалізація даних громадян України. Так, слідом за повісткою можливий призов військовозобов’язаної людини на військову службу. Це нормальний процес у воюючій країні. Варто не забувати, що обов’язком кожного українця є захищати свою країну. Бо якщо сьогодні ти втікаєш від війни – завтра вона може прийти до тебе.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *