Як здати старі банкноти без комісій до 50% та відмов приймати їх

Як здати старі банкноти без комісій до 50% та відмов приймати їх

Проблеми з прийомом іноземної валюти зберігаються: одні скаржаться на небажання банків та обмінок приймати старі та зношені банкноти. Інші — на те, що «некрасиві» купюри їм намагаються підсунути при виплаті грошових переказів та знятті депозитів. «Мінфін» з’ясував, як змінилися умови валютообміну, які банки приймають інвалюту на інкасо, та які комісії стягують за цю послугу.

НБУ закручує гайки: фінансисти продовжують порушувати

Обмінювати зношену купюру й раніше було складно. Проте, з початком війни проблема стала масовою. Банкіри називали одну причину, коли не хотіли приймати зношені банкноти, — логістичні проблеми з їх вивезенням за кордон через закриття неба України після 24 лютого 2022 року. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Мінфін».

А старі банкноти стали небажаними через те, що їх неохоче приймали клієнти. Одні люди їх здають, інші не хочуть приймати від фінансистів, — фактично, ці гроші виходять з обігу і дармують у сховищах.

Однак, регулятор побачив у тому, що відбувається, не тільки об’єктивні причини. Минуло три тижні після того, як Нацбанк всерйоз взявся за вирішення проблеми з обміном старої/зношеної інвалюти. Відлік ведеться з моменту ухвалення регулятором постанови № 75 (набула чинності з 21 червня 2023 року), якою НБУ заборонив банкам та небанківським обмінникам відмовляти клієнтам у прийомі справжніх іноземних банкнот, незалежно від року їх випуску.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Причина для відмови може бути лише одна — людина принесла фальшивку. Але якщо детектори та лічильники в касі підтвердили справжність купюри, то у фінансистів, за постановою № 75, є два варіанти дій:

  • обміняти банкноту за поточним курсом;
  • прийняти її на інкасо (прийом старої, значно пошкодженої інвалюти) за поточною комісією для цієї послуги, розмір якої має вказуватися на касі, та
  • повідомити терміни проведення операцій.

Відмовляти клієнтам у прийомі такої готівки фінустанови не мають права.

До порушників цих правил НБУ готовий застосовувати серйозні штрафи: від 400 тис. грн. для банків та до 5% власного капіталу для небанківських фінустанов.

Фінансистам заборонили стягувати зі споживачів комісії за прийом старої інвалюти чи відмовляти у її обміні. Насамперед, йдеться про так званий «білий» долар 1996 року випуску, який не хотіли обмінювати за тими самими правилами, що й новий — «синій» 2010 року. За валютообмін старих купюр із людей стягували до 5% комісії або встановлювали занижений курс.

Вимоги чіткі та санкції суворі, тож здавалося, що проблема з прийомом зношених або старих іноземних банкнот має бути вирішена. Але це не так.

У відповідь на офіційний запит «Мінфіну» Національний банк повідомив, що після 21 червня (після набрання чинності вищезгаданої постанови НБУ № 75) отримав ще 216 звернень зі скаргами на прийом готівкової інвалюти:

131 — на небанківські фінустанови;
72 — на банки.

Усі претензії надійшли від фізосіб, бізнес щодо цього питання не звертався.

Це дані за 11 робочих днів. А з початку року (до 5 липня) до Нацбанку щодо валютної проблеми надійшло 712 скарг громадян.

«Із 1 до 21 червня отримано 423 звернення. Піковим місяцем за кількістю звернень став червень. Загалом, якщо дивитися на динаміку опрацьованих дзвінків та письмових звернень, то можна простежити тенденцію до поступової нормалізації роботи банків та небанківських фінансових установ із питань валютообмінних операцій», — стверджують у НБУ.

Але ще раз повторимо: регулятор звів дані щодо офіційно поданих скарг, коли люди не полінувалися і знайшли час на складання претензії. Зрозуміло, що відмов у прийомі інвалюти було більше: багато хто просто махнув рукою на подачу звернення до НБУ.​

На що скаржаться люди

Нацбанк повідомив «Мінфіну» про такі сигнали з боку споживачів:

  • Відмови фінустанов в обміні/внесенні на рахунки зношених та старих банкнот.
  • Установка при валютообміні комісій чи різних курсів, залежно від дати емісії (випуску) іноземних купюр.
  • Відмови у прийомі банкнот через їх номінал або відсутність готівки в касі.
  • Видача старої інвалюти при отриманні клієнтом грошових переказів та коштів із рахунків.

Також нацбанківці зауважили, що відмови у валютообміні надходили через небажання споживачів проходити ідентифікацію — подати документи, що підтверджують особу. Найімовірніше, йшлося про великі суми.

Регулятор пояснив, що не зобов’язаний проводити перевірки фінустанов за фактом кожної скарги, що подана до НБУ. Проте, їх враховуватиме при нагляді за структурами, на які надійшли сигнали. Чиновники пообіцяли застосовувати «належні заходи» щодо банків та небанківських фінустанов при виявленні порушень своїх нормативно-правових актів, до яких належить і вищезгадана постанова № 75 у тому числі.

«Банк чи небанківська фінансова установа зобов’язані у внутрішніх положеннях про організацію роботи зі здійснення касових операцій визначити, зокрема, тариф комісійної винагороди за операцію інкасо та умови його сплати клієнтом. А також терміни виплати клієнтам відшкодування за прийняті на інкасо банкноти іноземної валюти», — йдеться у відповіді Національного банку.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

У НБУ розповідають, що для вирішення банкнотної проблеми також спростили правила роботи з готівкою для небанківських фінустанов для того, щоб вони, як і банки, могли приймати стару валюту та передавати її для вивезення за кордон.

Однак, у фінансових компаніях повідомили про нові проблеми: для роботи з інкасо їм потрібно відкривати рахунки в банках-партнерах, але багато хто не може цього зробити через труднощі з фінансовим моніторингом. Виявилося, що ФК, які працюють із готівковою інвалютою, встигли отримати від Нацбанку штрафи та письмові попередження за порушення при валютообміні. Через це банки повинні кваліфікувати їх, як небажаних клієнтів, після проведення фінмоніторингу, і не можуть їм відкрити рахунки.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *