Колекторам стало важче вибивати у фiзичних осiб старi борги
Розглядаючи конкретну адмiнiстративну справу, ВАСУ став на бiк боржникiв. Про її суть газета ‘Експрес’ розпитала Ростислава Кравця, старшого партнера адвокатської компанiї ‘Кравець та Партнери’.
‘Колекторська компанiя подала до суду, намагаючись визнати незаконним розпорядження №231 вiд 3 квiтня 2009 року тодi ще Державної комiсiї з регулювання ринкiв фiнансових послуг України в частинi, що заборонено продавати за договорами факторингу заборгованостi фiзичних осiб, — розповiдає Ростислав Юрiйович. — Бо в цiй постановi було чiтко зазначено, що продавати за такими договорами можна суто борги юридичних осiб.
Суд першої iнстанцiї задовольнив цю вимогу, апеляцiйний суд її скасував. Банки намагались в касаційному порядку оскаржити рішення апеляційного суду. Фiзичнi особи у свою чрегу подали до Вищого адмiнiстративного суду свої заперечення на касацiйну скаргу, яка там була близько двох рокiв. I от не так давно ВАСУ залишив в силі рішення апеляційної інстанції, зазначивши, що постанова Нацкомпослуг законна.
Тому я вважаю, що продаж боргiв фiзичних осiб банками колекторським i факторинговим компанiям, якi були до березня 2014 року, незаконнi. Чому до того часу? Бо опiсля були внесенi змiни в законодавство, якi власне дозволяють передавати банкам борги фiзичних осiб колекторським i факторинговим компанiям. Але 95% оцих боргiв було продано банками до 2014 року’.
Як зазначив Ростислав Кравець, загальна сума таких переданих колекторським або факторинговим компанiям проблемних (чи не дуже) кредитiв (не тiльки iпотечних, а й iнших) за курсом гривнi до долара, який склався на початок 2014 року, становить 10 млрд. грн.
‘Це i валютнi, i гривневi заборгованостi, кредити, якi видавали без застави. Якщо вони були переданi до 2014 року, тобто була друга, третя перепоступка, то такi дiї незаконнi. Банки продавали часом i не такий уже безнадiйний кредит колекторськiй компанiї, i та, звертаючись до ‘чорних’ нотарiусiв або у виконавчу службу без додаткових рiшень суду, силовим способом забирала заставне житло в клiєнта фiнустанови. За моїми пiдрахунками, з 2009 року по цей момент таких проданих кредитiв було до 2 мiльйонiв. А кiлькiсть потерпiлих у ходi вибивання iпотечного житла, виходячи з даних рiзних реєстрiв, я оцiнюю в близько декiлька тисяч клiєнтiв банкiв’, — зазначив він.
Зі слів правника, рiшення ВАСУ для боржникiв означає, що у споживачiв фiнансових послуг з’явилася можливiсть оскаржити всi цi перепоступки й домогтися м’яшких умов погашення своїх кредитiв.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!