Якщо знайшов скарб, що робити аби не порушити Закон

Щороку у світі знаходять скарбів на майже півтори мільярди доларів. І не останнє місце в списку країн, в яких можна відкопати дорогоцінну річ займає Україна. Якщо ви знайшли скарб, то вас сміливо можна назвати «щасливчиком». Адже не кожного дня в руки пересічного українця потрапляють, скажімо, монети часів козацтва, чи навіть Київської Русі.

Та чи на все знайдене майно може розраховувати українець-скарбошукач?

Право власності на скарб визначається в порядку, встановленому Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 343 Цивільного кодексу України, скарбом є закопані у землі чи приховані іншим способом гроші, валютні цінності, інші цінні речі, власник яких невідомий або за законом втратив на них право власності. Особа, яка виявила скарб, набуває право власності на нього.

Тобто, у розумінні даної норми Цивільного кодексу України, якщо ви відкопали, скажімо горщик з українськими монетами, які перебувають в обігу на час їх виявлення, і якщо їх власник не відомий, то ви цілком законно можете на них розраховувати в повному обсязі.

Однак, у разі виявлення скарбу, що становить культурну цінність відповідно до закону, право власності на нього набуває держава (ч. 4 ст. 343 Цивільного кодексу України).

Для кращого розуміння суть культурних цінностей розкриває Закон України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», відповідно до якого культурні цінності – це об’єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, а саме:

  • оригінальні художні твори живопису, графіки та скульптури, художні композиції та монтажі з будь-яких матеріалів, твори декоративно-прикладного і традиційного народного мистецтва;
  • предмети, пов’язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва;
  • предмети музейного значення, знайдені під час археологічних розкопок;
  • складові частини та фрагменти архітектурних, історичних, художніх пам’яток і пам’яток монументального мистецтва;
  • старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції;
  • манускрипти та інкунабули, стародруки, архівні документи, включаючи кіно-, фото- і фонодокументи, окремо чи в колекції;
  • унікальні та рідкісні музичні інструменти;
  • різноманітні види зброї, що має художню, історичну, етнографічну та наукову цінність;
  • рідкісні поштові марки, інші філателістичні матеріали, окремо чи в колекції;
  • рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування; зоологічні колекції, що становлять наукову, культурно-освітню, навчально-виховну або естетичну цінність; рідкісні колекції та зразки флори і фауни, мінералогії, анатомії та палеонтології.

Особлива культурна цінність предметів визначається в кожному конкретному випадку на підставі експертного висновку.

Тобто, якщо ви відкопали річ, яку можна віднести до вищезазначеного переліку, то вам необхідно поділитися нею з державою.

Відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 343 Цивільного кодексу України, особа, яка виявила такий скарб, має право на одержання від держави винагороди у розмірі до двадцяти відсотків від його вартості на момент виявлення, якщо вона негайно повідомила Національній поліції або органові місцевого самоврядування про скарб і передала його відповідному державному органові або органові місцевого самоврядування.

Отже, як тільки відкопали дорогоцінні монети – набравшись терпіння, мужності та виділяючи достатньо часу, відразу прямуйте до уповноважених органів за своєю компенсацією.

Хоч, чинним законодавством не встановлено чіткої процедури передачі знайденого скарбу уповноваженим органам, не встановлено також від кого скарбошукачі мають право отримати компенсацію (одне зрозуміло, що це відбувається за рахунок відповідного бюджету), який строк виплати компенсації, проте особа, що знайшла скарб цілком законно може розраховувати на винагороду у розмірі 20% від вартості скарбу, встановленої на підставі оцінки відповідних експертних комісій з питань повернення культурних цінностей, створених Мінкультури.

Та, навіть незважаючи на недосконалість правового регулювання питань, що стосуються набуття права власності на скарб, законодавець все ж таки подбав про відповідальність за незаконне привласнення особою знайденого чи такого, що випадково опинилося у неї, чужого майна або скарбу, які мають особливу історичну, наукову, художню чи культурну цінність. Статтею 193 Кримінального кодексу України встановлена кримінальна відповідальність за такі дії у вигляді штрафу від ста до ста п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк до двохсот сорока годин, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.

Отже, якщо ви не бажаєте бути притягнутим до кримінальної відповідальності, то, у разі виявлення скарбу, що має культурну цінність (зокрема, горщика з монетами), обов’язково звертайтесь до Національної поліції або органу місцевого самоврядування та вимагайте виплату винагороди. При цьому, бажано отримати від вказаних органів документ, що підтверджує здачу вами скарбу, що має культурну цінність та отримання Національною поліцією або органом місцевого самоврядування вказаної цінної речі з обов’язковим зазначенням кількісної та якісної характеристики предмету, дати здачі/отримання.

Сергій Пушок

Адвокат АО «Кравець і партнери» для газети «Итоги недели»

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *