Мінсоцполітики хоче вдвічі підняти ЄСВ для мінімальних зарплат

Мінсоцполітики про пенсійну реформу: будуть серйозні зміни, які багатьом не сподобаються.

Міністр соцполітики Андрій Рева в інтерв’ю агентству «РБК-Україна» зазначив, що пенсійна реформа запрацює з 1 січня 2017 року. До вересня Кабмін має подати для МВФ план скорочення дефіциту Пенсійного фонду, який в поточному році сягає 145 млрд грн.

«Як вийшло з Арсенієм Яценюком? Коли він прийшов в уряд, у нього було кілька проблем: дотації НАК ‘Нафтогаз-України’ в 114 млрд гривень, дотації ПФУ – 80 млрд гривень і дотації вугільної галузі – до 13 млрд гривень. Коли він почав вирішувати першу проблему, це коштувало йому популярності і, в підсумку, крісла. Він не встиг закрити проблему, останній ривок зробив вже наш уряд і подивіться, що коїться. Адже, фактично, НАК врятували і основи енергетичної безпеки були закладені, як не крути. Але, вирішуючи одну проблему, породили іншу. Дефіцит ПФУ виріс до 145 млрд гривень, але якщо так сталося, то людям потрібно чесно сказати, що тепер нас усіх чекають серйозні зміни, які багатьом можуть не сподобатися», – констататував А. Рева.

За словами урядовця, скорочувати ставку єдиного соціального внеску (вдвічі – до 22%, – ред.) в умовах дефіциту Пенсійного фонду в 80 млрд гривень – це був «невиправданий оптимізм». «Очікувати, що всім стане соромно, і все відразу заплатять, і тому дефіцит не збільшиться – виявилося, що поки ця теорія не підкріплена практикою», – зазначив глава Мінсоцполітики.

Водночас він підкреслив, що «категорично проти» того, щоб ставку ЄСВ відіграти назад: «Сказавши ‘а’, потрібно сказати і ‘б’. Якщо будемо робити крок вперед і два назад, то це не принесе стабільність в наше життя та економічну систему країни. Ніхто нам вірити не буде, якщо скажемо, що 5 місяців пожили за новими ставками, побачили неправильність цього рішення, тому будемо знову міняти».

На думку В. Реви, одночасно зі зниження ставки ЄСВ «потрібно було піднімати пенсійний вік»: «Це моя особиста думка. Тоді б воно якось корелювалося. Так, ми приймаємо хороше рішення, і трохи поганого».

«<…> Впираються в пенсійний вік, а проблема виглядає значно ширше. Справа не стільки в пенсійному віці, хоча у всіх сусідніх країнах пенсійний вік підвищено. В Білорусі, яку дуже часто ставлять у приклад, взяв президент Лукашенко своїм указом підвищив на 3 роки вік для всіх: чоловікам – до 63 років, жінкам – 58. І не питав нікого, а взяв і зробив. З усіх країн, наших сусідів, тільки в Росії пенсійний вік залишився колишнім. Це для довідки. Але це в Білорусі зробили, тому що у них немає інших системних проблем. А у нас є ряд проблем. І головна полягає в тому, що у нас 16 млн офіційно зайнятих осіб, як тих, хто працюють за наймом, так і самозайнятих. Пенсіонерів – 12,5 млн осіб. Скільки працюючих сплачує ЄСВ?

9 млн. тобто 7 млн людей, які не в тіньовому секторі, не сплачують ЄСВ. Тому що в законодавстві по цілому ряду категорій встановлена добровільна система сплати.

<…> А що вони [аграрії] пенсіонерами не будуть? Давайте тоді введемо правило: раз всі ми будемо пенсіонерами і раз Пенсійний фонд солідарний, то всі повинні нести і солідарну відповідальність. Винятків бути не повинно. Ми ж не говоримо про преференції, а говоримо про можливості людини отримувати пенсію. Тому перше, що ми повинні зробити, це розширити базу оподаткування ЄСВ. Перш, ніж говорити про якісь інших радикальних кроків, давайте зробимо це. Я думаю, що товариством така пропозиція має бути сприйнято. Я розумію, що зараз вийдуть захисники, знову будуть свиней-корів під Верховну Раду приводити, вила піднімати. Але тоді треба чесно сказати, за що вони виступають: щоб люди, за яких вони виступають, не отримували пенсію.

Друге, що потрібно зробити. Не секрет, що у нас величезний тіньовий сектор, і люди в ньому отримують гроші чорним налом і не платять ніяких податків, включаючи ЄСВ. Начебто зараз їм і добре, але потім виникають проблеми з нарахуванням пенсії. У нас є пропозиція, ми вже підготували законопроект, норми якого дозволяють частково легалізувати тіньовий сектор зарплати.

Мова йде про внесення змін у закон ‘Про оплату праці’. Під оплатою праці ми повинні розуміти не просто мінімальну тарифну ставку, яка дорівнює прожитковому мінімуму, а весь заробіток. І це, в першу чергу, стосується недержавного сектора. І, як показують розрахунки, ми отримаємо легалізацію 2,5 млн додаткових платників ЄСВ. Це правильно і дозволить нам, не вдаючись до радикальних дій, збільшити кількість платників.

Третя позиція. У нас 30% зарплати – мінімальна. Ви будете сміятися, але директор приватного підприємства має мінімальну зарплату, його бухгалтер теж. Як зробити так, щоб вони платили більше? Пропоную. У нас мінімальна ставка ЄСВ 22%. А давайте встановимо мінімальний внесок. Сьогодні з мінімальної зарплати сплачується ЄСВ 319 гривень. Давайте встановимо мінімальний внесок на рівні 640 гривень. Тоді сенсу платити зарплату менше 2 прожиткових мінімумів не буде. Тому на підприємстві спокійно можна буде підвищити зарплату вдвічі.

Далі, що ще є. За Януковича був прийнятий список 1 і 2 «шкідливих» професій. Ми його переглянемо і залишимо дійсно шкідливі роботи, які реально шкодять здоров`ю людей і дійсно дають підстави для дострокового виходу на пенсію. Наведу простий приклад. Є шахтар, а є директор шахти. Ви мене вибачте, але на якій підставі директор шахти прирівнюється до ‘шахтаря’? Так, начебто він очолює шкідливе виробництво.

Це ще все потрібно проінвентаризувати, щоб не за посадою людина потрапляв на пенсію достроково, а саме тому що здоров`я погіршився. Шахтар відпрацював і пішов на пенсію, тому що він не може далі працювати. А директор шахти отримав право дострокового виходу і ще 20 років працює, тому що йому здоров`я дозволяє, адже він же в забій не спускається, вугільним пилом не дихає. Тому тут також потрібно наводити порядок і приводити все у відповідність. Ще одне питання соціальної справедливості. Якщо я плачу ЄСВ 35 років, виходжу на пенсію в 60 років. Мені платять мінімальну пенсію. Ви не платите ЄСВ, маєте 15 років стажу і виходите на пенсію в 60 років.

Так от є сенс платити ЄСВ? А в законі прописано – 35 років страховий стаж для чоловіків і 30 років для жінок. Якщо ви 15 років стажу маєте, але не маєте 30-35 років. Правильно, щоб вам платили пенсію в 60 років? Я вважаю, що немає. Давайте збільшимо. Якщо у тебе є стаж, який дозволяє в 60 років вийти на пенсію, отримуй виплату, якщо не дозволяє, то потрібно переглядати норми. Саме такими діями ми призвели систему до зрівнялівки, і у людей пропадає бажання працювати та сплачувати ЄСВ. Це ключові моменти, які ми будемо обговорювати. Це наші пропозиції, які ми обговорювали з МВФ. Вони нічого нам не нав`язували, вони хочуть побачити наш план ліквідації дефіциту Пенсійного фонду. Ми зараз напрацьовуємо зміни, а потім представимо громадськості. Що з них пройде, а що ні, я поки не готовий сказати. Я кажу про ідеї, вони ще не прийняті. Але в будь-якому випадку, нічого не можна відкидати. Відповідальна політика полягає в тому, щоб пенсії виплачувалися, а у нас ситуація така, що через пару років пенсії не буде чим платити», – констатував міністр соцполітики.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *