Хто володіє критично важливими підприємствами і як це визначається

Хто володіє критично важливими підприємствами і як це визначається

Критичною інфраструктурою вважаються стратегічно важливі підприємства та установи, які необхідні для функціонування суспільства та економіки країни.

Хто належить до критично важливих підприємств, перелік та критерії зарахування, про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Факти ICTV».

Очільник Адвокатського об’єднання Кравець і партнери адвокат Ростислав Кравець у коментарі Фактам ICTV розповів, що критично важливими вважаються, наприклад, підприємства енергетичної галузі, банківських установ, підприємства, які забезпечують безпосередньо виробництво озброєнь.

Окрім того, до критично важливих належать і ті установи, що забезпечують діяльність місцевої інфраструктури, наприклад, комунальні підприємства.

Повний перелік об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, є у постанові №83 від 4 березня 2015 року.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Окрім підприємств у переліку, до критично важливих можуть бути зараховані й інші підприємства, вказує адвокат.

– Чи визнають підприємство критично важливим, буде залежати від того, які завдання покладені на нього та чи пов’язані вони з безпосереднім підвищенням обороноздатності держави чи діяльністю місцевої інфраструктури, – наголошує Кравець.

Які підприємства вважаються стратегічно необхідними

Зокрема юрист зазначив, що критерії визначення підприємств, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період визначені у постанові Кабінету міністрів №76 від 27 січня 2023 року.

Так, щоб підприємство вважалося критично важливим, воно має відповідати таким пунктам:

 • загальна сума зборів, податків, платежів, сплачених до державного та місцевих бюджетів, а також сума ЄСВ має перевищувати еквівалент 1,5 млн євро протягом звітного податкового року (це не стосується митних платежів);
 • сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за рік перевищує еквівалент 32 млн євро (рахується за курсом НБУ);
 • підприємство має стратегічне значення для економіки і безпеки держави відповідно до переліку, затвердженого постановою Кабміну від 4 березня 2015 р. №83;
 • підприємство має важливе значення для галузі нацекономіки чи задоволення потреб територіальної громади. Критерії визначають органи виконавчої влади, інші держоргани чи органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю Україну;
 • відсутність заборгованості із сплати ЄСВ. Має бути підтверджено довідкою чи витягом з інформаційної системи органів ДПС;
 • розмір середньої зарплати застрахованих осіб-працівників на підприємстві за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (за даними Держстату);
 • підприємство є резидентом Дія Сіті.

Підставою для прийняття рішення про визначення установи критично важливою (окрім підприємств, зазначених в абзацах другому – пʼятому), є відповідність трьом або більше критеріям.

Водночас двом або більше критеріям мають відповідати:

 • підприємства, що входять до паливно-енергетичного комплексу;
 • підприємства, які займаються охороною здоров’я, освітою та наукою, фізкультурою та спортом, соцзахистом, підприємства житлово-комунального господарства (мають належати до державної чи комунальної форми власності, бути включеними до Реєстру неприбуткових установ, надавати населенню безоплатні послуги);
 • медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне телемовлення з використанням радіочастотного ресурсу. Програмне наповнення має складатися переважно з інформаційних та інформаційно-аналітичних передач, або такі установи мають бути залучені до системи оповіщення;
 • державні та комунальні заклади культури.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Окрім того, до критично важливих підприємств в особливий період уряд відносить:

 • спеціалізовані установи ООН,
 • закордонні дипломатичні установи в Україні,
 • представництва донорських установ,
 • виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги,
 • представництва міжнародних організацій,
 • міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів, згідно з переліком, затвердженим МЗС або секретаріатом Кабміну.

Зазначимо, що критично важливі підприємства мають змогу бронювати своїх співробітників від мобілізації.

Бронь від мобілізації для футбольних клубів, медіа та цирків: що відомо

Раніше Міністерство молоді та спорту України визнало критично важливими Українську асоціацію футболу, а також низку футбольних клубів (Кривбас, Дніпро-1, Динамо Київ, Оболонь, Шахтар). Зазначений статус дозволяє не мобілізувати військовозобов’язаних працівників УАФ і клубів.

Станом на лютий у Мінспорту повідомляли про визначення критично важливими 36 підприємств, установ та організацій.

Окрім того, Міністерство культури підтвердило статус критично важливих каналам, які беруть участь у телемарафоні Єдині новини. Такий статус отримали й деякі цирки, музеї, заповідники й ансамблі.

У Мінкульті зазначили, що забезпечення сталості сфери культури та медіа є одним з пріоритетних, а “відстрочка від мобілізації частини персоналу закладів культури і медіа надає можливість сфері зберегти свою хоча б мінімальну спроможність виробляти культурний та інформаційний продукт та надавати важливі сьогодні суспільству соціокультурні та інформаційні послуги”.

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *