Інститут представництв за кордоном: нуль витрат на адвокатські внески з моменту заснування до сьогодні
Нещодавня звістка про призначення представника НААУ в одній з країн Європейського Союзу спричинила бурхливі дискусії у соціальних мережах. Окремі адвокати цікавилися, чим організація займається за кордоном і скільки щорічних внесків на це йде. Видання ЗіБ вирішило переадресувати ці запитання координатору комітетів НААУ Світлані Бутич.
Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «ADVOKAT POST».
– Світлано, як давно Національна асоціація має представників за кордоном і скільки їх зараз?
– Сама ідея була реалізована ще в 2015 році. Тоді, аби налагодити взаємодію з іноземними адвокатськими організаціями, за пропозицією одного із членів Ради адвокатів України було затверджено типове Положення про іноземне представництво НААУ, а також з’явився перший представник в Нью-Йорку.
До 2022 року усього було організовано 47 представництв. Потім вирішили спростити структуру: інститут представництв ліквідували, замістивши його інститутом представників. Станом на сьогодні у НААУ є 20 представників у шістнадцяти країнах світу. Ця інформація відкрита, кожен може знайти на нашому сайті прізвища і контактні дані.
– Який у них статус?
– Це свого роду почесні консули, тільки всередині інституту адвокатури. І без привілеїв.
У конкретній країні перебування може бути один або кілька представників НААУ. Вони призначаються головою НААУ, РАУ та діють у конкретній адміністративно-територіальній одиниці на підставі довіреності. Останній документ фактично визначає обсяг повноважень представника.
Про призначення особи представником НААУ ми повідомляємо національну асоціацію адвокатів країни перебування.
Робота координується через Комітет НААУ з питань з міжнародних зв’язків. Усі представники є членами цього комітету, але без права голосу.
Питання організації роботи кожен вирішує самостійно. Представники готують подання, на підставі яких Комітет затверджує річний план їхньої діяльності.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
– Ким є представники по суті і які мають задачі?
– Представниками зазвичай є українські адвокати, які часто живуть і практикують за кордоном. Вони мають активну громадянську позицію і готові допомагати нам у налагодженні стосунків з місцевими адвокатурами.
Так, нещодавно призначена Анна Базарчіна сама пройшла шлях професійного становлення в Ірландії і стала барістером, членом Колегії адвокатів Ірландії. Вона також є головою Українсько-ірландського правового альянсу та Асоціації українських адвокатів в Ірландії, які надають активну допомогу українцям та українським адвокатам.
Оскільки це представники НААУ, вони, звісно, представляють інтереси організації у країні перебування у стосунках із представниками їхньої адвокатської спільноти, державними органами, в тому числі, дипломатами, науковими закладами, іншими установами.
Серед їхніх завдань – обмін професійним досвідом, імплементація міжнародних норм і міжнародних стандартів адвокатської діяльності, заохочення іноземних партнерів до співробітництва із українською адвокатурою. Для цього організовуються семінари, тренінги, конференції та інші інформаційно-освітні заходи.
Звісно, в умовах повномасштабної війни особливої актуальності набули напрями залучення грантів та коштів іноземних благодійних організацій, а також інтегрування українських адвокатів, які виїхали з Україні, у професійне життя за кордоном.
– І все ж чим вони конкретно займаються, можете навести приклади?
– Сьогодні акценти роботи змістилися на допомогу українцям, що виїхали за кордон, а також налагодженні гуманітарної допомоги та допомоги нашим військовим. Зокрема, представники у Польщі цілодобово сприяють пошуку житла, оформленні соціальних виплат, у США – опікується передачею гуманітарної та військової допомоги, зокрема, на відновлення енергетичних об’єктів та критичної інфраструктури.
За напрямом адвокатської діяльності наш представник у Вашингтоні також допомагає українським адвокатам знайти партнерів серед американських колег та юрфірм чи інші ділові контакти.
Від представника у Шотландії можна отримати онлайн-консультації з питань шотландського права, також він допоможе адвокатам з курсами юридичної англійської. Чимало також зроблено для інтеграції українських юристів до лав шотландської юридичної спільноти. Law Society of Scotland організувало безкоштовний доступ до трьох основних юридичних бібліотек Шотландії для українських юристів. Faculty of Advocates організував програму стажування українських юристів з адвокатами-практиками. І вже можна практикувати тут під статусом українського адвоката.
Представником НААУ у Королівстві Іспанія тісно працює з Посольством України у цій країні з юридичних питань, які можуть цікавити українців. Налагоджена комунікація громадян з україномовними адвокатами.
У Німеччині наш представник консультує щодо загального процесу отримання членства в палатах адвокатів різних федеральних земель і допомагає заповнювати документи. Усі, хто звернувся за допомогою, отримали членство в палатах адвокатів та вже займаються адвокатською діяльністю.
У Туреччині зараз ведуться переговори з керівництвом місцевої адвокатури стосовно можливості організації безоплатної правової допомоги українським громадянам. Також серед іншого питаннями безоплатної допомоги українцям опікується представник НААУ у Франції.
– І на останок чи не найголовніше для деяких запитання: скільки в середньому коштів за рік витрачає НААУ на їх утримання?
– Сума незмінна. Це нуль гривень. Від початку заснування інституту представництв за кордоном і до сьогодні не було витрачено жодної копійки адвокатських внесків.
«НААУ, РАУ не здійснює фінансування та не покриває витрати представників НААУ за кордоном, пов’язані з їх діяльністю». Ця норма прямо записана в Положенні про представництво Національної асоціації адвокатів України за кордоном, що було затверджено рішенням РАУ від 02.08.2022 №59.
Фінансування діяльності здійснюється за власний рахунок представників, за рахунок коштів спонсорів (фізичних та юридичних осіб), благодійних фондів (організацій) та ґрунтується на принципі самофінансування. І такі правила були завжди.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!