Скасування розслідування аварій на небезпечних об'єктах в РФ перед підривом Каховської ГЕС

Скасування розслідування аварій на небезпечних об’єктах в РФ перед підривом Каховської ГЕС

6-го червня РФ підірвала Каховську ГЕС, вчинивши екоцид, спрямований проти усього живого. Хто саме з російських військових може бути причетний до терористичного акту, якими будуть наслідки для українського довкілля, що відбувається на затопленій росією Херсонщині — у матеріалі ХПГ.

6-го червня російські військові підірвали Каховську ГЕС, що забезпечувала Південь України електроенергією та прісною водою. Унаслідок цього у селах та містах почав стрімко підвищуватися рівень води, а місцевим мешканцям та тваринам довелося евакуюватися. Через терор РФ щонайменше 80 населених пунктів опинилися під загрозою підтоплення. За даними Олександра Прокудіна, очільника Херсонської ОВА, на правому березі Херсонщини в критичній зоні опинилися близько 16 тисяч людей. Про це повідомляє АНТИРЕЙД з посиланням на «Права людини в Україні».

Скасування розслідування аварій на небезпечних об'єктах в РФ перед підривом Каховської ГЕС

6 червня 2023-го року. Місто Херсон, підтоплені будинки у мікрорайоні Корабел. Фото: Суспільне Херсон.

Станом на 7:30, 6-го червня, були повністю або частково затоплені вісім населених пунктів: Тягинка, Львове, Одрадокам’янка (розташовані у Бериславському районі), Іванівка, Токарівка, Микільське, Понятівка, Білозерка (в Херсонському районі), а також мікрорайон Острів у Херсоні. Як розповідав голова Херсонської облради Олександр Самойленко, вже о 8:30 ранку 6-го червня вода пройшла половину шляху. У Херсоні частково підтопило мікрорайон Корабел, тож його довелося знеструмити й вимкнути газопостачання. Також у місті затопило мікрорайон Річпорт.

Речниця Оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк наголошувала, що через підрив Каховської ГЕС насамперед постраждає лівий берег. Оскільки за своїм рельєфом він розташований нижче, основне затоплення припаде саме на нього. При цьому Україна не може контролювати евакуацію на лівобережжі Херсонщини, адже воно досі перебуває під російською окупацією.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Уранці 7-го квітня Олександр Прокудін розповів, що хоча “інтенсивність підтопів зменшується”, через значні руйнування дамби вода ще прибуватиме: рівень води може збільшитися приблизно на метр. Протягом ночі почало підтоплювати Білозерську громаду, до якої 6-го червня вода ще не дісталася. На ранок 7-го червня було затоплено 1 852 будинки на правобережжі Херсонщини. Станом на шосту ранку 7-го червня вже було евакуйовано 1 457 людей, а станом на 13:00 вдалося евакуювати вже 1 700 місцевих мешканців. При цьому росіяни продовжують обстріл житлових кварталів, наражаючи на смертельну безпеку людей, які рятують і рятуються від великої води, зауважив Олександр Прокудін. Окрім цього, уранці 7-го червня РФ здійснила хакерську атаку на гарячу лінію облдержадміністрації, створену для допомоги постраждалим. Наразі гаряча лінія працює в звичайному режимі. У разі несправностей можна зателефонувати у Службу порятунку за номерами: 101, 102, або 050 210 92 53 (оперативному черговому).

Реакція України та світу

Президент Європейської ради Шарль Мішель прокоментував черговий злочин РФ: “Руйнування цивільної інфраструктури однозначно кваліфікується як воєнний злочин — і ми притягнемо Росію та її маріонеток до відповідальності”, — написав Президент Європейської ради у своєму твітері.

Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс наголосив, що “тривалий мир у Європі вимагає перемоги України як на полі бою, так і в суді”. “Терористи не зупиняються, якщо їх не зупинити. Вони не ведуть перемовин ні з чим, окрім сили”, — нагадав Габріелюс Ландсбергіс.

Своєю чергою голова українського МЗС Дмитро Кулеба назвав підрив найбільшою техногенною катастрофою в Європі за останні десятиліття.

Як зауважили в ГУР, “Цей терористичний акт створив смертельну небезпеку для українських громадян у населених пунктах по обидва береги Дніпра нижче Каховського водосховища. Це беззаперечний акт екоциду та очевидний воєнний злочин, вплив якого виходить далеко за межі України й зачіпає екосистему всього Чорноморського регіону”.

У Головному управлінні розвідки переконані, що подібний терористичний акт свідчить про “паніку путінського режиму та намагання ускладнити дії українських Сил Безпеки та Оборони” й послугує “вагомим доказом на міжнародному трибуналі, який безсумнівно очікує на кожного причетного до здійснення воєнних злочинів на території України”.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Президент України скликав екстрене засідання РНБО. За словами одного з присутніх на засіданні, росіяни підірвали стару закладку вибухівки, про яку українська влада попереджала Європейську раду ще восени минулого року.
“Військові на засіданні повідомили точний час підриву — близько третьої ранку. Вони запевнили, що це точно не їхня робота, ніякого обстрілу не було з нашого боку. Це підрив зробили росіяни”, — цитували журналісти Української Правди одного з присутніх на засіданні РНБО.

В Офісі Генпрокурора підтвердили, що, за даними слідства, російські військові підірвали греблю Каховської ГЕС близько третьої години ночі.

Скасування розслідування аварій на небезпечних об'єктах в РФ перед підривом Каховської ГЕС

Правий берег Дніпра

Ситуація на ЗАЕС

Як зазначили в телеграм-каналі “Укргідроенерго”, підірвана РФ Каховська гідроелектростанція не підлягає відновленню. Експерти також попередили про можливу загрозу для радіаційної безпеки, адже вода з Каховського водосховища йшла для охолодження ЗАЕС. Завдяки їй станція отримувала підживлення для конденсаторів турбін і систем безпеки. Проте в “Енергоатомі” та МАГАТЕ заспокоїли, що наразі ситуація контрольована, а ставок-охолоджувач наповнений. Український персонал ЗАЕС моніторив усі показники.
Варто нагадати, що вода поступово витікала через шлюзи Каховського водосховища з листопада 2022-го й уже на початку 2023-го року її рівень сягнув найнижчої позначки за три десятиліття. Таким чином держава-терорист скористалася часом і спочатку поповнила водні мережі в окупованому Криму.

У Головному управлінні розвідки також наголосили, що вчинений ЗС РФ злочин “посилює загрозу ядерної катастрофи, оскільки наповнюваність ставків-охолоджувачів Запорізької атомної електростанції залежить від рівня води в Дніпрі”. У ГУР також нагадали, що розвідники повідомляли про те, що росіяни почали замінування одразу після захоплення Каховської ГЕС. “У квітні минулого року [було] здійснено додаткове мінування шлюзів та опор, — зауважили в ГУР. — На самій греблі було встановлено тентовані вантажівки з вибухівкою”.

Підготовка до злочину

Першими, хто офіційно сповістив про те, що росіяни підірвали Каховську ГЕС, було Оперативне командування “Південь”. Проте ще до того подібна інформація почала з’являтися в проросійських телеграм-каналах. При цьому пропагандисти звинувачували українську сторону.

Як розповідав мешканець Каховки, якому вдалося виїхати на підконтрольну Україні територію, був лише один вибух, а потім Каховська ГЕС “посипалася як картковий дім”.

В “Укргідроенерго” сповістили, що були зруйновані гребля та машинна зала ГЕС.
Як зауважував завідувач лабораторії Світового центру даних з геоінформатики та сталого розвитку Сергій Гапон, “дамба зруйнована сильно, але не повністю”: про це свідчать окремі відео, на яких “можна побачити, що немає великого перепаду води”. На думку Гапона, так сталося завдяки рельєфу, адже дамба розташована на рівнинній території, поблизу гирла ріки. Проте експерт відмітив, що за відео важко оцінювати масштаби руйнування. При цьому від того, яка частина греблі залишилася під водою, буде залежати, наскільки швидко будуть затоплюватися навколишні території, пояснював він. За оцінками Гапона, на лівобережжі Херсонщини розливи можуть сягати декількох десятків кілометрів углиб території. Таким чином може відбутися підтоплення усіх населених пунктів, що розташовані на відстані двох або двох з половиною кілометрів від берега Дніпра. Найбільше людей може постраждати в Херсоні, адже це найбільш густонаселене місто.

Прикметно, що за тиждень до підриву Каховської ГЕС у РФ дозволили не розслідувати аварії на небезпечних об’єктах, які сталися унаслідок “воєнних дій” і терактів, у тому числі й аварії на тимчасово окупованих територіях України.

Таку інформацію оприлюднило видання The Insider, що посилається на постанову № 873 від 30-го травня 2023-го року, оприлюднену на офіційному інтернет-порталі. Документ підписав голова російського уряду Михайло Мішустін. Постанова набула чинності 31-го травня, у день публікації.

Підписуйтесь на наш Канал у Telegram та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook, щоб бути в курсі найважливіших подій.

У тексті постанови зазначено, що “до 1-го січня 2028-го року технічне розслідування аварій на небезпечних виробничих об’єктах та аварій гідротехнічних споруд, що сталися унаслідок воєнних дій, диверсій і терористичних актів, не проводиться”.
Крім того, у тексті постанови є пункти про те, що до 1-го вересня 2023-го та до 1-го березня 2024-го на об’єктах, що перебувають під контролем РФ (у Донецькій, Луганській, Запорізькій і Херсонській областях України), не застосовується частина пунктів російських законів “Про промислову безпеку небезпечних виробничих об’єктів” і “Про безпеку гідротехнічних споруд”.

Скасування розслідування аварій на небезпечних об'єктах в РФ перед підривом Каховської ГЕС

Бажаєте бути в курсі найважливіших подій? Підписуйтесь на АНТИРЕЙД у соцмережах.
Обирайте, що вам зручніше:
- Телеграм t.me/antiraid
- Фейсбук facebook.com/antiraid
- Твіттер twitter.com/antiraid

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *