Реакція бізнесу на кризи: що змінилося в алгоритмах
Після початку війни тиск на бізнес знову набирає обертів. Найбільше скарг щодо податків і відкриття необґрунтованих кримінальних проваджень правоохоронними органами.
Обшуки, нарахування надмірних податків, арешт майна, блокування рахунків і фактична зупинка роботи компаній — з такими проблемами стикається значна частина українського бізнесу. Здається, вже на кожній конференції бізнес просить звернути увагу на нього та ті проблеми, що вже на яву. Задекларовані й впроваджені державою зміни після гучних справ по факту не дуже діють. Тож розгляньмо, що бізнес може зробити, щоб захистити себе. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Юридична Газета».
Війна, нестабільна ситуація, тиск податкової й правоохоронних органів, тиск регуляторної політики тощо — в таких умовах сьогодні виживає український бізнес.
Кримінальні провадження проти бізнесу в Україні, притягнення до відповідальності за недоплачені податки й позбавлення ліцензій доволі часто не мають реальних підстав для їх проведення. Будь-який бізнес «винуватий» вже по факту й має доводити свою невинуватість. Звинувачення в ухиленні від сплати податків сьогодні подекуди мають й іншу кваліфікацію, наприклад державна зрада або перешкоджання законній діяльності ЗСУ. Таким чином тиск посилюється й через маніпуляції про зраду й фінансування ворога. «Відмитися» від таких звинувачень бізнесу надважко.
До суду доходить маленький відсоток відкритих справ. При цьому оскарження неправомірних дій слідчих органів і протиправних рішень органів державної влади в Україні дуже високий рівень. Щороку до судів подаються десятки тисяч справ.
Довготривалі відкриті справи й вилучені документи, обладнання, комп’ютери — це великі економічні втрати. Проблема й у недосконалому законодавстві. Є норми, що можуть трактуватися в обидві сторони. На сьогодні, достатньо безпідставного рапорту оперативного співробітника правоохоронного органу, для того, аби зареєструвати кримінальне провадження проти підприємства та його бенефіціарного власника й почати через арешти блокувати роботу. Це все можливо завдяки абсолютній відсутності дієвої відповідальності за неправомірні рішення, дії або бездіяльність.
Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.
«Сьогодні збільшується кількість перевірок і кримінальних справ, що порушуються за економічними статтями. Для захисту бізнесу варто мати заздалегідь підготовлену чітку стратегію юридичного захисту, — відмічає СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» Святослав Болінський. — Тільки знаючи свій бізнес досконало, знаючи його прогалини, подивившись на нього з різних точок зору й врахувавши всі зони ризику можна підготуватися до розвитку подій, з якими так чи інакше сьогодні стикається кожна компанія».
Юрист наголошує, підготовка до кризової ситуації й виконання певного алгоритму дій допоможуть нівелювати або зменшити ризики для бізнесу.
Аудит ризиків. Першочергово варто провести внутрішній аудит компанії. Перевіряється робота бухгалтерії, податкова звітність, оформлення документів та оформлення належним чином працівників. Популярний спосіб оформлення співробітників як ФОП є порушенням закону й ухиленням від сплати податків.
Юридичний супровід. Проведіть юридичний аудит бізнес-процесів компанії на предмет їх відповідності чинного законодавства. Перевірте реєстраційні документи, ліцензій, договори тощо. У підготовці до критичної ситуації та за її виникнення вам знадобиться юрист із досвідом роботи з податковими та кримінальними справами. Моніторте зміни в чинному законодавстві, сфері податків, права та економічних реформ. Консультуйтеся з юристами щодо впровадження нових норм, що мають або можуть мати відношення до діяльності вашої компанії.
Робота з документами та інформацією. Правовстановлюючі та інші важливі документи краще зберігати не в офісі. Документи в цифровому форматі зберігаються на серверах, що знаходяться не в офісі й із захищеним доступом. Перевірте захищеність ваших баз даних. Подбайте про кіберзахист інформації. Зберігання протоколів перевірок та інших офіційних дій. Встановіть достатній захист на робочі ноутбуки. Не використовуйте особисті гаджети для робочої переписки й пересилання документів.
План дій у критичній ситуації. Створіть антикризову команду та план дій на випадок перевірок і обшуків та їх можливих наслідків. Проведіть інструктаж для працівників як діяти, зокрема, що можна чи не можна робити під час обшуку чи перевірки. Визначіться з порядком дій у випадку блокування рахунку, вилучення документів і техніки, затримці власників або керівників компанії. Заздалегідь домовтеся про допомогу з юристом, аудитором та комунікаційником, які спеціалізуються на економічних злочинах та податковому праві.
Взаємодія з офіційними інстанціями. Своєчасно подавайте звіти та уникайте штрафів. Будьте готові до офіційних запитів від податкової та правоохоронних органів, проконсультуйтеся щодо цих запитів із юристами. Подавайте оскарження в разі незаконних дій податкової та правоохоронних органів. Долучіться до бізнес-асоціацій та платформ створених для вирішення конфліктів із державними інституціями та лобіювання інтересів бізнесу.
«Ці кроки дозволяють підготуватися до можливих перевірок і обшуків, — наголошує юрист Святослав Болінський. — Висування підозри до бізнесу в господарських та економічних справах – гарантовані проблеми для компаній як в момент дії, так і для подальшої репутації. У моїй практиці були випадки, коли справи відкривалися за рапортом. Реальних причин не було. Такий тиск шкодить великій кількості компаній».
Держава декларує ряд заходів. Але сьогодні бізнес має сам себе захищати, зокрема й від представників держави. Що можна зробити? Впорядкувати роботу компанії й об’єднатися з колегами аби діяти й захищати свої права разом.
Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!